We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Gündem Futbol turizmi bu kış farklı olacak

Futbol turizmi bu kış farklı olacak

Event Spor Travel Genel Müdürü Selçuk Yılmaz GM Turizm ve Yönetim Dergimize 2022 Futbol turizmine dair önemli açıklamalarda bulunarak 2023 yılı için ilk tabloyu bizle paylaştı. Yılmaz; “2022-2023 Kış döneminde turizmde bizi farklı bir yıl bekliyor. Ocak – Şubat aylarının dışında Kasım – Aralık’ta da takımları iki dönemlik periyod şeklinde Antalya’da ağırlayabiliriz” dedi.

Pandeminin ardından nasıl bir sezon yaşadınız?

2022 yılı futbol kamp dönemi beklenenin çok uzağında gerçekleşti. Özellikle Avrupa pazarının istenilen dönüşü yapmaması sektörü ciddi anlamda etkiledi. Balkan ve Türki Cumhuriyetleri takımları ülkemize (Antalya’ya) gelmeye devam ettiler. Ukrayna – Rusya Savaşı bizi de etkiledi. Bu pazarlardaki ilk dönemde yapılan rezervasyonlar gerçekleşse de son dönemdekiler de büyük sıkıntılar yaşandı. Global olarak baktığımızda Futbol turizmi 2019 yılına kıyasla yüzde 50’den fazla düşüş gösterdi.
Futbol turizminde 2023 ciddi bir toparlanma yılı olacak.

2023 yılı Futbol turizm sezonu hakkındaki ön görüleriniz nedir?

Futbol Turizminde 2023 yılı ciddi bir toparlanma yılı olacak. Hem alt yapı takımların hem de ana takımların gelmesiyle ilgili pandemi döneminde yaşanan sıkıntılar şu an ortadan kalkacak gibi görünüyor. Özellikle alt takımlarda oynayan sporcuların aileleri tarafından yurt dışı çıkışlarına izin vermiyordu. Ve şimdiden üst liglerden alt yapı takımlarından talepler almaya başladık.

Kasım ve aralıktan oluşan yeni periyod oluşacak
2023 için beklentilerimiz yüksek olsa da pandemi öncesi rakamlara ulaşmak zor. Rusya- Ukrayna Savaşı bizi etkilemeye davam edecek. Ancak 2022- 2023 dönemi farklı bir yıl olacak. Kamp periyotları ilk kez iki dönem şekilde olacak. 1. periyot Kasım – Aralık, 2. periyot Ocak -Şubat olarak gerçekleşecek. Bunun en büyük etkeni ise Katar’daki Futbol Dünya Şampiyonası. Sezonun yayılması ve taleplerin şimdiden gelmeye başlaması sevindirici gelişmeler. Ancak net görüntüyü yine Eylül ayında göreceğiz.

Yorum Yaz