We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Rusya’da Schengen krizi

Rusya’da Schengen krizi

Rusya’da son dönemde Schengen vizesi almak isteyen kişilerin sayısında büyük artış yaşanıyor.

Rusya’da son dönemde Schengen vizesi almak isteyen kişilerin sayısında büyük artış yaşanıyor. Vize merkezlerinde Schengen için bekleme süresi 1,5 aya kadar çıktı.

Rus medyasında yer alan habere göre, Rusya’daki İspanya vize merkezi ülke genelinde Schengen için günde 500-600 kişiye randevu veriyor. Moskova’da ise yaklaşık 300 kişi kabul ediliyor.

Fransa’dan vize almak isteyenlerin 1,5 aya kadar beklemeleri gerektiği, ek ücret karşılığında VIP hizmet seçeneğinin de kaldırıldığı belirtiliyor.

Panteon adlı tur operatörünün müdürü Anatoliy Garkuşin, Yunanistan konolosluğunun günde 150 vize için başvuru kabul ettiğini aktararak, “”Temmuz için kotaları doldu, artık randevu alınamıyor. Ağustos için yakında kota açmaları bekleniyor, ama o da hızla dolacak” dedi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği CEO’su Mayya Lomidze, Fransa vize merkezinde ise Schengen vizesi için yeni başvuru kabul edilen en yakın tarihin ağustos olduğu bilgisini verdi.

Avrupa Komisyonu verilerine göre, Rusya vatandaşları 2019 yılında Schengen vizesi alabilmek için yaklaşık 4 milyon başvuruda bulundu. Bu rakam, toplam başvuruların yüzde 23,5’ini oluşturuyor.

Salgının gölgesinde geçen 2020 yılında Rusya vatandaşlarına 635 bin 300 Schengen vizesi verildi. (TurkRus)

Yorum Yaz