We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları Salih Gözcü – Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Bin Pax

Salih Gözcü – Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Bin Pax

BTB Tours Kurucusu Salih Gözcü ile keyifli ve verimli bir sohbet gerçekleştirdik. Gözcü, BTB Tours’un Türkiye’deki hedeflerini, Dubai’de yaptığı çalışmaları ve başarısının sırrını GM Turizm ve Yönetim Dergisi’ne anlattı.

Salih Gözcü ve BTB Tours’u tanıyabilir miyiz?

1987 Tokat Turhal doğumluyum, Turizm ve Otelcilik Lisesi mezunuyum. Turizm kariyerimin 2002 yılında girmiş olduğum turizm sektöründe, farklı otellerden farklı pozisyonlarda görev aldım. Türkiye’deki turizm kariyerime ara vererek 2008 yılında Dubai’den gelen iş teklifini değerlendirdim.
2008 yılında Dubai’de başladığım iş hayatında 4 yıl içerisinde terfiler alarak şirkete genel müdür olarak atandım ve 25 yaşına geldiğimde Dubai’nin en genç genel müdürü olmuştum. 2016 yılında BTB’yi kurdum ve emin adımlarla pax sayımızı her sene arttırarak 2019’da Arabian Travel Awards’tan “Face Of The Future” ödülünü aldım. 2021 yılında da toplam 35 pazardan iş aldım. Dubai’de 10 bin acente ve 47 tane tur operatörüyle çalışıyorum. Dubai’deki bu başarımızdan sonra Mısır ofisimizi açtık. 2 sene oldu, Mehmet Demirkıran genel müdürlüğünde çok değerli arkadaşlarımızla Mısır ofisimizi büyütmeye başladık.

Başarının sırrı nedir?

Çok çalışmak ve azim. Vazgeçilmez tutkum, başarılı olmak.

Hedefin, fark yaratmak ve başarılı olmak. Bu rekabet koşullarında bunu nasıl yapacaksın?

15 yılda Dubai’de çok şey öğrendim. Çünkü orası turizmin Şampiyonlar Ligi. Kaliteli müşteri nasıl gelir, nasıl ağırlanır bunu öğrendik. Antalya’da bel altı rekabet var, bunu görüyorum. Antalya’da büyük bir sektör var. Tabii ki biz bir anda geldiğimiz için ne yapacağımız merak ediliyor. Benim burada kurmak istediğim çok yönlü bir yapı var. Bizim grubun içerisinde; golf, futbol, mice, luxury, online, DMC ve tur operatörlüğü var. Biz full yapı olarak çalışıyoruz. 15 senelik Dubai tecrübemden sonra artık Türkiye turizmine de katkı sağlamam gerektiğini düşünüyorum. 20 yıldır sektörün içerisindeyim, 35 yaşındayım, ve bu sektörde kaliteli ve kendinden emin bir şekilde uzun yıllar Türkiye turizmi için çalışmak istiyorum. Türkiye nasıl daha kaliteli turist getirir ve nasıl daha iyi servis veririz, bu konuda katkı sağlamak istiyorum. Bir buçuk milyarlık bir pastadan bahsediyoruz.

Üst segment yolcuyu nasıl getireceksin, şimdiye kadar neden gelmedi?

Dubai’ye çalışıp Türkiye’ye çalışmayan operatörler var. Şu an 35 pazarla çalışıyorum, 2023 hedefimiz 50 pazarla çalışmak. Latin ve Asya pazarı da başlıyor. 2023 sonunda BTB Tours 50 pazarla çalışan bir yapı haline gelecek. Bizim farkımız, çok çeşitliyiz. 50 ülkeye hizmet verebilen bir yapıya sahibiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşında gelme hedefim vardı, Allah da nasip etti, ofisimizi açtık. 1 Ocak 2023 itibariyle operasyonlarımıza başlayacağız. Nerden ne yapacağız, bunların hepsi planlı, amacımız 100 bin paxla başlamak. Avrupa pazarı, Almanya ve Doğu Avrupa, Balkanlar, Ermenistan hariç bütün BDT ülkeleri. Yıllardır BDT pazarıyla çalışıyorum, o bölgelerde bizi tanımayan yok. Bu bölgelerde BTB Tours olarak kendi tur operatörlerim var. Antalya için kendi uçaklarımı alıyorum, kendi paketlerimi yapacağım ve sadece selectum otellerle çalışacağım. Bizim ilk yılımızda ana hedefimiz Türkiye’nin 100. yaşında Türkiye’ye 100 bin pax getirmek. Kaç pazar olacağını bir sene sonra göreceğiz. Mısır’da bunu denedim, operasyonumuzu 2 yılda 12 pazara çıkardım.

Sizin farkınız ne olacak?

Sadece Dubai’ye çalışan, spesifik, luxury çalışanlar Türkiye’ye çalışmıyorlar. Ben bunların sorunlarını da biliyorum. Neden girmediklerini de biliyorum. Bazen rekabetten ezilip hiç girmeyenler de var. Ben bu insanları Türkiye turizmine kazandırmayı istiyorum.

Türkiye turizminin bu anlamdaki en büyük eksikliği ne sence?

Çok bel altı oynuyorlar, kimse kendi tabağına bakmıyor, herkes karşısındakinin tabağına bakıyor en büyük sorun bu. Herkes konsantre olsa bir buçuk milyar paxlık bir pastadan pay alıyoruz. Bu herkese yeter. Aç gözlülük ve özellikle Antalya’da benim gördüğüm ego savaşları var. Büyük bir pasta var daha da büyütebiliriz ve bu pasta herkese yeter.

