We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Tarkan Duman – Profesyonel olmak mı, girişimci olmak mı?

Tarkan Duman – Profesyonel olmak mı, girişimci olmak mı?

32 yıllık turizm hayatında hem profesyonelliği hem de girişimciliği deneyimleyen Tarkan Duman’ın bu yolculuğunu kendisinden dinledik.

Tarkan Bey; 32 yıllık tecrübenin içerisinde üst segment tesislerde Satış & Pazarlama Koordinatörlüğü ve son 7 yıldır da işletmeci olarak Julitat Otelcilik ile turizm sektörüne hizmet sunmaktasınız, bu tecrübelerin ışığında bizimle neler paylaşmak istersiniz?

Türkiye’nin en iddialı tesisleri olan, üst segment otellerde satış pazarlama koordinatörü olarak görev yaptıktan sonra edindiğim bilgiyi kendi işletmelerimde yansıtmak istedim. Biz profesyonellerin en önemli sermayesi; edindiği bilgi, network ve tecrübedir. Ben de bu sermaye ile girişimci, yatırımcı ve işletmeci olarak 7 yıldır Türk turizmine bu geri bildirimi gerçekleştirdim. Bu 7 yılda gördüm ki Türk turizminin her bir noktasında profesyonel bakış açısına ihtiyaç var. Bende sermaye yapıma inanarak Julitat Otelcilik, 7 yıl işletmecilik yaptım. Markalaşma konusunda da önemli bir yol katettik.

Girişimci olduğum bu süreçte Türkiye’deki profesyonellerin sadece bilgi sermayeleri ile tecrübelerini sektöre yansıtamadıklarını gördüm, çünkü bunu yapmak için finansal kaynak da gerekli. Maalesef ki diğer sektörlerden gelen yatırımcılar kadar bu sermayenin bize yansımadığını gözlemledim. Gerek bankalar, gerekse finansal kuruluşlar bu konuda diğer sektörlerden gelen ve güçlü finansal döngüleri olan kişilere ve şirketlere açıldığı gibi bizlere maalesef açılmıyor. Biz sadece bilgi sermayemiz ile hareket ederek yaratmaya ve üretmeye çalışıyoruz. Bu noktanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de turizm sektöründe yetişmiş birçok profesyonel de çok iyi işletmeci veya çok iyi bir yatırımcı olabilir, ancak bu yönde sistemsel bir destek olmadığını görmek üzücü. Dolayısıyla aileden var ise bunları ipotek ettirerek finansal yatırım yapabilirsiniz. Bu yoksa 30 sene değil, 100 sene de çalışsanız maaşınızın ötesinde sermaye yapmanız imkansız. Dolayısıyla yatırımlarınız da bununla birlikte sınırlı kalıyor.
Örneğin ben, hep üst segment otellerde görev aldım ve üst segment otellerde bilgimi ve tecrübemi edindim. Sermaye yapım bir üst segment oteli kiralayıp işletebilecek konumda değil. İçimdeki yatırımcı, girişimci ve turizmci tutkumu da yansıtabilmek için 3- 4 yıldızlı tesisler kiralamak zorunda kaldım. 7 yıldır da bunu başarılı bir şekilde sürdürdüm.

Peki; bu gerçeklerin ışığında ve günümüz ekonomik koşullarında, bundan sonra ne yapmak istiyorsunuz?

Çok önemli bir noktaya temas ettiniz, tabii günümüz çalkantılı dünya koşullarında 3-4 yıldızlı otellerin şansı epey zor. Çünkü enflasyonun ve giderlerin hızla yükselmesiyle birlikte 3-4 yıldızlı oteller, eskiden de her daim 5 yıldızlı otellerin fiyatlama tehdidi altında yaşamalarını sürdürüyorlardı, ama bu artık çok daha zor. Bazı maliyetler herkes için eşit ve bu eşit maliyetlerde 3-4 yıldızlı otellerin oynayabilecekleri alan çok daha da darlaştı. Tabii ben de bunu işletmeci olarak geçirdiğim süreçte deneyimlediğim için bundan sonra ki dönemde tekrar profesyonel hayata dönebilirim düşüncesi içindeyim. Çünkü 35 yıllık birikim sadece benim birikimim değil, bunun bir milli birikim olduğunu düşünüyorum. Ben ve benim gibi bütün profesyonellerin edinmiş olduğu tecrübeler aslında bir milli servet. Ben bunu tabii ki paylaşmak arzusundayım. Bu konuda ilgili bilgimi ve girişimcilikten edindiğim tüm yeni deneyimleri de yansıtabileceğim kalibrede olan tesislere katkı sunmam gerektiğini düşünüyorum.

Yani, Tarkan Duman profesyonel hayata dönmek istiyor diyebilir miyiz?

Evet, dönebilirim, önemli olan bilgilerimi ve deneyimlerimi aktararak sektöre katkı sunmaya devam etmek. İşletmeci olduğumda da bilgi ve tecrübemi bu kadar küçük marjlarda sunmakta zorlanabileceğimi gördüğümden dolayı söylüyorum. Üst segment oteller asıl benim güçlü olduğum alan, bilgi ve tecrübelerimi büyük bir tutkuyla paylaşmak isterim.

Gönlünüzde yatan bir aslan var mı?

Benim için üreteceğim alanlarda önemli olan noktalar, doğru birliktelik, doğru takım oyunu doğru zaman, doğru yer ve doğru kişilerin bir arada olabilmesidir.

Tarkan Duman kimdir?

Profesyonel hayata, 1990 yılında resepsiyonist olarak uluslararası otel zinciri Sol Melia Otelleri’nde başladı.
Burada 7 yıl önbüro müdürlüğünden Satış & Pazarlama Direktörlüğü’ne kadar yükseldi. Bu uluslararası tecrübeden sonra, son 5 yıl Mardan Palace olmak üzere, Sungate Port Royal, Ela Excellence Resort Belek, Papillon Hotels, Spice Hotel gibi güzide tesislerde Satış & Pazarlama Koordinatörlüğü görevinde bulunduktan sonra Julitat Otelcilik’i kurdu.( Alanya ve Kemer bölgelerinde 3 ve 4 yıldızlı otel işletmeciliği yaparak girişimcilik hayatına başladı.

Yorum Yaz