We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler ASIL MESELE 2017 YILININ KURTARILMASIDIR

ASIL MESELE 2017 YILININ KURTARILMASIDIR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

AB aşığı değiliz ama Antalya turizminin yüzde 70'i Avrupa pazarıdır

ATSO Başkanı Davut Çetin, “2016 yılı bizim için ibret yılı oldu. Turistin değerini anladık. Şimdi asıl mesele 2017 yılının kurtarılmasıdır. Turizm ve tarım desteklerinin zamanında açıklanmasını ve resmiyet kazanmasını bekliyoruz” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın başarılı gerçek ve tüzel kişi üyelerini teşvik etmek için düzenlediği “Geleneksel Ödül Töreni” ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda görkemli bir törenle yapıldı. Törende; 2015 Yılı Gelir Ve Kurumlar Vergisi, 2015 Yılı Döviz Kazandırıcı Hizmetler, Seyahat Acentaları, Konaklama Tesisleri, İhracat Döviz Geliri, En fazla Yaş Sebze ve Meyve Mamulleri, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatı, Türkiye’nin İlk 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları, Türkiye’nin İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları ile En Fazla İstihdam Sağlayan İlk 3 Firma ödüllendirildi.Törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, milletvekilleri, belediye başkanları, bölge oda ve borsa başkan ve yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ile iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

ANTALYA TURİZMİ EKONOMİK AFET YAŞADI

Açılışta bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, 2016 yılının bir an önce gitmesini ve daha huzurlu bir yeni yılın gelmesini temenni ederek şunları söyledi: “2016 yılı bizim için ibret yılı oldu. Antalya için turistin değerini, Antalya için Rusya’nın değerini daha iyi gördük. Antalya turizmi, tarımı, ticareti, sanayisi bir ekonomik afet yaşadı. Hasar tespiti için özellikle ticaret sektöründe geniş bir anket çalışması yapıyoruz. Meclisimizde de geçen hafta küçük bir anket yaptık. Arkadaşlarımızın yarısının satışlardaki düşüş nedeniyle çalışan sayısını azalttığını gördük. Arkadaşlarımızın %20’si kredi kullanamadıklarını belirttiler. Fakat en önemli sorun ne kredi, ne faiz, ne enflasyon…. İki büyük sorun durgunluk ve alacak tahsilatı olarak çıktı.

Destek önlemi olarak arkadaşlarımızın iki talebi öne çıkmaktadır. Birincisi vergi indirimi, ikincisi alacak tahsilatını hızlandıracak düzenlemelerdir. Maalesef 2017 beklentileri de olumlu değil, bunun da en büyük nedeni ülkemiz gündeminde bitmeyen tartışmalardır.

Antalya’nın sorunları karşısında, 64. ve 65. Hükümetlerimizin yoğun çaba göstermiş olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Tarımda ihracat destekleri, turizmde uçak desteği ve finansman kolaylıkları önemli destekler oldu. Fakat buna rağmen Antalya turizmi, tarımı, ticareti, sanayisi bir ekonomik afet yaşadı.

. Bu yıl ilk kez vergi tahsilatımız azaldı,
. Kayıtlı çalışan sayımız %12 oranında düştü,
. İki bin işyerimiz SGK kaydından çıktı,
. Karşılıksız çek oranımız %8’e ulaştı.
. Türkiye’nin turizm geliri 8 milyar dolar civarında azaldı, bunun en az 5 milyar doları Antalya’dır.
. Sadece domates ihracatında 110 milyon dolar kaybettik.
. Bu yıl 10 ayda Antalya tarımında enflasyon oranı eksi %10’dur.
. Ürünün bol olduğu Nisan ve Mayıs ayında ortalama fiyat düşüşü %40 oldu. Böylece tarım sektörümüzde gelir kaybımız 1.5 milyar liraya ulaştı.

Antalya, 2016’da teröre, Rusya krizine, 15 Temmuz’a rağmen, EXPO’yu düzenledi, 6 milyon yabancı turiste ev sahipliği yaptı, 1 milyar dolar ihracat, 10 ayda 4 milyar 300 milyon lira vergi tahsilatı gerçekleştirdi. Geçen yıl 10 ayda Antalya’da 52 bin konut satılmıştı, bu yıl 49 bin konut satıldı. Bunların bir kısmı fiktif olabilir, fakat yapı ruhsatları da geçen yılın üzerindedir. Bunlar da bardağın dolu tarafıdır, kesinlikle küçümseyemeyiz. Şimdi asıl mesele 2017 yılının kurtarılmasıdır. Turizm ve tarım desteklerinin zamanında açıklanmasını ve resmiyet kazanmasını bekliyoruz.
Bugün Turizm Bakanımız turizmde uçak desteklerinin gelecek yıl için de verileceği bilgisini verdi. Teşekkür ediyor ve başka bir gündeme takılmadan yasalaşmasını umuyoruz.

