We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Robotlar turizm sektörü için bir devrim mi?

Robotlar turizm sektörü için bir devrim mi?

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Turizm sektöründe teknoloji ilerlemeye devam ediyor ve yapay zeka turistlere yardımcı olmak ve şirket çalışanlarının işini kolaylaştırmak için adım adım devreye giriyor. Robotların, turizmde insanların yerini başarılı bir şekilde aldığı yerler dikkat çekiyor.

HAVAYOLU HİZMETLERİNDE YARDIMCI ROBOT

Dünyada ilk defa bir robot asistan, bir hava yolunun hizmetine girdi. Sarah adındaki robot, Emirates havayolu şirketinin yolcularını kaydetme görevini yerine getiriyor.

Ator’un haberine göre Sarah, Dubai’deki ICD Brookfield Place Uluslararası Finans Merkezi’nde bulunan bir şehir check-in ofisinde çalışıyor. Robot, kesintisiz olarak 08:00-22:00 saatleri arasında görev yaparken, uçuşa kaydolma işlemini gerçekleştiriyor ve bagajları kabul ediyor.

Robotun çalışma prensibi şu şekilde açıklandı: Yolcuların yüzlerini tarar, pasaportlardaki fotoğraflarla karşılaştırır ve eşleşme sağlandığında biniş kartlarını verir. Gelecekte Sarah gibi robotların işlevleri genişletilmesi ve örneğin bagaj taşıma gibi görevleri de üstlenmesi bekleniyor.

HAVALİMANLARINDAKİ ROBOTLAR

Hava limanları, dünyadaki en popüler robotik uygulama alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Örneğin, Rus tasarımı robotlar Perm’de kurulmuş olup, ABD ve Şili gibi ülkelerdeki bazı hava limanlarında bulunuyor. Geçen yıl, bu robotlardan biri olan bir danışman İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda “iş buldu”.

Robotun işlevleri, yolculara önerilerde bulunmak, alanlarda gezinmelerine yardımcı olmak ve doğru hizmeti bulmaları için örneğin bir biniş kapısı veya terminalde rehberlik etmek olarak açıklanıyor. Ayrıca gerektiğinde taksi çağırmaya da yardımcı olabiliyorlar.

Cihazlar çok dilli; Rusça, İngilizce, Türkçe, Arapça ve İspanyolca gibi beş popüler dilde iletişim kurabiliyor.

Havaalanı terminalinde hareket eden robotlar hareketsiz durmuyor. Geliştiriciler, robotun artan yolcu trafiği koşullarında hareket edebileceğini öngörmüş ve özel sensörlerle donatmıştır. Bu sayede robot, çarpışmalardan kaçınırken terminalde kolayca hareket edebilir.

SEYAHAT MERKEZLERİNDEKİ İNSANSI ROBOTLAR MİSAFİRLERİ KARŞILIYOR

Rus şirketi Promobot tarafından geliştirilen insansı robotlar, turizm bilgi merkezlerinde aktif olarak kullanılıyor.

Bu tür robotlar tamamen insana benzer bir görünüme sahip. Geliştiriciler, hatta tam bir insan kimliği için suni cilt teknolojisini kullanma noktasına geldi.

Bu robotlar, insan duygularını taklit edebilir, gözlerini hareket ettirebilir, kaşlarını ve dudaklarını oynatabilirler. 600’den fazla insan mikro ifadesini yeniden üretebilme yeteneğine sahipler.

Benzer bir robot, Perm’deki turizm bilgi merkezinde çalışıyor. Misafirleri nazikçe karşılarken, Perm Bölgesi’nin turistik yerleriyle ilgili soruları yanıtlıyor ve kişiye özel rota önerilerinde bulunuyor. Ayrıca robot misafirleri ağırlayabiliyor ve Türkçe dahil olmak üzere 11 dilde iletişim kurabiliyor.

Geliştirici şirket, “Görevlerini yerine getirmenin ideal formülü, bir robot kılavuzun insan görünümü ve bir robotun komutlarıyla iletişim kurmasıdır. Bir insan asla bir robot gibi konuşmaz, ancak insana benzer bir robot hemen köşede olabilir. Doğru yönde ilerliyoruz” diyor.

Bu gelişmelerle birlikte, turizm sektöründe robotlar giderek yaygınlaşarak, turistlere hizmet verme, bilgi sağlama ve rehberlik gibi görevleri üstleniyorlar. Bu sayede seyahat edenlere daha etkili ve kullanışlı bir deneyim sunulması hedefleniyor. Gelecekte, yapay zeka ve robot teknolojilerinin turizm sektöründe daha da ilerleyerek daha çeşitli görevler üstleneceği öngörülüyor.

Yorum Yaz