We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları Rus pazarındaki ritim Ekim’e kadar sürer

Rus pazarındaki ritim Ekim’e kadar sürer

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Aska Hotels Satış & Pazarlama Direktörü Bünyamin Vural ile turizmin dününü, bugününü ve yarınını değerlendirdik ve Vural’ın turizmin geleceği hakkındaki öngörülerini dinledik.

Aska Hotels olarak nasıl bir sezon geçirdik?

Malum, bu yıl ve geçen yılı korona virüs etkisinde geçirdik. Bu durum da bütün bilinmezleri beraberinde getirdi. 2020 yılı zaten kayıp bir yıldı. Oteller hepimizin bildiği gibi çok kısa bir zaman aralığında açık kaldı ve kapandı. Aşının bulunacağınız umit ederek, 2021 yılı ile ilgili yüksek beklentilerimiz oluştu. Mart ve Nisan ayları iyi gidiyordu ki sonrasında Rus pazarının kapanması hepimizi ciddi oranda etkiledi. Rus pazarının ve beraberinde Alman pazarının da açılması sezona biraz daha pozitif bakmamızı sağladı. Fiyat anlamında hedeflerimize ulaşamadığımız bir yıl olsa da belli doluluklara ulaştık. Rus pazarının yanı sıra son iki yıldır iç pazar doluluklara beklentilerin üzerinde katkı sağladı.

İNGİLTERE PAZARI EN ERKEN 2022 MART’TA AÇILABİLİR

İngiltere pazarı açılmadı? Ne zaman açılır, sizin tahmininiz var mı?

İngiltere pazarının açılmaması bizim tesisimiz için ciddi bir kayıp oldu. İngiltere pazarı ana pazarlarımızdan bir tanesi. 15 Eylül’de tekrar bir güncelleme programı açıklayacaklar. Ama benim şahsi düşünceme göre İngiltere pazarı bu yıl açılmayacak. Hasta sayılarımızın 4 binlere indiği dönemlerde bile açılmayan bir pazarın şimdi açılacağını öngörmüyorum. En erken 2022 yılının Mart ayında açılabileceğini tahmin ediyorum.

RUS PAZARINDAKİ RİTİM EKİM SONUNA KADAR SÜRER

Şu an ki doluluk oranlarınız nedir? Sezon Kasım’a kadar uzar mı?

Şuan Aska Hotels olarak tüm otellerimiz dolu ve bu doluluklar 15 Eylül’e kadar devam edecek. Sezonun ne zaman kapanacağını aslında tahmin etmek zor. Ama bir tahminde bulunacak olur isek; Rus pazarının bu ritmi ekim ayı sonuna kadar sürecektir.

2020 yılı en zor yıldıydı diyebilir miyiz?
Bence, 2016, 2020 ve 2021 yılı bizim için en zor yıllardı. Zaman zaman turizmde turist sayısının azalması, fiyatların aşağıya çekilmesi konuları olduğunda sektör olarak hemen kriz yaşıyoruz derdik. Aslında biz bugüne kadar bu saydığım üç yıl dışında hiç kriz yaşamamışız.
Turizm profesyonellerine iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Umarım, 2019 gibi yılları arka arkaya yaşarız ve biz turizm profesyonelleri olarak asli işimiz olan gelen misafirleri memnun etmek ve sonraki yıllarında planlamasını yapabileceğimiz, stratejilerini geliştirebileceğimiz yılları en kısa zamanda yaşarız.

Yorum Yaz