AVRUPA PAZARI ALARM VERİYOR

2017 yılında turizmde Rusya pazarı önemli ölçüde geri dönecektir. Fakat Avrupa pazarı alarm vermektedir. Maalesef dün Avrupa Birliği parlamentosunun oylaması da Avrupa kamuoyundaki algıyı göstermektedir.

Biz Avrupa Birliği aşığı değiliz, ama ihracatımızın yarısı Avrupa’ya yapılmaktadır. Türkiye turizminin yarıdan fazlası, normal zamanda Antalya turizminin %70’i Avrupa pazarıdır. Bu nedenle Avrupa kamuoyuna kendimizi daha iyi anlatmayı başarmak zorundayız.
Antalya olarak tanıtım konusunda hepimiz bir şeyler yaptık. Bu yıl da Antalya olarak yeni bir tanıtım hamlesi için çalışıyoruz. Fakat Avrupa’daki Türkiye imajı konusunda artık Hükümet düzeyinde farklı bir çalışma gereklidir.

DEMOKRASİ VE HUKUK ALANINDA ELEŞTİRİLEN BİR ÜLKE OLMAMALIYIZ

Dünyada veya Avrupa’da Türkiye’ye karşı önyargılı, hasmane kesimler olabilir. Fakat bütün dünyanın bize düşman olması için bir neden yoktur. Kendi içimizde bizim anlayamadığımız uygulamalar varken, yabancıların her şeyi anlamasını ve kabul etmesini bekleyemeyiz. Türkiye demokrasi ve hukuk alanında eleştirilen bir ülke olmamalıdır.

Demokrasiyi Avrupa Birliği için değil, kendimiz için istiyoruz. Özgürlük ve adalet ekonomik ve sosyal kalkınmanın temelidir. Herkes düşüncesini özgürce söylemeli, farklı düşüncelerden ortak akıl çıkmalıdır. Siyasetin varlık nedeni ve demokrasinin erdemi adaletle halkın vicdanının rahatlaması ve huzur olmasıdır.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu yıl, E-Oda ve Etik Kurul gibi iki yeniliğe imza attık. Gelecek yıl, inovasyon ve sosyal girişimcilik konusunda ilerleme sağlamaya çalışacağız.

Elbette, en büyük gayretimiz, turizme ve ticarete destek olacaktır. Önümüzdeki yıl BAKA destekli Antalya Tanıtım projesine ve Alışveriş Festivaline yine önemli destek vereceğiz. Üyelerimizin yurtdışına açılmasına desteğimiz de artacaktır.

Umarım ki, 2017 yılında Antalya ekonomisi yaralarını saracak ve eski gücüne kavuşacaktır. Ben en kötü zamanı geride bıraktığımıza inanıyorum, inanmak istiyorum. Bu koşullarda ayakta kaldıysak, bundan sonra çok daha iyisini başarabiliriz. Vergi, ihracat, istihdam ödülleri alan değerli üyelerimiz bize bu ümidi, bu güveni vermektedir”.

ATSO Geleneksel Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, bu sene aksiliklerin hep üst üste geldiği anlatarak şöyle konuştu: “Önce Suriye, sonra Rusya, daha sonra artan terör ve 15 Temmuz darbe girişimi, hepsini birden yaşadık. Bunlardan en çok zararı da turizm gördü, Antalya gördü. Turizmde ve Yaş-Meyve ihracatında yaşanan sıkıntılar karşısında, Antalya Odamız ve Borsamız hemen inisiyatif aldılar. Davut Çetin Başkanımızın yılbaşında hazırladığı kapsamlı rapor ve öneriler, hem TOBB olarak bizim, hem de hükümetimizin çalışmalarımıza yön verdi. Seyahat acentalarına ve Antalya havalimanına yapılacak uçak seferlerine destek sağlanması, ecrimisillerin ertelenmesi, turizmcilerin Kredi Garanti Fonu kapsamına alınması, hep bu sayede gerçekleşti. Yine TOBB ve Antalya TSO olarak her platformda, turizmde sezon dışı dönemler için istihdam desteği talep ettik. Bu konuda söz de almıştık. Ama tam istediğimiz gibi çıkmadı

3 ay destek için 9 ay çalışma şartı getirildi. Antalya gibi sezonun 7-8 ay olduğu yerlerde bunun gerçekçi olmadığını ve iyileştirilmesi gerektiği söyledik. Yine görüyoruz ki, Rusya ile sağlanan mutabakattan sonra işler bir miktar açıldı. Ama 2016’daki sıkıntılar 2017’ye de yansıyacak.”

