We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları PERSONEL OTELİ KARLI BİR İŞLETMEYE ÇEVİRİR

PERSONEL OTELİ KARLI BİR İŞLETMEYE ÇEVİRİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

PERSONEL OTELİ KARLI BİR İŞLETMEYE ÇEVİRİR

OTELLER SOĞUK DUVARLARDIR, PERSONEL ORAYI KARLI BİR İŞLETMEYE ÇEVİRİR

Aydınbey Group Hotels Satış Pazarlama Koordinatörü  ERKAN AŞÇI ile Aydınbey Hotels başarılarını, sektörü ve Belek’te açılacak olan yeni yatırımlarını konuşma fırsatı  bulduk.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1 Nisan 2005 tarihinde Aydın Bey Otelleri’nde rezervasyon ekibinde göreve başladım. Tesislerimizin inşaatından açılışlarına kadar bütün süreçlerinde yer aldım. Ağustos 2016 tarihinden itibaren de Aydınbey Group Hotels’in Satış Pazarlama Koordinatörü olarak görev almaktayım.  Ve şu anda yeni tesisimiz Aydınbey Queen’s Palace & Spa 1 Haziran 2019 tarihinde  açılışla birlikte Kadriye’de misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Bu oluşumun içerisinde tesisimizin tanıtım çalışmalarına yoğunlaşacağız.

Aydınbey Group Hotels özellikle Side, Manavgat ve Alanya bölgelerinde aile konseptiyle öne çıkan bir zincir markası. Bu konuyu  bir de sizden dinleyelim.

Evet, sizin de belirtiğiniz gibi bizim tesislerimiz aile konsepti üzerine kuruludur. Aydınbey Gold Dreams’de ,Aydınbey Famous Resort’ta ve Aydınbey King’s Palace & Spa’da da bunu çok güzel oturtturduk. Sadece aile konsepti üzerine yoğunlaşıyoruz. Dolayısı ile Aydınbey Queen’s Palace& Spa’da da aynı paralelde devam edeceğiz. Dünyadaki aile konseptinde öne çıkan yenilikleri takip ederek, yeni vizyonlar oluşturup yatırımlarımıza bu şekilde yön vermekteyiz.

Gözbebeği tesisiniz hangisidir?

Vizyonumuzun değiştiği nokta olması açısından Aydınbey King’s Palace & Spa diyebilirim. Hizmet verdiği müşteri portföyü bölge ile birlikte hızlı bir yükseliş gösterdi. Aydınbey King’s Palace & Spa ilk açıldığı dönemde Alman Pazarı’nda yüzde 95 dolulukla, bu pazardaki payını alarak sadece aileye hizmet vermeye başladı. Bu hizmetle beraber şirketin tüm bakış açısı değişti. Aile konseptinin ve zamanında yapılmış yatırımların ne kadar mantıklı olduğunu gördük. Dolayısı ile bu konsepti  Aydınbey Famous Resort ve Aydınbey Gold Dreams’de de uyguladık ve olumlu dönüşler aldık. Şimdi aynı konsepti Aydınbey Queen’s Palace & Spa tesisimizde de uygulayarak başarı sağlayacağımıza inancımız sonsuz.

Peki, sizce aileye hizmette işin sırrı nedir?

Aileye hizmette en önemli unsurlar; çocuklar ve bayanlardır aslında. Bununla birlikte kişiye özel hizmet sunmak ve bunu misafire hissettirmek en önemli noktaların başında geliyor. Zaman içerisinde konuklarımız, otelimizde kendilerini misafir değil de ev sahibi gibi hissetmeye başlıyorlar. Yakın ilgi, ev konforu ve sıcak atmosferi sağlamak da başarıyı getiriyor.

Ana pazarınızı şimdiye kadar Alman pazarı oluşturdu diyebilir miyiz?

Aydınbey King’s Palace & Spa tesisimizden bahsediyorsak evet. Ana pazarımız Almanya’dır. Alanya’daki tesimiz Aydınbey Gold Dreams’de ise ana pazarımız Rusya’dır. Belek Boğazkent’te bulunan tesisimiz Aydınbey Famous Resort’te ise  tüm pazarlara ve milliyetlere hizmet vermekteyiz. Bu tesisimizde  pazar çeşitliliğimiz daha yoğundur. Ama Side’de böyle bir şeye ihtiyacınız hiçbir zaman olmaz. Otelin yüzde 50’si her daim repeat müşterilerimiz ile doludur. Siz kontratı yapmadan önce bile bir sonraki sezonun müşterisi hazırdır.

