We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Yat Turizminde Türkiye de Sahada

Yat Turizminde Türkiye de Sahada

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Yat turizmi, her zaman turistini bulan oldukça niş bir turizm çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Geleneksel bir gemi seyahatinin aksine, yatta yabancıların az olduğu veya hiç olmadığı daha bireysel bir aile veya şirket tatilidir. Buna ek olarak, bir yatta seyahat ederken, rotayı veya programı açıkça takip etmek gerekli değil, bu da birçok insanı cezbediyor.

Yat tatillerinin bir diğer güçlü noktası da tanıdık yerleri yeni bir şekilde görme fırsatı sunması. Örneğin, Seyşeller’e yapılan bir katamaran gezisi, tek bir seyahatte farklı adaları keşfetmenizi sağlayan tamamen yeni bir tatil biçimi olarak görülebilir. Aynı şey turistlerin alışık olduğu diğer bölgeler için de geçerlidir – Türkiye yatta farklı bir perspektiften açılır ve yolcular aşina olmadıkları yerleri ziyaret ederler.

Rus turistler arasında da bu tatil türü oldukça popüler, pandemi öncesi dönemde yılda yaklaşık 200 bin Rus’un yatlarla seyahat etmek için yurtdışına gittiğine dair açık basında veriler var. Dahası, yabancı yatçılık kruvaziyer turizmiyle karşılaştırılabilir bir oranda büyüyordu.

Şimdi durum biraz daha karmaşık, ancak internetteki verilere bakılırsa, bölge seçenekleri hala geniş. Dilerseniz Avrupa’dan Akdeniz’e, Küba’ya, Tayland’a, Seyşel Adaları’na, Karayipler’e vb. yat gezisine çıkabilirsiniz.

2023 İÇİN YENİ: TÜRKİYE’DE YAT GEZİLERİ

Bununla birlikte, 2023 sezonunun ana yeniliği, birkaç tur operatörünün aynı anda satmaya başladığı Türkiye’deki yat yolculukları…

Bunlar arasında – yaz sezonunda Kemer’den otel tatilleriyle birlikte gemi turları sunan tur operatörü Coral Travel ve Türk Rivierası’nda büyük bir yolcu yatında bir rota ile “Constellation” şirketi.

Her iki durumda da turistler gemide tam pansiyon, kabin hizmeti ve eğlence ile tam bir kruvaziyer ürünü almaktadır.

Constellation’a göre bu yaklaşım, bir yandan yatın avantajlarını oda ortamıyla birlikte kullanmayı, diğer yandan da kruvaziyer yönetiminden tam destek almayı sağlıyor.

Tüm geziler 10 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir ve yattaki davranış kuralları yolcu gemisindekilerden farklı olabilir – örneğin güvertede sokak ayakkabısı yerine ev ayakkabısıyla yürümek daha iyidir.

Turlar yaz aylarında başlatıldı ve şimdi, neredeyse sezonun sonunda, böyle bir seyir ürününe talep olduğu belirtilebilir, şu anda bazı seferlerde koltuklar neredeyse tamamen satın alındı ve kelimenin tam anlamıyla 1-2 kabin mevcut.

Rusya pazarında Türk Rivierası’na da seferler düzenleyen kruvaziyer şirketi Infoflot’un Genel Müdürü Andrey Mikhailovsky’nin de belirttiği gibi, program önümüzdeki yıl da devam edecek ve turistlerin geri bildirimlerine bakılırsa, yabancı kruvaziyer teklifleri arasında oldukça değerli bir seçenek haline gelecektir.

TÜRKİYE’DE RUSLARA HANGİ ROTALAR VE YATLAR SUNULUYOR

Coral Travel, yaz sezonunda uçuş, otel konaklaması ve 3 gecelik gemi turu (Kemer ve yakın koylar) ile 7 gecelik gemi turu – Kemer – Demre (Kekova) – Kemer kombine turları sunuyor.

Şimdi ve yaz sezonunun sonuna kadar tur operatörünün müşterileri, 8 kabin – maksimum 16 yolcu için tasarlanmış Mavi Yolculuk yatında gerçekleşecek olan bu uzun yolculuğun tadını çıkarabilirler.

Gezilecek yerler: Kemer, Olimpos, Adrasan, Demre, Mira, Aziz Nikolaos Kilisesi, Kekova Batık Şehir, Uçağız, Kaş, Saklıkent, Simena, Gökkaya Koyu, Porto Ceneviz, Faselis.

8 günlük gemi yolculuğunun maliyeti 2 kişi için 215 bin ruble, mürettebata bahşiş (günde 5 avro) ve antik kentlere ziyaretler ek olarak ödeniyor.

“Constellation” şirketinin gezisi, 33 yolcu (17 kabin) için tasarlanmış “Grand Admiral” yatında gerçekleşiyor.

