We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler SICACIK SUYU VE LEZZETLERİ İLE AFYONKARAHİSAR

SICACIK SUYU VE LEZZETLERİ İLE AFYONKARAHİSAR

Beste Güçer

Termal kaynaklar, gastronomi, tarih… Afyonkarahisar’ın turizme sunduğu değerler hiç tükenmiyor, sürdürülebilirliğinden şüphe duyulmuyor. Her yaş grubu için cazip olabilecek turizm seçenekleri Afyonkarahisar’da ziyaretçilere sunuluyor.

Lokumu, sucuğu, kaymağı, ekmek kadayıfı bir yana; sıcacık şifalı suları, termal, tabiat ve kültür turizmi seçenekleri diğer yana…

Afyonkarahisar’ın termal tatil konusundan köklü bir tarihi var. Popüler otel arama sitelerine baktığımızda rakip şehirlere göre otel sayısı ve kalitesi olarak gelişmiş bir şehir. Tabii termal turizm gastronomiyi, gastronomi de termal turizmi besliyor.

Şehrin gastronomi kültürünün keşfedilmesinin bence en büyük sebebi, konumu. Yerli turist; Akdeniz ya da Ege Bölgesi’ne tatile giderken mutlaka Afyonkarahisar’dan geçiyor. Bu geçiş güzergahı avantajını kullanan şehirde, yerli turistin maksimum vakit geçirmesi ve uzun molalar vermesi için her ayrıntı düşünülmüş.

Afyonkarahisar Belediyesi adına, şehrin turizm değerlerinden bahsedilen yazıda, ilin çağdaş turizm sektörünün yaratmış olduğu imkanlardan tam anlamıyla yararlanamadığı belirtiliyor. “Bunun başlıca sebeplerinden biri, ilimizin geçici tur güzergahı üzerinde olmasıdır. İkinci sebep ise toplumda turizm bilincinin tam olarak oluşmaması, çağdaş turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu yatırımlara yönelinmemiş olunmasıdır” ifadeleri kullanılıyor. Geçiş güzergahı olma durumu kimi zaman Afyonkarahisar için avantaj kimi zaman da dezavantaj olarak yorumlanabiliyor.

MUHTEŞEM LEZZETLER: HAŞHAŞ, SUCUK, LOKUM

Afyonkarahisar mutfağının en gözde ürünlerinden biri de haşhaş. Haşhaş yağı ve ezmesi; hamur işlerine lezzet verirken, haşhaş tohumu pastalara ve yemeklere işlem görmeden ilave edilebiliyor. Kabukları tıbbi amaçlı kullanılan haşhaş, tohumları ile Afyon gastronomi kültürünün vazgeçilmez bir parçası oluyor. Bunun yanında şehir, hem sucuk hem de pastırma üretiminde oldukça iddialı. Herhalde Afyon’a uğrayıp bir sucuk ekmek yemeyen yoktur. Standart sucuk ekmeğe alternatif olarak sucuk döner de oldukça ilgi gören lezzetlerden biridir. Fakat, şehre uğrayınca alınacaklar bununla bitmiyor. Unutulmaması gereken bir başka enfes lezzet de, lokum! Afyonkarahisar’ın içinden kaymak akan efsane lokumu, tadına bakanları hayran bırakıyor. Bu sebeple, birçok turistik şehirde Afyon lokumu turistlerin alışveriş yapabileceği yerlerde bulunuyor. Kiraz, vişne ve patates de Afyonkarahisar’da yetişen, Türkiye’ye ve dünyaya dağılan önemli tarım ürünleri olarak karşımıza çıkıyor.

BAŞTAN SONA TARİHİ YOLCULUK

Frig, Lydia, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan şehir, Milli Mücadele için de önemli bir yere sahip, şehrin en önemli simgesi, Afyonkarahisar Kalesi. Kale, sönmüş bir volkanın oluşturduğu kaya kütlesi üzerine Hitit İmparatoru tarafından, M.Ö. 1350’de yapılıyor. Kalenin zirvesinde tarihin izlerine rastlamak mümkün. Ziyaretçiler çıkmayı zahmetli bulsa da tüm şehrin bir örtü gibi süzüldüğü manzara buna değiyor.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Ulu Camii, Mısri Camii, Gedik Ahmet Paşa İmaret Camii, Ayazini Kaya Kilisesi ve Eğerli Kaya Kilisesi; tarihi camii ve kiliseler olarak tüm ihtişamları ile şehri güzelleştiriyor. Afyon’da ayrıca Afyonkarahisar tarihinden esintiler gözlemleyebileceğiniz müzeler de bulunuyor.

Türkiye’nin dört bir yanı tarihi zenginlik dolu, hangi şehre odaklansak içinde tarihin izleri parlıyor. Bu değerli eserlerin korunması ve sunulması oldukça büyük önem taşıyor. Synnada, Apameia, Docimeium, Amorium ve daha birçok antik kent, Frig Vadisi, Yenikapılar Manastırı, Bedesten Çarşısı, Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı ve Anıtkaya Şehitliği… Ziyaret ettiğinizde kusursuz bir tarih kitabı okuduğunuzu hissedeceğiniz bölgeler, Afyonkarahisar’ın eşsiz tarihine derin bir yolculuğa çıkarıyor.

YERİN ALTI-ÜSTÜ TABİAT HARİKASI

Termal turizmin cenneti Afyonkarahisar, doğal kaynakları ile ideal bir sağlık turizmi destinasyonu. Bölgede bulunan oteller, termal sular ile misafirlerine eşsiz bir SPA deneyimi yaşatıyor. Özellikle kış aylarında ‘pamuk’ gibi olacağınız bu turizm faaliyeti, önümüzdeki yıllarda daha çok rağbet göreceğe benziyor. Şifalı suların popülerleşmesi, termal turizme yatırımın artması ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın turizm çeşitliliğini artırma çalışmaları Afyonkarahisar’ın potansiyelin gün geçtikçe artmasını sağlıyor.

Yerin altında bu değerli kaynakları barındıran şehrin yer üstünde de sunduğu eşsiz manzaralar bulunuyor. İscehisar Peri Bacaları, Tokalı Kanyonu ve mağaraları ile Afyon, doğal güzellikleri ile de gezginlerin dikkatini çekiyor. Bölgede, doğa yürüyüşü ve bisiklet turizmine oldukça uygun alanlar bulunuyor.

GM Turizm ve Yönetim Dergisi’nin 164’üncü sayısında yayımlanmıştır.
Dergi görünümü için tıklayın.

Yorum Yaz