We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları Ferdi Tirendez: Dijital tanıtımla ülke turizmini 12 aya yayabiliriz

Ferdi Tirendez: Dijital tanıtımla ülke turizmini 12 aya yayabiliriz

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İŞ’te İnsanlar’ın bu haftaki konuğu 1999 yılında turizm yolculuğuna başlayan ve yıllardır her ülkeden milyonlarca insana ülkemizde tatil yapma fırsatı sunan Yuppi Travel’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Tirendez oldu.

Ferdi bey GM Dergisi ve İŞ’te İnsanlar okuyucularına kendinizi tanıtır mısınız?

39 yaşında evli 2 çocuk babasıyım. Aslen Çorumluyum ve Çorum’da doğdum büyüdüm. 16 yaşında turizm hayatıma adım attım ve ilk olarak Mirage Park Resort Hotel’de houskeping olarak başladım. İşin gerçek anlamda en dibinden mutfağından yetişmiş bir turizmciyim.

1999 yılında turizm yolculuğuna başlayan ve 24 yıldır her ülkeden milyonlarca insana ülkemizde tatil yapma fırsatı sunan Yuppi Travel’in kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Öncelikle turizm hayatımdan kısaca bahsetmek isterim zira hiç kolay olmadı Yuppi Travel’ı kurmak ve bugün 100 kişiye istihdam sağlayan bir şirket olmak. 1999 yılında Mirage Park Resort Hotel’de houskepping olarak başladı hikaye. Kısa bir süre sonra da oradan ayrılıp Side Kumköy’de butik bir otelin spa bölümünün kapısının önünde elimde broşür, bilmediğim Almancam ile broşür dağıtmaya başladım ve sonrasında spa bölümünde devam ettim turizm hayatıma. Antalya’nın her bölgesinde hemen hemen çalıştım Alanya’dan tutunda Kemer’e kadar otel içindeki spa bölümünde Almanca, Rusça ve İngilizce dilde satış yetkilisi olarak görev yaptım. Sonrasında Yuppi Travel’ı kurmaya karar verdik. Ankara Kızılay’daki ilk ofisimizde Yuppi Travel’in ilk adımlarını attık. Tabii ki hiç acente tecrübemiz olmadığı için iç pazarda şansımızı denedik ve tertemiz battık. Ankara’da ne borcumuz ne de bir kuruş paramız kalmıştı. Sonrasında Yuppi Travel’i kapatma ve Antalya sahillerine geri dönme kararı almıştık. Zira her şey bitmişti gözümüzde. Ancak son bir kez de şansımızı o aralar çok popüler olan Orta Doğu pazarında denemek istedik ve elimizde bir laptopla İstanbul’a gittik ve inanılmaz bir emek ve mücadele ile otelci arkadaşlarımızın da değerli destekleri ile bu defa başardık. Ama asla bitmedi hedeflerimiz. Hayallerimizin peşinden yılmadan koştuk ve şu an İstanbul ile Antalya ofisimizde yaklaşık 100 kişi, Orta Doğu pazarında misafirlerimize hizmet vermekteyiz, tabii ki bunda en büyük pay sahibi her zaman söylerim çalışma arkadaşlarımdır. Bizi bugün biz yapan en büyük katkı ekip arkadaşlarımındır. Buradan hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Acenta olarak ülkemize getirdiğiniz turistlerin ülkelere göre dağılımı nedir. En fazla hangi ülkeler ile çalışıyorsunuz. Neden?

Ağırlık olarak, Irak ve Libya pazarı çalışıp diğer Orta Doğu ülkelerinden de misafir ağırlıyoruz ülkemizde. Nedeni ne gelince Irak ve Libya pazarı İstanbul özeline baktığımızda 12 ay da en fazla ülkemize seyahate alışverişe ve iş yapmaya gelen ülkelerdir. Diğer Orta Doğu ülkeleri ise sadece özel günlerde bayramlarda okul tatillerinde veya yılbaşında ülkemizi tercih ediyor, bundan dolayıdır ki Irak ve Libya pazarı bizim için ekstra önem arz ediyor. Zira 12 ay Türkiye’ye gelen misafir profilidir.

Türkiye’de ki her şey dahil sistemin, turizme katkıları veya zararları nelerdir. Turist gerçekten her şey dahil sistemi istiyor mu?

