We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusların komşu ülkelere yeni yıl gezi talebi artıyor

Rusların komşu ülkelere yeni yıl gezi talebi artıyor

Rusya’nın dev teknoloji şirketi Yandex’in turizm hizmeti Yandex Travel tarafından düzenlenen araştırmalar, Rusların komşu ülkelere yılbaşı gezi taleplerinde yüzde 32’lik artış yaşandığını ortaya çıkardı.

Gazetemru’nun haberine göre, yurt dışı destinasyonları arasında en popüler ülkelerin Türkiye, Ermenistan ve Kazakistan olduğuna dikkat çekilen açıklamada, komşu ülkelere yeni yıl gezilerine olan taleplerin 2021’e kıyasla yüzde 32, genel olarak yurt dışında yılbaşı tatili taleplerinin yüzde 4 artış gösterdiği kaydedildi. Uzmanlar, geçen yıla kıyasla komşu ülkelere yapılan gezilere olan taleplerin Avrupa ülkelerine seyahatler üzerindeki kısıtlamalar nedeniyle yükseldiğine vurgu yaparken, servise göre seyahat planlayanların yüzde 83 ile çoğunluğu yılbaşı tatili için Rusya sınırları içerisinde seyahat etmeyi planlıyor.

Rusya’nın yurt içi destinasyonları arasında yeni yıl için en popüler tatil noktaları başkent Moskova, St. Petersburg ve Soçi olurken, yabancı ülkeler arasında ise ilk sıradaki Türkiye’yi Ermenistan ve Kazakistan takip ediyor.

Uzmanlar, komşu ülkelerin hesaba katılmaması durumunda Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Sırbistan ve İsrail’in Rus turistler arasında yılbaşı için en fazla talep gören ülkeler olduğunu söylerken, geçen yıl olduğu gibi Rus turistler tarafından ülke için ve yurtdışında planlanan yeni yıl tatillerinin süresinin yaklaşık bir hafta süreceğini aktardı. Yandex verilerine göre Rusya’da kişi başı ortalama uçak bileti fiyatı geçen yıla kıyasla yüzde 18 artarak 14 bin rubleye ulaşırken, yurtdışına benzer bir uçuşun fiyatı ise son bir yılda tam yüzde 79 artarak ortalama 50 bin rubleye ulaştı.

Şirket uzmanları, yılbaşı tatillerinde Rusya’da bir otel odası rezervasyonu yapmanın ortalama maliyetinin 35 bin 300 ruble olduğunu bulurken, yurtdışında konaklama maliyetlerinin ise gecelik 42 bin 500 ruble ortalamasına sahip olduğunu ekledi.

Yorum Yaz