Ruslar, İnternette En Çok Hangi Destinasyonları Aradı

Sektörel Haberler 10 Temmuz, 16:19'de eklendi

Ruslar, İnternette En Çok Hangi Destinasyonları Aradı

Yandex.Travel, Rusların 2019 yaz tatilinde en çok tercih ettikleri ülkeleri ve tatil beldelerini  açıkladı. Listenin yurt dışı rotalarının başında Türkiye var.

Rusya’daki kullanıcıların tatil aramaları esas alınarak yapılan araştırma sonuçları şu şekilde sıralandı. Haziran ayında potansiyel turistlerin yüzde 53’ü, Moskova ve St. Petersburg’un yanı sıra Soçi, Anapa ve Gelencik için arama yaptı. Yurtdışı seyahat aramalarında ise Türkiye, yüzde 15’lik oranla zirvede.

Rusların En az Arattığı ülke Sıralaması ise şu şekilde gerçekleşti.

En az aratılan ülkeler; sırasıyla İtalya, Yunanistan (yüzde 2.5), İspanya (yüzde 2.2), Tunus (yüzde 1.9), Kıbrıs (1.7), Abhazya (yüzde 1.5), Gürcistan ve Tayland (1.1)  olarak açıklandı.

Dünyadaki En Popüler Bölgeler

Dünyanın bölgeleri bazında ele alındığında ise bölgeler sıralaması şu şekilde oluştu. Orta Doğu ve Kuzey Afrika (Türkiye, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri), yüzde 39’luk bir oranla en popüler tatil rotası oldu.

İkinci Sırada Avrupa 

İkinci sırada yüzde 35 ile Avrupa (İtalya, Yunanistan, İspanya) listede kendine yer buldu. Üçüncü sırada ise; yüzde 12’lik bir oranla eski Sovyet ülkeleri Abhazya, Gürcistan, Belarus) olduğu açıklandı.

En Az Rağbet Gören Bölge

En az rağbet gören bölgeler ise yüzde 9’luk oranla Kuzey ve Güney Asya(Tayland, Çin, Vietnam)  oldu. yüzde 4 ile Amerika kıtası (ABD, Dominik Cumhuriyeti, Küba) ve yüzde 1’lik oranla da diğer ülkeler (Avusturalya, Tanzanya, Seyşeller)

Bu arada yurt dışındaki tatil beldeleri arasında en fazla aratılanlar Kemer, Alanya, Side, Antalya, Belek ve Marmaris oldu. Paris ve İstanbul hariç listenin ilk 15’i sahil beldeleri oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusya Turizm Sektörü İçin Teşvik Önerisi

Rusya Turizm Sektörü İçin Teşvik Önerisi

Rusya’da turizm sektörüne yönelik yatırımlara Türkiye’de olduğu gibi devlet tarafından teşvik sağlanması teklif ediliyor.

Turkrus.com’un İzvestiya gazetesinden aktardığı habere göre, Opora Rossii adlı iş örgütünden Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na gönderilen mektupta, turistik tesis inşa eden yatırımcıların altyapı, havuz ısıtması için enerji masraflarının devlet tarafından karşılanması, vergilerinin sıfırlanması ve yurt dışındaki tanıtımları için devlet desteği sağlanması teklifinde bulunuldu.

Mektubu hazırlayan iş insanları, Türkiye, Avrupa ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde devletin turizm sektörüne yönelik uyguladığı teşvik politikalarının Rusya’da örnek alınmasını önerdi.

Rus iş dünyası ayrıca, Türkiye ve Singapur’da olduğu gibi devletin turizm tesisleri inşaatlarında altyapı masraflarını karşılamasını istiyor. İnşaatlar için gerekli olan mal ve hizmetlerde KDV muafiyeti sağlamasını teklif ediyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Rusya’in iç turizmde kalkınma hamlesine ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.