“Likya Uygarlığının İzinde” adı verilen 8 günlük gezi programı Fethiye’den başlayıp Bayındır Koyu – Kaş – Kekova Adası – Demre – Terzane Koyu – Kalkan – Patari – Fırnaz Koyu – Gemiler Koyu – Kayaeyoy – Yassika Adası – Gecek – Dalyan – Kızıl Ada – Samanlık veya Boncuklu Koyu’ndan devam ediyor. Ayrıca, yolcuların Dalaman Havaalanı üzerinden evlerine uçabilecekleri Fethiye’de sona ermektedir.

Rusça geziler, karaya çıkma, dinlenme ve doğrudan yattan yüzme limanlarında turistleri bekliyor. Turun maliyeti kişi başı 145 bin rubleden başlıyor.

MALDİVLER GEMİ YOLCULUKLARI HALA POPÜLER, SEYŞELLER TRENDDE

Maldivler’e mega yatlarla yapılan yolculuklar turistlerimiz tarafından göz ardı edilmiyor. Onlar, Türklerin aksine, sadece “kış”. Örneğin sonbaharın başından beri her Cumartesi Male’den başlıyorlar ve tüm yıl boyunca devam edecekler.

Rota Male – Lankan Point, Fish Tank, Rasdu Madivaru – Kuramati Kandu, Maaya Tila – Fish Head, Mufushi Point, Panettone – Rangali Madivaru – Miyaru Kandu, Alimata House Reef – Guraido Corner, Maafushi – Male.

Bunlar esas olarak dalgıçlar için dalış noktalarıdır – gemi enkazlarına dalışlar ve balina köpekbalığı aramaları da programda yer almaktadır.

Ancak, dalış paketine ek olarak, bir tur rezervasyonu yaparken, spa uygulamaları içeren veya karışık bir paket de seçebilirsiniz. Her durumda, yat açık hava sineması, büyük bir SPA salonu ve partiler için bir ada ile pratik olarak tam teşekküllü bir yolcu gemisi olduğundan, tüm yolcular gemide eğlence bulacaktır. Gemide tam pansiyon konaklamanın yanı sıra, programda sahilde bir kokteyl ve ıssız bir adada piknik de yer almaktadır.

Maldivler’e yolculukların maliyeti kişi başı 2650 $ ‘dan başlar, örneğin tur operatörü Breeze Line’dan satın alabilirsiniz.

Seyşeller’deki yat turları Rusya’da popülerlik kazanıyor: turistler için çok ilginç bir deneyim, ada yerlerini sudan takdir etmelerini sağlıyor. Şimdiye kadar bu tür turlar niş uzmanlaşmış tur şirketleri tarafından sunulmaktadır. Yazarımız, Seyşeller’e yaptığı yolculukla ilgili kişisel deneyimini ayrıntılı olarak yazdı.

RUSYA’DA YAT TURLARI İÇİN HERHANGİ BİR TUR OPERATÖRÜ TEKLİFİ VAR MI?

Rusya’da 2021 yılında, 2030 yılına kadar olan dönem için yat turizmini geliştirme konsepti kabul edildi ve buna göre mevcut yat turizmi merkezlerinde ilgili altyapının ortaya çıkması veya iyileştirilmesi gerekiyor.

Bu merkezler arasında Krasnodar Bölgesi, Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol, bir dizi Volga şehri, Moskova, St. Petersburg, Primorsky Bölgesi bulunmaktadır.

Bu tür tatiller Karelya, Tataristan, Perm, Kaliningrad, Arkhangelsk vb. bölgelerde popülerdir. Planlara göre 2026 yılına kadar Deniz Turizm Merkezi’nin inşa edileceği Magadan’da bile yat turizminin gelişmesi beklenmektedir.

Bununla birlikte, Rusya’da yat seyahati için kesinleşmiş tur operatörü teklifi ya hiç yoktur ya da çok azdır.

Potansiyel bir turist, bir yatın kiralanması için kendisi pazarlık yapmak ve aşçı, market alışverişi, olta, saps, geziler, gemide eğlence vb. gibi ek hizmetlerle ilgili soruları çözmek zorundadır. Ya da daha elverişli ve güvenilir olan bir seyahat acentesi ile anlaşabilir. Adil olmak gerekirse, Rusya’da yat turizminden anlayan çok fazla acente yoktur.

Rusya’da yat gezilerinin maliyeti de bölgeye ve mevsime bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir; Tver’den bir yat yarışına katılmak için bir kamarada yer almak için 25 bin ruble (5-6 kişilik yat), Adler’de bir yat kiralamak için günlük 450 bin ruble (16 kişilik yat) ve Petersburg’dan Valaam’a neredeyse 2 günlük bir yolculuk için 1,5 milyon rubleden fazla (10 kişilik yat).

Ancak uzmanlar bunun umut verici bir yön olduğundan ve benimsenen konsept hayata geçirildikçe yat turizminin tüm turistler için daha anlaşılır ve erişilebilir olacağından eminler. Ve o zaman Rusya’daki yat turları, organize turizm pazarının birçok oyuncusunun ürün yelpazesinde yer alacaktır.

Ator/Olga Pegasova

Yorum Yaz