We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Rusya’dan uçaklara el koymama garantisi

Rusya’dan uçaklara el koymama garantisi

Rusya-Türkiye hattındaki uçuş sınırlamalarının turist sayısında önemli ölçüde azalmaya ve tur fiyatlarında pahalanmaya yol açabileceği belirtiliyor. Diğer yandan Rusya, dış destinasyonlara sefer yapacak uçaklarına el konulmayacağına dair garanti taleplerini sürdürüyor.

Kommersant gazetesinin görüştüğü sektör uzmanları, Türkiye’yi 2,5-3,5 milyon Rus turistin ziyaret edebileceğini, ancak Rus havayollarının kendi uçaklarıyla en fazla 500 bin yolcu taşıyabileceklerini belirtti.
THY, Yekaterinburg-İstanbul seferlerini 15 Mayıs’a kadar durdurmuştu.
TourDom.ru, THY’nin Ufa’dan planlanan seferlerinin de başlamadığını bildirdi.
Kommersant, bunun Rosaviatsiya’nın uçuş sınırlamalarından kaynaklanabileceğini yazdı.
Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, Rus hava yolu şirketleri bünyesindeki 571 yabancı uçağın sefer düzenleyebileceğini, ancak yabancı leasing şirketlerinin talebiyle bu uçaklara el konulmasından endişe edildiğini söyledi.
Rusya Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, şu ana kadar yalnızca Kırgızistan’ın uçakların kendi topraklarında kalacağına ve el konulmayacağına dair garanti verdiğini, Türkiye’den henüz bu konuda bir bilgi alınmadığını belirtti.
Türkrus haberine göre, THY’nin Rusya için 25 ek uçuş koyarak haftalık sefer sayısını 300’e çıkarmayı planladığı aktarıldı.
Türkiye’yi geçen sene 4,9 milyon Rus turist ziyaret etmişti.

Yorum Yaz