We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Otel odası fiyatları yüzde 142 arttı

Otel odası fiyatları yüzde 142 arttı

Eylül ayında otellerin oda fiyatları bir önceki yıla göre %142 artış gösterdi. Artış oranı, online platformunda yer alan 6 bin tesisin oda fiyatlarındaki Eylül 2021 ve 2022 dönemindeki otel odası fiyatları baz alınarak hesaplandı.

Türkiye’nin otel ve villa arama platformu Neredekal.com’un verileri, otel odalarındaki fiyat değişimini ortaya koyuyor. Platformda yer alan 23 bin tesis arasından, 2021 ve 2022 Eylül ayı aynı döneminde fiyat listeleyen 6 bin tesisin aynı tip odaları baz alınarak yapılan analiz oda fiyatlarının önceki yıla göre %142 arttığını gösteriyor.

1 yıl içerisinde araştırmaya konu olan tesislerin ortalama oda fiyatı 555TL’den 1.341TL’ye yükseldi. İller bazında inceleme yapıldığında, 100 ve üzeri tesise sahip şehirlerde oda fiyatı en çok artan iller sırasıyla Trabzon, İstanbul, Antalya, Muğla ve İzmir oldu. Bu artıştan en az etkilenen yaz tatili turizmiyle öne çıkan ilimiz ise Mersin. Bahar aylarındaki doğasıyla yerli turistleri kendine çeken Bolu ve Kastamonu illeri de Mersin’den sonra oda fiyatları en az yükselen illerimiz oldu.

Yorum Yaz