We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Küresel Yat Kiralama Pazarı Büyüyor

Küresel Yat Kiralama Pazarı Büyüyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Vantage Pazar Araştırması raporuna göre, 2022yılında 7,5 milyar dolarlık hacme ulaşan küresel yat kiralama pazarı 2023-2030 yılları arasında yıllık ortalama 5,9’luk büyüyerek 11.2 milyara ulaşacak.

Kerem Köfteoğlu’nun Vantage Pazar Araştırması raporundan derlediği bilgilere göre, yat Kiralama talebi, artan turizm endüstrisi, artan harcanabilir gelir ve eğlence ve boş zaman etkinliklerine artan ilgi nedeniyle son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Talep, insanların daha zengin olma eğiliminden önemli ölçüde etkileniyor. Bu nedenle, artan kişisel harcanabilir gelirin dünya çapındaki pazara fayda sağlayacağı öngörülüyor. Ayrıca küresel pazarın kısa süre içinde genişleyen lüks seyahat trendinden faydalanması bekleniyor.

Kişisel yatlar, deniz yolculuğu ve turizm faaliyetleri ile ilişkili yüksek Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO), Yat Kiralamanın basit mevcudiyeti nedeniyle önemli ölçüde etkilendi. Artan kullanılabilirlik, yat servis sağlayıcılarının sayısı ve tanıtım etkinlikleri, pazarın genişlemesini sağladı. Genç kuşakların da tekne kiralamayı tercih etmeye başlaması dikkat çekiyor. Genç ve varlıklı müşterilerin çoğu, hafta sonu toplantıları, doğum günleri ve yıldönümleri gibi özel günler için bir tekne rezervasyonu yapmayı seviyor.

Eğlence yönü ağır basıyor

Yat Kiralama pazarı, dünya çapında turizm ve eğlence için önemli bir alandır. Hem bireylere hem de gruplara zengin seyir ve kişiselleştirilmiş tatil deneyimlerinin keyfini çıkarma şansı veriyor. Rahat deniz yolculuğu için yatların kiralanmasını veya kiralanmasını gerektiriyor. Yüksek gelir grubundaki bireylerin ve lüks düşkünü gezginlerin farklı deneyim arayışları son yıllarda pazarın büyümesine yol açtı.

Charter müşterileri arasında en yaygın tekne tipi, pazarın önemli bir bölümünü oluşturan motor yatlardır. Bu tekneler, şık tasarımlar, zengin tesisler ve yüksek hız yetenekleri sunarak kusursuz ve cömert bir yelken deneyimi arayan insanlara hitap ediyor.

Raporda, Avrupa’nın bölgenin popüler turistik destinasyon olması nedeniyle küresel pazara yön vereceğine dikkat çekiliyor. Birçok kıyı bölgeleri ve çekici konumlarıyla Avrupa, dünyanın her yerinden birçok gezgini kendine çekiyor. Özellikle muhteşem manzarası, temiz suları ve canlı kıyı toplulukları ile tanınan Akdeniz, yat kiralama için popüler bir lokasyondur. Avrupa ülkeleri arasında İtalya, Yunanistan, Hırvatistan ve Fransa bu alanda öne çıkıyor. Bununla birlikte, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik’teki gelişmekte olan ekonomilerin genişlemesi ve temiz kıyı şeritleri de turistleri cezbediyor.

Yorum Yaz