METEOROLOJİ’DEN ANTALYA’YA HORTUM UYARISI

Sektörel Haberler 30 Ocak, 10:45'de eklendi

METEOROLOJİ’DEN ANTALYA’YA HORTUM UYARISI

Meteoroloji, Antalya bölgesi için 2 gün ‘çok kuvvetli yağış’ uyarısı verdi. “Antalya ilimizin kıyı bandında deniz üzerinde hortum oluşma riski ile yerel dolu yağışı ihtimali bulunuyor,”  denildi.

30.01.2019 Çarşamba günü Antalya bölgesinde ve ilçelerinde başlayan yağışlar sabahtan itibaren etkisini artıracak. Yağışların sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor. Perşembe günü de, Muğla, Antalya ve Mersin’deki sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların aralıklarla kuvvetli (Mersin, Antalya merkez ve batısında 30-60 kg/m2, Muğla ile Antalya’nın doğu ilçelerinde 50-100 kg/m2) olacağı öngörülüyor. Kuvvetli yağışla birlikte rüzgarın da güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat, yağış anında kısa süreli 80 km/saat) esmesi bekleniyor.  Sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbir alınmalıdır.

Yağışların perşembe günü Antalya’nın batı sahil ve doğu ilçelerinde (Kaş, Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Serik, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı ve Akseki) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde çok kuvvetli (51- 100 kg/m2) olması bekleniyor. Diğer ilçelerde aralıklı sağanak yağış şeklinde olacağı belirtildi.

Vatandaşlarımız ve ilgililerin kuvvetli meteorolojik olaylara karşı dikkatli olmaları ve tedbir almaları söylendi. Bu riskin cuma günü bölgemizi terk edeceği belirtildi. Hafta sonu yurdun büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Önümüzdeki bir hafta boyunca hava sıcaklıklarının, Orta Akdeniz’den gelen ılık hava akımlarının etkisi ile mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği tahminler arasında.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.