We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları Hakan Gençtürk: FTI Hollanda pazarında büyüyor

Hakan Gençtürk: FTI Hollanda pazarında büyüyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Hollanda Utrecht’te gerçekleşen Vakatiebeurs Turizm Fuarı’nda FTI Kontrat Direktörü Hakan Gençtürk ile FTI’ın Hollanda pazarındaki yeri, Hollanda turizm fuarlarındaki varlığı ve stratejileri hakkında konuştuk.

Hakan Bey, Hollanda Vakatiebeurs Turizm Fuarı’ndayız ve siz de FTI olarak gün geçtikçe Hollanda pazarına daha çok konsantre olduğunuzu gösteriyorsunuz. Bizim gözlemimiz bu yönde. Bunun sebebini birazcık açıklar mısınız, neler yapıyorsunuz? Hollanda’da neler yapmak istiyorsunuz?

Tabii ki Hollanda pazarı bizim için büyüyen bir pazar. FTI’nin kendisinin var olduğu Hollanda pazarında yaklaşık 4 yıldır artış sürmekte. Her sene yüzde 20’lik artış söz konusu. Fuar standımızda büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda daha küçük stantlarda yer almıştık fakat bu sene oldukça büyük stant olarak yer aldık ve partner sayımızı da arttırdık. Katılımcılarımızda ciddi oranda artış söz konusu. 2024 için artış olarak baktığımızda, Hollanda pazarında da artışlar söz konusu. Tabii ki bunu yeni partnerlerde ekleyerek Hollanda pazarına sunduğumuz özel şartlarla arttırmayı hedefliyoruz.

Harika, peki nasıl gidiyor satışlar? İlk veriler gelmeye başladı. Durum nasıl?

Batı Avrupa pazarı olarak baktığımızda satışlarımız geçen sene ve geçtiğimiz yıllara göre artıda görünüyor şu an. Yüzde 50’lik bir artış söz konusu. Bu bizim için özellikle EB (Early Booking-Erken Rezervasyon) döneminde iyi bir oran. Çünkü EB satışları klasik tur operatörleri için çok önemlilik arz etmektedir. EB dönemi müşterileri daimi gideceği oteli bilen, hatta odasına kadar seçeceği odayı bilen bir müşteri portföyüne sahiptir. Dolayısıyla çok önemli bir müşteri portföyü. Erken rezervasyon almak sezonun gidişatını da önemli ölçüde belirlemektedir. Şu anki satış dönemine baktığımızda günlük 4-5 bin paxlarda bir satış almaktayız. 20 Ocak, 31 Ocak tarihleri arasında yani bir 10-15 günlük dönemde bu rakam daha da artacaktır. Ondan sonra sezon başlangıcı yaklaştıktan sonra otelcilerimiz tabi ki Forcastlarına göre bizi klasik tur operatörleri yönlendirecektir. Ona göre gerekli çalışmaları yapacaktır ama genel itibariyle baktığımızda Batı Avrupa pazarında biz dahil diğer rakiplerimiz dahil herkes artıda görülmektedir.

Hollanda pazarı için özel olarak söyleyeceğiniz bir şey var mı?

Hollanda pazarının satışları tabii yeni başlıyor. Almanya gibi çok erken başlamıyor. Biraz daha geç açılıyor ama şu an itibarıyla rakamlar küçük dahi olsa bir yüzde 15, yüzde 20’lik bir artış söz konusu. Bizim kendi FTI Hollanda pazarımıza baktığımızda.

Peki bir yorum daha duydum bugün, Schipol Havalimanı’nın her sene küçüleceği, yüzde 15’lik bir küçülme olacağı ve ağırlıkta uçuşların Düsseldorf’a gerek maliyet gerekse diğer avantajlarından dolayı Düsseldorf’a kaymaya başladığına dair, sizde bu yönde bir bilgi var mı?

Şöyle bize ulaşan tabii ki bu konuyla ilgili resmi bir bilgi veya böyle olacağına dair bunun gerçekleşeceğinin dair bir bilgi yok. Ancak zaten Hollanda müşterisinin yurt dışı çıkışlarının bir kısmı herkesin bildiği üzere en yakın Almanya tarafından gösteren uçuşu sağlanmaktadır. Özellikle Düsseldorf tarafından bizim de müşterilerimizin yüzde 20’lik yüzde 30’luk bir kısmı Düsseldorf üzerinden gerçekleşmektedir. Çünkü burada uçuş saatleri her daim olmamakta, “slot” sıkıntıları mevcut. Herkes her istediği saatte uçuş gerçekleştiremiyor. Dolayısıyla Almanya daha cazip geliyor müşteriye.

Bu da size Almanya operatörü olarak avantaj sağlıyor mu?

Aslında avantaj sağlıyor tabii ki işte Hollanda’dan uçmayı veya Amsterdam’dan uçmayı düşünüp de bunu gerçekleştiremeyen yolcu Almanya’dan uçuşunu gerçekleştiriyor. Paket satın almasını tabii ki o taraftan yapıyor. Dolayısıyla paxlarda veya paket satışlarında herhangi bir düşüşe sebep olmuyor. Aksine eğer uçak fiyatlarını paket fiyatlarını daha uygun bulduğu sürece Almanya üzerinden her türlü tatilini gerçekleştirmeyi düşünüyor yolcu.

Harika 2024 sezonu için son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

2024 sezonunun umarım hepimiz için turizm camiası için kazasız bir şekilde devam etmesini istiyoruz. Bu trend ile giderse çok güzel bir sezon olacağını düşünüyoruz. Özellikle Batı Avrupa sezonu için geçen sene yaşadığımız talihsiz olayları yaşamamak kaydıyla iyi bir sezon diliyorum herkese.

Çok teşekkür ediyorum iyi sezonlar.

Yorum Yaz