We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler İstanbul, 45 bin 777 kongre turistini garantiledi

İstanbul, 45 bin 777 kongre turistini garantiledi

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Bu yıl İstanbul’a kazandırdıkları ve destek verdikleri en az 36 uluslararası kongrenin gerçekleşeceğini ifade eden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Pandeminin etkisinin ortadan kalktığı İstanbul’da bu yılın kalan aylarında yapılacağı kesinleşen kongrelere en az 45 bin 777 kongre turistinin katılacağı belli oldu. Bu katılımcıların kişi başı harcamalarının toplamının yaklaşık 140 milyon Euro olacağını hesaplıyoruz” diye konuştu.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’nun iştiraki İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) da destek verdiği, katılımcı sayıları 300 ile 25 bin arasında değişen en az 36 uluslararası kongrenin bu yıl İstanbul’da gerçekleştirileceği bilgisini verdi. 2023 yılı baharının turizm mevsimi için herkese çok olumlu sinyaller verdiğini belirten Avdagiç, “Aslında bunun İstanbul için ilk olumlu işaretleri, 2022 yılı turizm verilerinin açıklanmasıyla gelmişti. İstanbul, 2022 yılında turizm sektöründe hem yerel hem de küresel alanda birçok rekora imza attı ve birçok listede ilk 10’a yerleşti. Dünyaca ünlü seyahat dergisi Global Traveller tarafından ‘Avrupa’nın En İyi Tatil Destinasyonu’ olarak seçildik. Yine dünyaca ünlü haber kanalı CNBC’nin ‘Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 7 Şehir’ listesinde yer aldık” dedi.

YILIN EN BÜYÜK KATILIMCILI KONGRESİ 22 MAYIS’TA

Avdagiç, bu yılın en büyük toplantısının 22 Mayıs’ta 25 bin katılımcılı ‘IEEE PES Üretim, İletim ve Dağıtım Uluslararası Konferansı ve Sergisi’ olacağını belirtti. ICVB’nin de destek sağladığı zirveye elektrik, enerji, bilişim ve finans gibi çeşitli sektörlerden şirketlerin katılacağı bildirildi.

İstanbul’un güçlü marka değerinin Türk turizminin lokomotifi olduğunu kaydeden Avdagiç, “Turizm de yüzlerce sektörümüze itici güç oluyor, döviz oluyor, üretim oluyor. Oda olarak Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) ve ICVB aracılığıyla İstanbul turizmine yaptığımız yatırımların karşılığını almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülke olarak, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu vasıtasıyla yaptığımız çalışmalarla kongre turizminde de büyük bir sıçramaya katkı sağladık” diye konuştu.

“İSTANBUL İÇİN BU YIL HEDEFLEDİĞİMİZ TURİST SAYISI 19 MİLYON”

Avdagiç, İstanbul’un 2023’ün ilk çeyreğinde 3 milyon 480 bin 630 yabancı misafir ağırladığı bilgisini paylaşarak, “Bu rakam, 2022’ye göre yüzde 20’lik artış anlamına geliyor. Bakanlığımızın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin 2023 turizm geliri hedefi 86 milyar dolar, turist sayısı hedefi de 63 milyon. İstanbul için ise hedeflediğimiz turist sayısı 19 milyon. Türkiye turizm gelirlerine de İstanbul olarak katkımızın 18 milyar dolar civarında olacağını düşünüyoruz. Bu arada belirteyim ki, İstanbul’un turizm başarısında hava ulaşımındaki mutlak üstünlüğümüzün büyük payı var. İstanbul Havalimanı ve Türk Hava Yolları bu alanda rekora doymuyor. Ulusal Egemenlik Bayramını kutladığımız 23 Nisan günü Türk Hava Yollarımız, 1653 uçuş ve 278 bin yolcu ile tüm zamanların rekorunu kırdı. İnşallah, askeri havacılıkta elde ettiğimiz başarıların yanı sıra sivil havacılıktaki rekorlarla da gökyüzünde gururla yükselmeye devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorum Yaz