Dünya turizminde Türkiye’yi nasıl görüyorsun? Potansiyel gördüğün için buradasın tabii ama daha spesifik tanımlar mısın? Türkiye’nin genel algısı dünyada nasıl?

Türkiye turizmi 2053’e kadar bambaşka bir yere gelecek. Hem kalite olarak hem de pax olarak artacak. Gelecekteki 20 yıldan bahsedeyim. Türkiye’nin paxının gelecek 20 yılda 100 milyona çıkmasını ve mevcut kişi başı gelirin de 2’ye katlanmasını öngörüyorum. Çok fazla potansiyel var. Bu seneye kadar herkes fiyat endeksliydi ama bu sene herkes bir milyon pax getireceğine 300 bin pax getirdiğinde de çok para kazanacağını anladı. Bu yüzden daha kaliteli müşteri geldi. Şu an inanılmaz bir fırsat var, Rusların hiçbiri Avrupa’ya gidemiyor. Gelmemizin sebeplerinden biri de bu, o pazar istediği her yere gidemiyor, mecburen en büyük destinasyonlarının birincisi Dubai, ikincisi Türkiye oldu.
200 kişilik bir kadro ve 25 kişilik yönetim ekibimiz var, birbirinden değerli insanları seçtik ve altını çizmeliyim ki ben de Antalya turizminden çıkmış bir Türk turizmcisiyim, içinizden biriyim. Sektörü çok iyi biliyorum, kimin ne yaptığına vakıfım, ona göre de kendi sistemimi kuruyorum. Biz geleceği konuşmaya geldik, herkesin geçmişine saygı duyuyorum ama biz geleceği konuşmaya geldik.
Bizim çalışma sistemimiz farklı. Dubai’de de yaptığımız gibi, en iyi fiyatı alarak 30-35 pazara pazarlayacağız. Oteller ile beraber büyüyeceğiz. Dubai’de ilk açtığımda bana 3 otelci inandı. 3 oteli pazarladım, 5 oldu, 10 oldu, 20 oldu, 50 oldu. Benim çok turist getireceğim gibi bir hırsım yok, hedefim “en iyisini satın alın, en iyi servisi alın” ben bunu sağlıyorum.

Bu iddia için ciddi bir bilgi birikimi gerektiği gibi ciddi bir yatırım da gerekiyor. İnsanların şirketi merak etmesinin bir sebebi de bu olabilir. Yeterince güçlü müsün?

Yeterince güçlüyüz, tur operatörü ayağını da zaten bu yüzden kurduk. Şu an BTB Tours olarak 12 ay sezonu dağıtarak Dubai, Mısır, Türkiye destinasyonları bunun dışında 8 ülkede kendi tur operatörünü bitirmiş şekilde 2023’e giriş yapıyoruz. Bunların hepsini de kurmak hem zaman alıyor hem masraf yaratıyor ama bütün yapılar hazır. 2023’e de planladığımız gibi hazırız.

Mısır’a kaç pax yapıyorsunuz şu an?

İlk senemde 20 bin pax yaptım, 2. sezona girdik. Dubai’de 200 bin pax yapıyorum. İstanbul’a pax yapıyorum, bir sene oldu. Şimdi Karadeniz bölgesi, Bursa bölgesi, Orta Doğu pazarını buralara taşıyacağım. Türk turizmine imza atmaya geldim. Türkiye’nin tüm turizm destinasyonlarını bir çatı altında toparlayarak tüm Türkiye’yi pazarlamak istiyorum.

Dünya’da bir Türk olarak iş yapmak zor mu?

Ben 72 ülke gezdim. Dubai’de bir sürü farklı insanla çalışıyoruz, her milletten. Türk milleti kadar zeki, çalışkan ve sorumluluk sahibi bir insan görmedim hayatımda. Değerimizin de farkında değiliz.
Vizyonu değiştirmemiz lazım. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy çok iyi iş çıkartıyor vizyonlu bir insan, ama bu vizyonun ileri taşınması lazım. Türkiye’nin aynı vizyonla gitmemesi lazım kalıp değiştirilmesi lazım biz de buraya bu yüzden geldik. 15 yıllık Dubai’nin gelişimini gördüm izledim ve ülkem için bunu nasıl yapabilirim bunun hedefiyle geldim. BTB TOURS olarak bizim hedefimiz ülkeye en iyi şekilde fayda sağlamak.

Tanıdık isimler var kadronuzda, Türkiye ofisinde kimlerle çalışıyorsunuz?

İbrahim Sivri; Detur’ da 25 yıllık bir tecrübeye sahip, İbrahim Cenk Okumuş kendisi ETS’nin yurtdışı turlar direktörüydü. Mice Direktörümüz Barış Özirem. Cem Örücü gibi Pegas, MeetingPoint, MTS tecrübesi olan çok pazarla çalışmasını bilen bir profesyonel var. Ege bölgesinde, Anı Tur’da birlikte çalıştığımız Burak Kıran var. İstanbul’un en iyi 5 kontratçısının 3’ü bizim bünyemizde çalışıyor. TUI’den Mahmut Kansu’yu transfer ettik. Moss Travel zamanından beri 20 yıllık tecrübesiyle bize önemli katkı sağlayacak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Türkiye için 5 yıllık bir planla programımıza başlıyoruz. Türkiye sevdalısıyım ben, herkesin yaptığı işe sonsuz saygı duyuyorum. Sadece kendi işime konsantreyim, güzel bir ekibimiz var. Türkiye için inşallah güzel şeyler yapacağız. Dostlarımızın ve bana inananların desteklerini bekliyorum.

Yorum Yaz