We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Ülke tanıtımına 400 milyon euro katkı

Ülke tanıtımına 400 milyon euro katkı

Spor turizminin en büyük etkinliklerinden biri olan dünyanın önemli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) finali başlıyor. Daha önce üç yılda dört kez Türkiye’de Türkiye’nin tanıtımına katkısı 400 milyon Euro’yu aşacak. Final gecesi konserlerle devam edecek. 26 ülkeden 107 sporcunun yarışacağı, 180 ülkede yayınlanan MXGP TÜRKİYE, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladı.
Organizasyon 180 ülkeye canlı olarak ulaştırılırken, Türkiye için hazırlanan 1 dakikalık tanıtım filmi de Cumartesi ve Pazar günü yarış öncesi izleyicilerle buluşuyor. Aralarında Eurosport, Sport TV, CBS Sports Network, Fox Sports Network, RAI, MotorsportTV gibi yayıncıların yer aldığı network vasıtasıyla 7 kıtada 7.4 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.4 milyar kişiye ulaşıyor.

Küresel bilinirleğe büyük katkı

Geçen yıl, Amerika ve Amerika kıtasının en çok izlenen kanallarından FoxSports’ta organizasyonun iki günlü canlı yayını sırasında Afyonkarahisar ismi 76 kez kullanırken, Türkiye ise 135 kez kullanılmış. Fox Sports yorumcuları Türkiye’nin sportif organizasyonlardaki başarılarına dair yorumlarını da izleyicileriyle paylaşırken, Avrupa’nın en büyük spor yayıncısı Eurosport’ta Türkiye tanıtım filminin ardından ülkemizin sportif başarılarına da geniş yer ayırmıştı. Eurosport, geçen yıl en iyi teknik alt yapı ödülünü alan Afyonkarahisar pistiyle ilgili yorumlarda da Türkiye’nin tüm spor branşlarına verdiği öneme dair yorumlara da yer vermişti.
Geçen yıl Eylül Ayı’nda iki kez Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Ayfonkarahisar, organizasyonun hemen ardından ünlü arama motoru Google aramalarında da Eylül-Aralık döneminde aynı dönemde önceki yıllara göre büyük bir artış gösterdi. Organizasyona dair videolar ve içerikler MXGP organizasyonu, Yamaha, Kawasaki, Honda, Monster, FIM gibi kurum ve şirketlerin sosyal medya ağlarıyla yaklaşık 650 milyonluk bir erişime ulaştı. Organizasyon hazırlık günlerini de kapsayan 5 günlük sürede, takımlar, sporcular ve izleyicilerin bölgeye ulaşımı, konaklamaları, günlük tüketim ve hediyelik alışverişleri de bölgeye yaklaşık 5 milyar TL’nin üzerinde bir ekonomi sağlıyor.

Türkiye’nin tanıtımına MXGP Türkiye’nin büyük katkısının bulunduğunu söyleyen Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, şöyle dedi:
“Dünyanın en önemli spor etkinliklerinden biri olan MXGP’nin finaline ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye markasını 180 ülkede 3.5 milyar kişiye ulaşarak, 300 milyon Euro’luk benzersiz bir tanıtım sağlıyor. Bu rakamın bu yıl 400 milyon Euro’yu aşacaktır. Ayrıca, MXGP Türkiye sadece yarışın yapıldığı hafta ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde katkısı oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın önceki gün vurguladığı gibi, Türkiye’nin tanıtımına, turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlıyor.”

Ödüllü pistte yarışacaklar

Afyonkarahisar Belediyesi ve Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Kocatepe Spor Kompleksi içerisinde yer alan Zafer Stadyumu ile Spor Salonu ve Su Sporları Merkezi’nin hemen yanında Türk sporuna hizmet veren “Afyonkarahisar Motorsporları Merkezi” Türkiye’nin ve bölge ülkelerin uluslararası spor organizasyonlarındaki standartları karşılayacak şekilde hazırlandı. “En İyi Alt Yapı” ve “En İyi Padok” ödülünü alan 250 bin metrekarelik alan üzerine kurulu pist, dünya genelindeki tüm uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapacak kapasitede inşa edildi.

Yorum Yaz