We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Lars Ludwig: Türkiye rakamlarımızdan pek memnun değiliz

Lars Ludwig: Türkiye rakamlarımızdan pek memnun değiliz

Şebnem İmece

Türkiye’de Diana Travel tarafından temsil edilen Alman tur operatörü LMX Touristik’in CEO’su Lars Ludwig; bu yıl Türkiye rakamlarından memnun olmadıklarını söyledi.

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Antalya Turizm Fuarı’na katılan ve “Avrupa Pazarı Gelişimi Devam Edecek mi?” başlıklı panelde konuşmacı olan Lars Ludwig; “Pandeminin ardından 2023 yılı LMX için harika bir vitesti. Gelirimiz de karımız da artıyor. Ancak bu tüm destinasyonlarda aynı değil. Türkiye rakamlarımızdan pek memnun değiliz. Çünkü bu yıl 150 bin müşteriyi hedeflemiştik, yılı 135 bin civarında sonlandırıyoruz.” dedi.

“BU YIL MİSAFİRLERİN YÜZDE 25’İNİ KAÇIRDIK”

Türkiye’deki ortakları Diana Travel’dan büyük destek aldıklarının altını çizen LMX CEO’su, bu yıl hedeflerine ulaşamamalarının nedeninin yüksek fiyatlar olduğunu söyledi. Ludwig şöyle konuştu; “Bu yıl Türkiye’de önemli bir değişiklik yaptık ve çoklu tedarikçilikten çok tur operatörlüğüne geçtik. Buradaki ortağımız Diana Travel’daki meslektaşlarımıza bizi çok dinledikleri ve bize çok yardımcı oldukları için çok teşekkür ederim. Gerçekten iyi iş çıkardılar. Onlar sayesinde bugün biraz ileriye bakıyor ve 2023’te Almanya’da yaptıklarımızdan öğreniyoruz. 2019 yılına kıyasla burada yüzde 10 gelir artışımız var ancak misafirlerin yüzde 25’ini kaçırmışız. Bu da tüm seyahatlerin dörtte birinin yapılmadığı anlamına geliyor. Konuştuğumuz herkes ‘Seyahat çok pahalı’ diyor. Almanya’daki insanların 30 günlük tatilleri için yapabilecekleri harcamanın da bir sınırı var. Belli bir noktada; ‘Tamam gitmeyelim. Bu fiyatları ödeyemeyiz. Bir hafta balkonda otururuz’ diyorlar.”

“OTELLERİ SON YATAĞINA KADAR DOLDURDUĞUNUZDA ORTALAMA FİYAT DÜŞECEKTİR”

Fiyatların yükselmesinin pek çok nedeni olduğunu bildiğini ifade eden Ludwig; “Sorun ne olabilir diye düşünüyorum. Elbette ben tur operatörü olarak her zaman daha iyi fiyatlar isteyeceğim. Ve Türkiye’deki otelci partnerlerimizin yüksek enflasyonla mücadele ederken fiyatları düşürmelerinin kolay olmadığını biliyorum. Çalışanlarınıza ödeme yapmak zorundasınız. Satın almalar yapmalısınız. Enerji ödemek zorundasınız. Tüm bunları yaparken kurlar da sabit durmuyor. Tümünü anlıyorum. Ancak bu yıl sezon öncesi pek çok otelin yüzde 75 doluluk oranından memnun olduğunu gördük. Normalde Türk otelciler, otellerini son yatağa kadar doldurmak isterlerdi. Çünkü oteli son yatağına kadar doldurduğunuzda ortalama fiyatınız düşebilir ve daha yüksek bir fiyat verme riskine girmenize gerek kalmaz. Bu bence otelcilerin gerçekten yeniden düşünmesi gereken bir konu. Elbette, müşterilerin çok dolu olmayan bir otelden hoşnut olduklarını ve doğru yolda olduklarını düşünmüyorlarsa.” Diye konuştu.

Yorum Yaz