We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları Tuncay Onaran: “Menülerimizin yüzde 60’ı Türk mutfağı”

Tuncay Onaran: “Menülerimizin yüzde 60’ı Türk mutfağı”

Adalya Elite Lara Execulsive Şefi Tuncay Onaran ile 35 yıl önce başladığı turizm kariyerini, Türk mutfağının önemini ve Adalya Elite Lara’nın Mutfak felsefesini dinledik.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1987 yılında bu mesleğe komi olarak 35 yıl önce başladım. Uluslararası ve ulusal markalarda hem Türkiye’de ve yurt dışında görev aldıktan sonra birçok otelin açılış aşamasında yer aldım. Şu an da Adalya Elite Lara Execulsive şef olarak kariyerime devam ediyorum.

Türk mutfağının tanımı konusunda neler söylemek istersiniz?

Kariyerim boyunca Almanya’da da bulundum. Yurt dışında Türk mutfağı “UCUZ MUTFAK” olarak tanınıyor. Zengin menülerimiz ve lezzetlerimiz olmasına karşın bir doğru tanıtılmadığı için bir İtalyan ya da Fransız mutfağının menüsünde pahalı yemekler yer alırken maalesef Türk mutfağı menülerinde bunu uygulayamıyoruz. Sektörün tanım konusunda eksiği fazlasıyla var.

Mutfakta yer alan personelin durumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yabancı dil bilen sayısı çok az ve eğitim seviyeleri çok alt seviyelerde maalesef. Bu yönde hem sektör hem de devlet destekli projelerin sayısı artırılmalı. Gençlere tavsiyem; kariyer planlaması yapmalarıdır. Günü gününe programlamalarını yapsınlar.

Adalya Elite Lara Mutfak kültürünüz nedir?

Adalya Elite Lara olarak Türk Mutfağı ağırlıklı çalışmalar yürütmekteyiz. Menülerimizin yüzde 60’ı Türk mutfağından oluşmakta. Yurt dışı deneyimlerimde de gördüm ki kimse kendi mutfağından ödün vermiyor. Ve kendi mutfağını yurt dışına misafirleri aracılığıyla tanıyor.

Bu yıl Ruslar yerine İngiliz misafirlere Türk mutfağıyla hizmet verdik

Ruslarla yıllardan gelen bir alışkanlığımız vardı. Onlar bizim yemeklerimize biz de onların taleplerine doğru karşılayabiliyorduk. Ülkemize gelen ve otelimizde konaklayan misafirlerimiz Türk mutfağını seviyorlar. Rusya- Ukrayna Savaşı’ndan dolayı bu yıl İngiliz ve Alman turistleri ağırladık. Hala da yoğun bir misafir akını ile onlara en iyi hizmeti ve yemekleri sunmaktayız.

Yorum Yaz