We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Instagram’da Büyük Güvenlik Açığı

Instagram’da Büyük Güvenlik Açığı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Instagram’da Büyük Güvenlik Açığı

Ayda 1 milyon Instagram kullanıcısının bilgileri, bir pazarlama şirketi tarafından dev şirketlere pazarlandı.

Instagram

Instagram’da büyük bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Business Insider’ın haberine göre ‘Hyp3r’ isimli bir veri şirketi, normal koşullarda 24 saat içinde silinmesi gereken Instagram hikaye gönderilerini kaydetmenin bir yolunu buldu.

Şirket sadece bununla kalmadı ayda 1 milyon açık Instagram profilinin paylaştığı gönderileri, bu gönderilerin gönderildiği yerleri de serverına aldı. Aynı zamanda kişilerin biyografi bilgileri ve kimleri takip ettikleri de kaydedildi.

Instagram durumu fark ettikten sonra şirketin platformuna erişmesini engellediğini söyledi.

Wi-Fi’den Girerken Dikkat

Kullanıcıların profillerinden veri çekimi oteller ve spor salonları gibi ortak Wi-Fi noktalarında oluştu. Profili kapalı olan kişilerin verilerine erişim sağlanamadı.

Veriler Şirketlere Satılıyor

Hyp3r söz konusu verileri elinde bulunduruyor. Engage isimli bir uygulama geliştirerek şirketlere satıyor.

Otel bu uygulamayı satın alarak kendi otelinde yapılan her Instagram paylaşımını görebiliyor. Normal koşullarda Instagram’ın geliştiriciler ile paylaştığı verilerle bunu oluşturmak olanaksız.

Hyp3r yetkilileri yaptıkları işlemin yasal olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instagram Kullanımında Dünya Altıncısıyız

Instagram Kullanımında Dünya Altıncısıyız

2019 yılı verilerine göre dünyada en fazla Instagram kullanıcısına sahip ülkeler belli olurken, Türkiye’nin listede 6’ncı olduğu görüldü. 34 milyon Instagram kullanıcısına sahip Türkiye’yi 24 milyon kullanıcı ile Japonya’nın takip ettiği gözlemlendi.

Instagram kullanımına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2019 yılı itibari ile dünyada en fazla Instagram kullanıcısına sahip ülke Amerika oldu. 110 milyon kullanıcı ile listede lider olan Amerika’nın en yakın rakibinden neredeyse iki katı fark ile önde olduğu analiz edildi. Amerika’nın hemen ardından da 66 milyon kullanıcı ile Brezilya’nın 2’nci,  64 milyon kullanıcı ile Hindistan’ın 3’üncü olduğu görülürken listenin devamında yer alan ülkelerin sırasıyla Endonezya, Rusya, Türkiye, Japonya, İngiltere, Meksika ve Almanya olduğu saptandı. Böylelikle listenin 6’ncı sırasına yerleşen Türkiye’nin 34 milyon Instagram kullanıcısı olduğu görüldü. Instagram kullanıcılarının toplam sayısının ise geçen yıla göre 50 milyonun üzerinde artışla 850 milyonu aştığı kaydedildi.

Yorum Yaz