We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı Ayka Life’ta

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı Ayka Life’ta

Antalya’da Ayka Vital’de sağlıklı yaşam programı uygulanıyor. Tolga Temel yönetiminde hazırlanan bu programın basın lansmanına projenin tanıtım yüzü Demet Şener de katıldı. Haftalık, aylık ve yıllık sürelerle otelde konaklamalı ya da online olarak yapılan programa her yaştan, sağlıklı yaşam arayanlar katılabiliyor. Bu kampta; beslenme, detoks ve egzersiz programları birlikte uygulanıyor.

Biz de sürdürülebilirlik sertifikası olan ve sağlıklı yaşam programlarıyla öne çıkan Ayka Vital/Ayka Life Nature & Peace Resort’un Genel Müdürü Ertan Dalkılıç ile tesislerinde uyguladıkları Longevity programı ve sağlık turizmi hakkında konuştuk.

Ertan bey merhaba, Ayka Life Nature & Peace Resort’un yapılarından ve farklı konseptlerinden bahseder misiniz?

Öncelikle insan ömrünün yakın zamanlarda 120 hatta 150 yaşlara uzayacağının öngörüldüğü günümüzde, Longevity programlarımızla şimdiden insanların uzun, sağlıklı ve yüksek performanslı bir hayat sürmelerini amaçlıyoruz. Longevous Life, Antalya Ayka Life Nature & Peace Resort otelimiz Senior Care Global Şirketi iştiraki olarak Döşemealtı, Duacılar Mahallesi’nde orman içerisinde 12 ay hizmet veren bir tesistir. Yazları nem oranı ortalama şehir içinden yüzde 40 daha az, hava sıcaklığı 3 ila 4 derece arasında daha azdır. 16 kişilik uzman medikal ekibimizle 24 saat hizmet vermekteyiz. Ayrıca tesisimiz Sağlıklı Yaşam Merkezi belgesi yanında 4 yıldızlı otel belgesine sahip olup hem Sağlık Bakanlığı hem Turizm Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Açık-ısıtmalı kapalı havuzu, SPA merkezi, rehabilitasyon merkezi, fitness-yoga salonları, sanat aktiviteleri gibi pek çok aktivitemiz mevcuttur.

Dört farklı konsept uygulamaktayız;

Longevity; Longveous uzun, sağlıklı, yüksek performanslı yaşam. Care; Uzun süreli yaşlı bakım hizmeti. Medikal; Fizik tedavi ve rehabilitasyon, Obezite rehabilitasyon, sağlıklı diyet programları, Ameliyat sonrası rehabilitasyon programları. Turizm; Sağlıklı yaşam tatili ile bedensel/ruhsal detox, doğa, spor, meditasyon ve yoga programları (oda kahvaltı, yarım pansiyon, sağlıklı her şey dahil/alkolsüz, her şey dahil/alkollü) olmak üzere dört başlıkta toplanıyor.

Tesislerinizin hedef kitlesi ve hizmet verdiğiniz kaynak pazarlar hangileridir?

Hedef kitlemiz her yaş grubu için daha uzun, daha sağlıklı ve daha yüksek performanslı bir yaşam sürmek isteyen bireyler, kaynak pazar olarak Türkiye ve Avrupa ülkeleri özellikle Almanya, İngiltere ve Kuzey Avrupa ülkeleridir.

Bugün Türkiye’de sağlık turizmi denilince akla daha çok tedavi ya da estetik amaçlı ziyaretler geliyor. Aslında turizmimiz SPA ve Wellness uygulamalarıyla çok daha önce tanışmıştı. Bu konuda Antalya önemli de bir destinasyon. Bize biraz tesislerinizde uyguladığınız Longevity programını anlatır mısınız?

Longevity; daha uzun, daha sağlıklı ve daha yüksek performanslı bir yaşam sürme kavramını ifade eder. Programlarımız, yaşa bağlı sağlık sorunlarının temel nedenlerini belirlemeye ve ele almaya odaklanır. Kişiselleştirilmiş planlarla da yaşam kalitesini artırmayı ve uzun ömür için destek sağlamayı amaçlıyoruz.

Programlarımız Dr.Tolga Temel’in liderliğinde planlanmakta olup; programlarımızın altı birleşeni vardır:

Bunlar; Tıbbi Danışma ve Değerlendirmeler, Kişiye Özel Beslenme Planları, Hedefe Yönelik Takviyeler, Detoksifikasyon, Masajlar ve Gençleştirme Terapileri, Yoga ve Meditasyon gibi Zihinsel-Bedensel Uygulamalar ve Fitness ve Egzersiz Rehberliği’dir.

2023 yılı tüm dünyada turizm sektörünü zorlayan bir yıl oldu. Ayka bu yılı nasıl geçirdi?

2023 yılını Ayka Life sağlık turizmi olarak Longevity programları, fizik tedavi, obezite rehabilitasyonları, sağlıklı diyet programları, yaşlı bakım, sağlıklı yaşam tatil konsepti ile hizmet alanlarını çeşitlendirmiş; misafir/hasta portföyünü büyüttüğü bir yıl olacaktır.

2024 plan ve hedefleriniz nelerdir?

2024 yılında hedefimiz ağırlıklı olarak Longevous (uzun yaşam) programlarımızı daha ön plana çıkarmak bunun yanında yaşlı bakım, rehabilitasyon programlarımızı, sağlıklı tatil paketlerimizin tanıtımını ile bilinirliğimizi hem yurt içi hem yurt dışı artırmaktır.

Bu yıl sürdürülebilirlik sertifikanızı da almaya hak kazandınız. Sizce sürdürülebilir bir turizm için atılması gereken en önemli adımlar nelerdir?

Sürdürülebilir bir turizm için atılması gereken en önemli adımlar şunlar olabilir:

Turizm sektöründeki tüm paydaşları sürdürülebilirlik konusunda eğitmek ve farkındalık oluşturmak önemli. Doğal kaynakların korunması, ekosistemlere zarar vermemek ve sürdürülebilir çevresel uygulamaları teşvik etmek, yerel kültür ve geleneklere saygı göstermek, kültürel mirası korumak ve yerel toplumların katılımını teşvik etmek de gerekiyor. Turizm, yerel ekonomiye olumlu katkıda bulunmalı ve yerel halka istihdam, gelir fırsatları sunmalıdır. Toplu taşımayı teşvik etmek, karbon ayak izini azaltmak için yeşil ulaşım seçeneklerini geliştirmek de oldukça önemli. Bunun yanı sıra; enerji verimliliği, su tasarrufu ve atık azaltma önlemlerini içeren sürdürülebilir konaklama tesisleri teşvik etmek gerekiyor. Sürdürülebilirlik konusunda katı yasal düzenlemeler ve denetimler oluşturulmalı, sürdürülebilirlik performansını izlemek ve düzenli olarak değerlendirmeler yapılmalıdır.

Bu adımlar, turizmin doğal ve kültürel kaynakları koruyarak hem bugünkü nesillerin hem de gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılamasını sağlayabilir.

Yorum Yaz