Gelecek vizyonunuzla, Belek’e de açılmakla birlikte artık kabuğunuzu kırmış oluyorsunuz. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde yeni planlar ve projelerde var mı?

Bu birazda sürecin nasıl ilerleyeceği ile alakalı bir durum. 2016 yılı gibi bir sezondan sonra nefes aldığımız 2018  yaşadık  ve 2019 yılını yaşayacağız. Eğer bu şekilde devam ederse tabi ki büyüme kaçınılmazdır.

Siz bir Satış pazarlama uzmanı olarak önümüzdeki süreci nasıl görüyorsunuz?

2019’da, şu ana kadar gelen erken rezervasyonlara baktığımız ölçüde 2016 yılından sonra  nefes aldığımız, artık hak edilen rakamların kazanılacağı bir sezon yaşanacak diye biliriz. Eğer aksi hiçbir durum olmazsa herkes için kitapların yeniden yazılacağı, iyi kazançların olacağı bir sezon olacağını öngörüyoruz. Bizim en değerli varlığımız personelimizdir. Aydınbey King’s Palace & Spa’daki başarıyı ele almak istiyorsanız, aslında bütün oteller soğuk duvarlardır,  işletmeyi karlı bir yere çeviren içerideki personeldir. Değer verilmiş, sürekliliği sağlanmış ve gelecek kaygısı yaşamayan personel,  misafirine yatırımcıdan daha çok sahip çıkar.

Bu anlamda personel sirkülasyonunuz nasıl?

Aydınbey King’s Palace & Spa’da F&B, Güvenlik, Önbüro ve Housekeeping açılış personelini koruyor ise  orada personel işletmeye sahip çıkıyordur. Yatırımcı sadece yatırımcı kimliği ile tesiste bulunup işletmeyi doğru kişilere emanet ettiği zaman başarının kaçınılmazlığı ortadadır. Ama sürekli personelin değiştiği, istikrarın olmadığı noktada hiç kimse başarıdan söz edemez.

Belek’e gelmeniz ile birlikte vitrinde olmanızda artacak, buna hazır mısınız?

Aydınbey Group Hotels olarak bugüne kadar zaten kendi kabuğundan sıyrılma çabalarımız vardı. Bundan sonraki süreçte de ise artık kurumsal bir kimlik, markalaşma yolunda ilerleyeceğiz.

Turizmde ve işletme olarak büyük bir deneyiminiz var. Gençlere bu anlamda neler önerirsiniz?

Sayın Ramazan Aslan’ın dediği gibi, ‘’Çıraklığını yapmadığınız işin ustası olamazsınız’’. Basamakları teker teker emin adımlarla çıkmadığınız sürece hiçbir zaman kendinden emin ve başarılı olamazsınız. Sendelediğinizde en fazla bir basamak mı düşmek istersiniz yoksa yere çakılmak mı?  Acele etmeden özveride bulunmalılar

Sizin yetiştiğiniz kültür çok mütevazı bir kültür. Otelleriniz yok satıyor. Bu başarılı bir planlamanın, başarı da yönetimin eseri. Bunun sırrı nedir?

Otelin bulunmuş olduğu konum, otelin tanınması ve özellikle misafir portföyünde talep ediliyor olmak gerekiyor.Tesisi acentenin talep etmesi değil, misafirin talep etmesi gerekiyor. Başarılı bir planlama tek başına alınan bir karar olmayıp tüm ekibin takibi ve öngörüsü ile yatırımcı tarafından desteklenmekle mümkündür. Bu anlamda Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Enes ÜNLÜER ‘e de bize olan inancı ve başarılarımıza desteklerinden dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

Son olarak kişisel ilişkiler bu planlamaları yapmada ne kadar etkilidir?

Bizim ilişkilerimiz beşeri ilişkilerle yürür. Sizin insanlara karşı duruşunuzla, onların size karşı duruşu aynıdır. Siz onlara samimiyseniz onlarda sizinle samimi bilgileri paylaşırlar ve doğru yönlendirirler. Eğer siz insanlara karşı samimi değilseniz insanlarda sizi yanlış yönlendirir ve hak etmediğiniz fiyatlara satmaya başlarsınız. Beşeri ilişkileriniz ve insanlarla var olan diyaloglarınız her zaman için dürüstlük üzerine olmalıdır.

Yorum Yaz