Rusya’ya ‘Aşı Turizmi’ Mi Başlıyor?

Sektörel Haberler 29 Ekim, 11:59'de eklendi

Rusya’ya ‘Aşı Turizmi’ Mi Başlıyor?

Çekya’da Rusya kökenli bir iş insanı, Kovid-19 aşısı olmak isteyen Avrupalıları turist olarak Rusya’ya getirmek istiyor. Kommersant gazetesinin haberine göre, Andrey Konstantinov adlı girişimci, Sputniktrip adı altında tur başvuruları toplamaya başladı. Tur bedeli ise 30 bin Çek kronu, yani 100 bin ruble.

aşı

Kommersant’ın ulaştığı Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise girişimi “Sıradan bir dolandırıcılık vakası” sözleriyle niteledi. Bakanlık yetkilileri, Kovid-19 aşısını para karşılığı turistlere satmak gibi bir niyetlerinin olmadığını dile getiriyor.

 

Bununla birlikte, bazı sektörel gözlemciler Rusya’ya yönelik bir “aşı turizminin” başlaması olasılığını dışarıda bırakmıyor. DSM Group’tan Sergey Şulyak, aşının üçüncü aşama testlerinin başarılı olması durumunda, böyle bir talep başgösterebilir. (Sputnik-V aşısının üçüncü aşama testleri 1 Mayıs 2021’de sona erecek.)

 

Ancak Şulyak, Rusya’nın Avrupalılar nezdindeki imajı nedeniyle bu talebin sınırlı kalacağı düşüncesinde.

 

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze de “aşı turizmi” olasılığını dıştalamayanlardan. Ancak Lomidze, Rusya’da bugüne kadar tıbbi yardım almaya gelen yabancıların büyük oranda eski Sovyet cumhuriyeti vatandaşları olduğuna dikkat çekiyor. Turkrus’ta Yer alan Habere göre ; Bununla birlikte, Lomidze’ye göre, bu tür geziler organize etmek tur operatörlerinin ilgi alanı dışında.

 

ATF – Antalya Turizm Fuarı’ndan Ses Getiren Buluşma

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.