We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Slide Öğrencilerle Sektörün Beklentileri Birbirini Karşılamıyor

Öğrencilerle Sektörün Beklentileri Birbirini Karşılamıyor

Öğrencilerle Sektörün Beklentileri Birbirini Karşılamıyor

Akdeniz üniversitesi Turizm Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi İlayda Özel Gm Talks’un konuğu oldu. GM turizm ve yönetim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Meral’in sorularını içtenlikle yanıtladı. Turizm öğrencilerinin sektöründen neler beklediğini dile getirdi.

“Öğrenciler okuldan mezun olunca yönetici olmak istiyorlar” şeklinde bir eleştiri var yıllardır. Bu konudaki görüşlerin nedir?

Durumu şöyle özetlemek mümkün.  Bizim beklentilerimizle sektörün bizden beklentileri  birbirini karşılamıyor. Hepsi bu ortak bir noktada buluşmak önemli.

Peki; turizm öğrencileri olarak siz  sektörden neler bekliyorsunuz?

Kendi açımdan konuyu değerlendirecek olursam; ben sektördeki yöneticilerden daha katılımcı ve daha fazla iletişime açık olmalarını bekliyorum.  Ayrıca doğru uygulanan bir örgüt kültürüne sahip bir işletmede çalışmak isterim.    Turizm fakültesindeki öğrencilere bakacak olursak; bazı öğrenciler mezun olmak peşindeyken, bazıları da gerçekten turizmde kariyer yapmak istiyor.

Turizm öğrencileri sektörden mi kaçıyor yoksa genel olarak gelecek kaygıları mı var bunun cevabını vermek aslında çok kolay değil. Bu konuda bir makale okumuştum ki makalenin sonucu  kız öğrenciler, erkek öğrencilere göre daha kaygılı oldukları yönündeydi.  Ancak bu tartışmaya açık bir konu. Bir çok neden buna yol açabiliyor. Diğer etkenlerde var tabii.

Ama hızlı değişim ve kimliklerini arayışları sürecinde  gençlerde kaygının oluşmasına neden oluyor. Turizmin de yaşadığı büyük krizler insan kaynağında büyük kayıpları beraberinde getiriyor. Dolayısıyla bu kayıplarda öğrencilerde mezuniyet sonrası işsizlik düşüncesini aklına getiriyor olabilir.

Benim  düşüncem ise ; Covid-19 gibi büyük krizler olmadığı takdirde turizm sektörü iş gücünde büyük bir  potansiyele sahip olmasıdır. Ve bu da ben de işsizlik kaygısını oluşturmuyor.

 Bir turizmci anne ve babanın kızı olmanın a meslek seçimine etkisi ve getirdikleri dersek neler söylersin?

Ailemin turizmci olması tabi ki  meslek seçimimdeki en büyük etken. Okuldan öğrendiklerimi onlarla paylaşıyorum ve Onlarda deneyimlerini benimle paylaşıyorlar ve güzel bir etkileşim oluyor aramızda. İkisi de yönetici pozisyonunda  sektörde yer almışlar iki emekli  turizmci. Onların deneyimlerinden tabi ki de çok faydalanıyorum.   Annem ve babam da turizm mesleğine tutku ile bağlılar.  emekli olmalarına rağmen hala çalışanlarıyla diyalog halindeler. Bu da bana olumlu yansıyor ve  benim de  turizme bakışımı pozitif yönde etkiliyor.

 

Yorum Yaz