Şöyle ki, her şey dahil sisteminden şikayet ediyorsak şayet, o zaman misafirin otelden dışarı çıktığında çok kaliteli restoranlar veya çok büyük ve etkinlikler görmek istediğini unutmamalıyız. Mesela konserler, gösteriler, nitelikli ve kaliteli misafir böyle kazanılır ama maalesef bizim ülkemizde ne bir Michlen yıldızlı restoran var ne de Avrupa’da olduğu gibi büyük konser veya etkinlikler var. O yüzdedir ki misafir otelden çıktığında bu imkanları sunamıyorsak, her şey dahil gayet mantıklı ve iyi bir sistemdir.

Turizmin elbette alternatifi olmaz. Turizm, turizmdir ancak, sürekli olarak konuşulan “alternatif turizm” nedir? Ülkemize gelenler deniz, kum, güneş üçlüsü dışında başka nelere rağbet gösteriyor?

Alternatif turizmi çokta aramaya sorgulamaya gerek yok. Biz eğer ülke turizmini 12 aya yayabilirsek doğudan batıya kadar, bu işin üzerine ciddi anlamda düşülüp ülkemizin tanıtımını daha iyi yapabilirsek, Türkiye’nin her bir şehrinde ciddi potansiyeller var. Çorum’dan Kars’a, İstanbul’dan Mardin’e, Uludağ’ından Kayseri’sine kadar. Her yer kültür. Gastronomi, kayak, deniz, kum, güneş ne eksik ülkemizde? Alın işte size alternatif turizm. Sadece tek eksiğimiz daha iyi dijital tanıtım.

Ülkemizin yurt dışında tanıtımının doğru yapıldığına inanıyor musunuz? Daha etkin bir tanıtım için neler yapılabilir?

Etkili ve başarılı bir tanıtım yapıldığına inanmıyorum ben. Artık dünya dijital çağa döndü ve bizlerinde buna çok iyi ayak uydurmamız lazım. Yurt dışı fuarları evet yapılabilir ama benim nazarımda beklenen etkiyi fuarlarla yapamazsınız. Bu işi çok profesyonel bir biçimde dijitale dökmek ve milyonlarca dolar harcanan fuarlar yerine ciddi bütçe ayırıp bu tanıtım işini marketing ve dijital platformlara taşımamız lazım. Artık biliyorsunuz, hepimiz elimizde bir cep telefonu ve sosyal medya iki saat sosyal medya ağı çökünce panik oluyoruz internetimiz kesilince yada bitince hemen acil çözüm arıyoruz. Dünya artık telefon ve sosyal medya bağımlısı oldu ve biz tanıtım yapmak istiyorsak bu trendi çok ciddi takip etmemiz lazım.

Yuppi Travel’i tercih edecek olanları ne gibi ayrıcalıklar bekliyor?

Bizim tek ayrıcalığımız misafirlerimizin bize 7/24 ulaşabiliyor olması. Sadece tatil satmak ve sonrasında misafir ne yaparsa yapsın mantığı asla olmadı bizde. Misafirin her ne sorunu olursa olsun ben ve ekip arkadaşlarımız canla başla sorunu çözmek için uğraşıyoruz, bu da bize güveni artırıyor ve güven olunca size daha fazla iş ve misafir olarak geri dönüyor.

Sağlık turizmi hakkında söylemek istedikleriniz ve acentenizin çalışmaları hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Sağlık turizmi maalesef özellikle İstanbul’da merdiven altı çok firma olduğu için tadı kaçmış vaziyette, hele hele saç ekimi, estetik de inanılmaz korkunç şeyler duyuyoruz. Bence sağlık turizmi saç ekmek ya da estetik olmamalı.

İŞ’te İnsanlar röportajları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle işte insanlar köşesi çok kıymetli bir köşe zira, bir çok iş insanı burada tecrübelerini ve hayallerini, yaşadıkları zorlukları ve bu zorluklara sabredildiğinde neleri başarabileceğini sizin araçlığınızla tüm okurlarla paylaşıyor. Bende ayrıca teşekkür ederim. Benimle kıymetli zamanınızı paylaştığınız için. Hayatımda bir ilk oldu böyle bir sohbet. Başarılarınızın devamını dilerim.

1 yorum

Bы выигpaли 73 900 Pyб =>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSej-G3_e1hEoBsJ58CFVI0fHLo9gF7vbRRnh_BT6wZmiIZQZw/viewform?usp=sf_link?hs=d49a39e83c8be757ad489ea99c204382& № OR477 02 Kasım 2023 - 11:46

5dwy39

Cevapla

Yorum Yaz