We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler HAKAN KASIMOĞLU HOLLANDA’DAN BİLDİRİYOR… ALIŞTIĞIMIZ VE ÖĞRENDİĞİMİZ SİSTEMİ BURADA UYGULAMAK PEK MÜMKÜN DEĞİL.

HAKAN KASIMOĞLU HOLLANDA’DAN BİLDİRİYOR… ALIŞTIĞIMIZ VE ÖĞRENDİĞİMİZ SİSTEMİ BURADA UYGULAMAK PEK MÜMKÜN DEĞİL.

NEO KVL Hotel by TASIGO’da Hotel Manager olarak görev yapan Hakan Kasımoğlu, Hollanda’daki otelcilik anlayışını, ülkemiz ile farklılıklarını ve sektöre dair düşüncelerini dile getiren bir yazı yazdı.

Sustainability & software!
Hollanda’dan selamlar. Türkiye’de epeyce bir dönemi kıyı turizminde geçirdikten sonra, bir yılı aşkın bir süredir Hollanda’dayım. Alıştığımız ve öğrendiğimiz sistemi burada uygulamak pek mümkün değil. İş gücü eksikliği tüm alanlarda olduğu gibi otelcilikte de büyük bir sorun. Gelir seviyesi ile birlikte Costların da aynı oranda yüksek olması sizi dijital olasılıklar ile daha yakından ilgilenmeye davet ediyor. Bu neden ile özellikle FO – Accounting – Sales & Marketing ve Revenue kısmında software ve AI destekli yazılımlar çok ön planda.
Hatta genel alan temizliği ve restoranlar için de robot kullanımı gayet popüler bir seviyede.
Bu sistemlerin her birisi yenidünya çerçevesinden bize göz kırparken, güler yüzlü bir personelin, sıcak bir merhabasının yerini hiç bir zaman tutmayacak. Bunun ile birlikte ülkemizde de iş hayatını kolaylaştıracak yazılımların önünün açılması ve manuel çalışmaları bir otomasyona bağlayarak, zamanı doğru kullanmayı öğrenmek artık kaçınılmaz bir mecburiyet.
Bir diğer önemli konu ise son bir kaç yıldır Türkiye’nin de gündeminde olan Sustainability!
Bu konu özellikle nüfus yoğunluğu yüksek olan bazı ülkelerce ve Avrupa ülkeleri için çok hassas.
Bununla birlikte atılan her bir adım, seçkin misafir kaynağını tekrar bizlere bağlayacak olan altın bir köprü. Bunu zorunluluktan ziyade bir yaşam biçimi haline getiren ve benimseyen tesisler kazanıyor ve kazanacaklar. Bu bağlamda yapılan iş kadar bu çalışmayı gelire çevirebilecek stratejilerin hazırlanması ve pazarlanması da önemli bir başlık.
Marketing’e full destek !
Önümüzde ki bir kaç yıl içerisinde bu konu çok daha büyük önem kazanacak. “Ayrıca enerji costunda ki pozitif ivme yatırımcı ve yöneticiyi de mutlu edecek.”
Biz NEO KVL Hotel by TASIGO da bir çok kullanıcı dostu programı sistemimize dâhil ederken, o sıcak merhaba ve gülümsememizi hiç eksik etmedik.
Bununla birlikte, odalarımızda bukletlerimizin Recyclable and refillable olmasına özen gösteriyoruz.
Konuklarımızdan mecburi olmadıkça minimum havlu değişimini rica ediyor ve nedenlerini anlatıyoruz.
Bar ve restoranlarımızda plastik kullanmıyor ve cam ürünleri tercih ediyoruz.
Gerek online rezervasyon gerek ise acente anlaşmalarımızda çok etkili bir güç olduğunun önemle altını çiziyorum.
Herkese bol kazançlı ve başarı hikâyeleri ile dolu, yeniliklerin çok olduğu bir sezon diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle

Hakan Kasımoğlu
NEO KVL Hotel by TASIGO
Hotel Manager

Yorum Yaz