We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Hediye Güral Gür: Dizi Sektörünün Turizme Etkisi Büyük

Hediye Güral Gür: Dizi Sektörünün Turizme Etkisi Büyük

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, dizi sektörünün turizme katkılarına değindi. Türk dizilerinin yurt dışında Türkiye’yi tanıttığını belirten ve bu durumun turizmi etkilediğini dile getiren Hediye Güral Gür, “Biz de zaman zaman otelimizde dizi çekimlerine ev sahipliği yapıyoruz. Hem bu şekilde hem de yurt dışındaki gezilerimizde dizilerin sektörümüze yaptığı katkıları çok daha yakından görme fırsatı bulduk” dedi.

İstanbul Turizm Fuarı’nda gerekleşen, “2023 Sezonu Değerlendirmesi, 2024 Beklentileri (Oteller)” oturumunun moderatörlüğünü üstlenen NG HOTELS Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür; “Ekonominin Yumuşak Gücü: Hizmet İhracatı” oturumunda da konuşmacı olarak yer aldı. Hediye Güral Gür, hizmet ihracatında turizm sektörünün rolüne ve dizilerin turizm sektörü için etkilerini dile getirdi.

Hediye Güral Gür yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Biz de zaman zaman otellerimizde dizi çekimlerine ev sahipliği yapıyoruz. Hem bu şekilde hem de yurt dışındaki gezilerimizde dizilerin sektörümüze yaptığı katkıları çok daha yakından görme fırsatı bulduk. Dizilerin yurt dışında ülkemizi nasıl tanıttığını, sanatçılarımızın orada nasıl ilgi gördüğünü görme fırsatı bulduk. Geçtiğimiz aylarda Panama’ya, Meksika’ya, Venezuela’ya seyahatler gerçekleştirdik. Bizimle beraber seyahat eden sanatçılarımızın gerçekten sokakta yürüyemediğini bire bir şahit olduk. Bu işin mimarı yapımcılarımız.”

Hediye Güral Gür, “Hizmet İhracatı 2022 yılında 61,4 milyar dolar düzeyinden 89 milyar dolara yükselmiştir. Bunun elli milyar dolarını turizm sektöründen bizler sağlamış olduk. Bu anlamda pek çok sektörle bir araya gelerek, sinerjiden yararlanarak çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

HEDİYE GÜRAL GÜR: “YÜKSELEREK 89 MİLYAR DOLARA ULAŞAN HİZMET İHRACATININ 50 MİLYAR DOLARI TURİZM SEKTÖRÜNE AİT”

Hizmet İhracatçıları Birliği Turizm ve Seyahat ile ilgili Hizmetler Komite Başkanı Hediye Güral Gür, “Ekonominin Yumuşak Gücü: Hizmet İhracatı” başlıklı oturumda ise Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Dr. Fatih Özer, Med Yapım Kurucusu Fatih Aksoy, TAV Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Erdoğan ile birlikte konuşmacı olarak yer aldı.

“Yaptığımız çalışmalar güzel sonuçlar veriyor. Beş yıldır TİM bünyesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde bir birlik oluştu ve o günden bugüne 10 sektörden oluşan bir birlik haline geldik” diyen Hediye Güral Gür, farklı sektörlerin oluşturduğu sinerjiye de dikkat çekerek şunları kaydetti: “Hizmet İhracatı 2022 yılında 61,4 milyar dolar düzeyinden 89 milyar dolara yükselmiştir. Bunun elli milyar dolarını turizm sektöründen bizler sağlamış olduk. Bu anlamda pek çok sektörle bir araya gelerek, sinerjiden yararlanarak çalışmalar yürütüyoruz.”

Hediye Güral Gür, dizi sektörünün turizme katkılarına da değindi. “Biz de zaman zaman otellerimizde dizi çekimlerine ev sahipliği yapıyoruz. Hem bu şekilde hem de yurt dışındaki gezilerimizde dizilerin sektörümüze yaptığı katkıları çok daha yakından görme fırsatı bulduk. Dizilerin yurt dışında ülkemizi nasıl tanıttığını, sanatçılarımızın orada nasıl ilgi gördüğünü görme fırsatı bulduk. Geçtiğimiz aylarda Panama’ya, Meksika’ya, Venezuela’ya seyahatler gerçekleştirdik. Bizimle beraber seyahat eden sanatçılarımızın gerçekten sokakta yürüyemediğini bire bir şahit olduk. Bu işin mimarı yapımcılarımız” dedi.

Yorum Yaz