BAŞBAKAN’NIN RUS TURİST AÇIKLAMASI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Şubat, 11:50'de eklendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ni açıkladı. Başbakan, Rus turistlerin Türkiye’ye bir anda gelme kararı almadıklarını ve bu durumun tek bir siyasi kararla değiştirilmesinin kolay olmadığını söyledi.

fft99_mf3537470

Başbakan, “Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı azalmayacak” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

“Kimse etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı düşünmesin. İçe kapanmayacağız. Dünyaya daha çok açılacak daha çok bütünleşeceğiz.”

“Türkiye’ye turist getiren A grubu seyahat acentalarına kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkanı getiriyoruz. Ödemelerde sorun yaşanırsa sektörün bankaborçları yeniden yapılandırılacaktır. Konaklama ile deniz turizmi tesislerinden belli miktarda döviz getirenler ihracatçı sayılacak.”

“Açıkladığımız destek paketi daha çok telafi edici tedbirler içeriyor. Eylem paketi ile sektöre doğrudan 255 milyon TK hibe desteği sağlanıyor.”

RUS TURİST AÇIKLAMASI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerden Rus turistlere yönelik gelen soruları da yanıtladı.

Başbakan şöyle konuştu:

“Rus turistler Türkiye’ye bir anda gelmediler. Geldiler, gördüler, sevdiler ve yeniden geldiler. Bundan 10 sene önce buraya çocukken gelen bir Rus çocuk, şimdi genç olarak geliyor. Bu durumu tek bir siyasi kararla değiştiremezsiniz. Ben eminim, Rus turistler bir şekilde yeniden yollarını bulacak. Halkımıza bir kez daha seslenmek istiyorum. Hangi ülkeyle sorun yaşarsak, o ülkenin halkına daha da iyi davranalım ki ne kadar misafirperver olduğumuz bir kez daha görsünler” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.