Patara Uyarısı: Değişiklik Hızla Betonlaşmaya Yol Açacak!

Sektörel Haberler 17 Eylül, 13:52'de eklendi

Patara Uyarısı: Değişiklik Hızla Betonlaşmaya Yol Açacak!

Patara ve Fırnaz Koyu’nun koruma statüsündeki değişikliğe ilişkin mahkemeye rapor hazırlayan bilirkişi heyeti, değişikliğin bu bölgelerde hızla betonlaşmaya yol açabileceği uyarısı yaptı.

Patara Uyarısı: Değişiklik Hızla Betonlaşmaya Yol Açacak!

Birinci derece doğal ve arkeolojik SİT alanı olan Antalya’daki iki bölgenin koruma statüsü 2018’deki bir kararla “kesin korunacak hassas alan”, “nitelikli doğal koruma alanı”, “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” diye farklı bölümlere ayrılırken, bazı alanlar “tanımsız” bırakılmıştı.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası ve Kaş Turizm Tanıtma Derneği’nin karara yönelik itirazı sonucu konu mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme yedi kişilik bir bilim heyetinin rapor hazırlamasına karar vermişti.

153 Sayfalık Rapor

Hürriyet’te yer alan Aysel Alp’in haberine göre hazırlatılan 27 Ağustos 2019 tarihli 153 sayfalık rapor tamamlanarak geçen hafta taraflara gönderildi.

Tamamlanan raporda “SİT alanlarının daraltılması Antik Patara Kenti’nin kazı çalışmalarının geleceğine zarar verecek olması nedeniyle karardan dönülmesi tarihsel bir zorunluluktur” denildi.

Patara Uyarısı: Değişiklik Hızla Betonlaşmaya Yol Açacak!

“Teknik Olarak Yetersiz”

Bilirkişi heyetinin raporunda, özel bir şirket tarafından hazırlanan ve statü değişikliği kararına dayanak oluşturan “ekolojik temelli bilimsel araştırma projesi”nin “teknik olarak yetersiz” olduğu kaydedildi:

“SİT kapsamından çıkarılan alanların genelinde SİT şartlarının devam ettiği kanaatine varılmıştır” ibaresi yer aldı.

Raporda, birinci derece doğal SİT alanıyken, “tanımsız” bırakılan alanlara dikkat çekildi. Kaçak inşaatların Patara’nın tahribine neden olacağı vurgulandı.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.