SGK ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİ OLUMLU ADIM

SGK ve Muhtasar ödemelerinin 2017’ye faizsiz olarak ertelenmesinin olumlu bir adım olacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, yatırım teşvik sisteminin revizyonu üzerinde de Bakanlıklarla birlikte çalıştıklarını hatırlattı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Antalya gibi tesis yoğun illerde, mevcut tesislerinin yıpranma sürecine girdiği dikkate alınarak, mevcut tesislerin modernizasyonu ve renovasyonu konusunun da teşviklere eklenmesini bekliyoruz” dedi.

İSTİHDAM MALİYETİ VE FİNANSMAN

Antalya için yaptıkları ankette istihdam maliyeti ve finansman konularının öne çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu bu konularda yapılan çalışmaları ise şöyle anlattı: “İstihdam maliyetini azaltma anlamında TOBB olarak çok önemli bir projeyi hayata geçirdik. Odalarımız ve Borsalarımızla birlikte, Türkiye’nin en büyük mesleki eğitim projesini başlattık. Siz nitelikli çalışan ihtiyacınızı Odanıza/Borsanıza söylüyorsunuz. İŞKUR da mesleki eğitim kursu açarak bu talepleri karşılayacak. Yetiştirip size gönderiyor. Size maliyeti de yok. Üstelik 4,5 yıla kadar sigorta işveren payını ödemeyeceksiniz. Yani sigorta prim maliyetinizi yüzde 50 düşürüyoruz (yarıya iniyor). Burada eğitim gören, staj yapan kardeşlerimizin de maaşını devlet ödeyecek (günlük 50 TL, aylık 1.300 TL), sigortasını da yapacak. Baba, oğluna yapmaz. Bu fırsatı kaçırmayın.”

FİNANSMAN VE VERGİDE GELİŞMELER

“Maliye Bakanımızla tüm vergi mevzuatını ele alıyoruz. 2010’dan bu yana dile getirdiğimiz 2 konu vardı. Birincisi; vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi. Bakanımızla mutabık kaldık; belli bir oranda indirim gelecek. İkincisi; damga vergisinin tamamen kaldırılması. Tamamen kaldırmasalar da iyileştirme yapıldı. Mesela artık sözleşme nüshalarının her biri için değil, tek bir nüsha için damga vergisi ödenecek. Tamamen kalkması için Maliye nezdinde takibimiz sürüyor.”

KREDİ GARANTİ FONU’NUN GÜCÜ ARTTI. NEFES KREDİSİ GELİYOR

Finansman konusunda 2 önemli adımın hayata geçeceğini belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “KGF’ye Hazine desteğini 1 milyardan 2 milyara çıktı. Kapsamını da genişlettik. Eximbank ve KOSGEB’in verdiği destekler için de kefalet sağlıyor. KGF’ye gitmenize de gerek yok: 21 Banka ile anlaşmalı. Kredi kullanacağınız Bankadan başvurun. Size kefil olalım. TOBB Nefes Kredisinde sona yaklaşıyoruz. 1 sene vadeli, yüzde 9,9 faizli, Teminatı KGF’den.
Finansman kapmasında önemli bir sıkıntı da Çek’lerdeydi. 3 önemli adımı attık. Önce karekodlu çeki icat ettirdik. Bizim talebimizle. Artık karekodlu çek zorunlu hale geliyor. Çek kesenin tüm finansal geçmişi görülebilecek. Üçüncüsü ise karşılıksız çek verenler için 1 ila 6 aya kadar hapis cezası geliyor. Yani Çek’e itibarını yeniden kazandırıyoruz. Son olarak tüm camiamızın gurur duyması gereken bir işe daha imza attık. 15 Temmuz Şehitleri dayanışma kampanyasında TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak bir rekor kırdık. 81 İl’de 54 milyon lira yardım topladık. Toplam yardımların 4’te 1’ini bizim camia sağlamış olduk. Yardım Çekini bizzat Cumhurbaşkanına takdim ettik. Antalya TSO’muzun gayretleri ve katkılarıyla, en çok yardım toplayan 10 il içinde Antalya’da yer aldı.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Törende daha sonra 2015 Yılı Gelir Ve Kurumlar Vergisi, 2015 Yılı Döviz Kazandırıcı Hizmetler, Seyahat Acentaları, Konaklama Tesisleri, En fazla Yaş Sebze ve Meyve Mamulleri, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatı, Türkiye’nin İlk 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları, Türkiye’nin İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları ile En Fazla İstihdam Sağlayan İlk 3 Firma temsilcilerine ödülleri takdim edildi.

Tören ATSO Başkanı Davut Çetin ve Meclis Başkanı Süleyman Özer’in günün anısına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na plaket vermesi ve toplu anı fotoğrafı ile son buldu.

Yorum Yaz