We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Genital estetikten 3 hafta sonra cinsel ilişki mümkün!

Genital estetikten 3 hafta sonra cinsel ilişki mümkün!

Genital bölgesinin estetik olarak düzgün olmasının, kadının kendine olan güvenini artırdığını belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, “Lokal anestezi ile yapılan operasyondan 1-2 saat sonra hastaneden taburcu olunabilir. Dikişlerin düşme süresi ise 2 ila 3 haftadır. Sonrasında cinsel hayata da geri dönmek mümkündür” dedi.

Güzel bir görünüm her kadının en önemsediği konular arasında yer alıyor. Kendisini güzel bulmayan kadının psikolojisi olumsuz yönde etkileniyor, kendine güveni azalıyor, aynalara küsüyor ve karşı cinsle olan ilişkisinde bazı sorunlar yaşayabiliyor. Günümüzde kadınların görünümlerinde kendilerini mutsuz eden sıkıntılar olduğunda geçmişe kıyasla çok daha cesaretli ve hızlı davranabildiğini belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, kadınların estetik kaygı duyduğu konular arasında genital bölgenin de yer aldığını ifade etti. 

Genital bölgesinin estetik olarak düzgün olmasının kadının kendine olan güvenini artırdığını, karşı cinsle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağladığını söyleyen Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, “Vajina estetiği genel olarak genital bölge ile ilgili yapılan estetik operasyonları ifade eder. Bu nedenle vajina estetiği ile ‘genital bölge estetiği’, ‘genital estetik’ ve ‘vajen estetiği’ aynı anlama gelmektedir” şeklinde konuştu. 

Kozmetik jinekolojinin özel alanı

Vajina estetiği ameliyatlarının kozmetik jinekolojinin özel bir alanı olduğunu vurgulayan Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, vajina estetiği ile ilgili ameliyat ve uygulamaların ülkemizde ve dünyada daha çok kadın hastalıkları ve doğum uzmanları (jinekolog doktorlar) tarafından yapıldığını söyledi. 

Genital yapının vagen, büyük dudaklar (Labium majus), küçük dudaklar (Labium minus), kızlık zarı (Hymen), dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis) bölümlerinden oluştuğunu işaret eden Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, “Genital bölgeyi oluşturan bu bölümlerde yaşanan deformiteler, estetik açıdan kötü bir görünüme yol açmakla kalmaz; kadında güvensizlik, cinsellikte yetersizlik, tatmin olamama ya da utanma gibi sorunlara da neden olur. Ne var ki, günümüzde kadınların önemli bir kısmı estetik kaygılarının farkında olmasına rağmen, bunları rahatlıkla dile getirememekte, kendini rahatça ifade edemediği için yalnız başına çözüm aramakta ve ciddi anlamda stres yaşamaktadır” dedi. 

Vajina estetiği ameliyatları

Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, vajina estetiği ameliyatlarının kendi içinde alt gruplara ayrıldığını belirterek bunları şöyle sıraladı: 

  • İç dudak estetiği (Labioplasti, labia minora cerrahisi, labia minora redüksiyonu, labia minora estetiği, labio minoraplasti),
  • Klitoral hudoplasti (Clitoral hoodoplasty- Klitoris üzeri cilt katmanlarının alınması),
  • Vajinoplasti (Vajinanın cerrahi olarak daraltılması, sıkılaştırılması),
  • Perineoplasti (Perine adı verilen vajina ile makat arası bölgenin estetik olarak düzeltilmesi, doğum dikiş izlerinin alınması, düzeltilmesi),
  • G noktası büyütülmesi (G spot augmentation),
  • Puboplasti (Alt kasık bölgesi olarak bilinen Pubis tümsekçiğinin estetiği),
  • Labio majora büyütülmesi (Labio majora augmantation, büyük dudaklara yağ dolgusu),
  • Labio majora sıkılaştırma (Büyük dudakların sıkılaştırılması, dolgunluk kazandırılması),
  • Özellikle genç kadınlarda daha fazla rastlanan ve şikâyet edilen sorun genital organ iç dudaklarının normalinden daha sarkık olması ya da birbiri ile orantısız ölçüde olmasıdır. İç dudaklar salgı ve yağ bezleri içeren deri kıvrımlarından oluşur. Vajinanın salgıladığı sıvı hem vajinanın kurumasını önler hem de vajinayı yabancı cisim ya da mikroorganizmalara karşı korur.
  • Genital bölge renk açma (koyulaşan genital alanda renk açma ile ilgili uygulamalar),

 

İyileşme süreci ve normal hayata geçiş

Küçük dudaklı vajinaların cerrahi işlemi yaklaşık 30 dakikalık bir süreç olduğunu da sözlerine ekleyen Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, “Genital estetik operasyonu, lokal anestezi uygulanarak yapılır. İsteğe bağlı olarak genel anestezi kullanılarak da gerçekleştirilebilir” dedi. 

Genital estetik operasyonu sırasında hastaya lokal anestezi yapıldığını ve hastaneden çıkış süresi yaklaşık 1-2 saati bulduğunun altını çizen Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, şunları söyledi:

“Operasyon sonrasında hastaya antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Operasyon bölgesinin temiz tutulması hakkında hastaya ayrıca bilgilendirme yapılır. Ertesi gün normal hayata geçiş mümkündür. 1 gün sonra duş alınması tavsiye edilir. Birkaç gün ped kullanmaları önerilir. Hastanın bir süre (bu süre yaklaşık olarak bir haftadır) spor gibi aktivitelerden 1 hafta kadar uzak durması gerekir ve küvette banyo yapılması önerilmez. Dikişlerin düşme süresi de 2 ila 3 haftadır. Sonrasında cinsel hayata da geri dönmek mümkündür.”

Operasyon sonrasında temizliğe dikkat edilmeli

Operasyon sonrasında özellikle tuvalete gidildikten sonra operasyon bölgesinin temizliğinin de son derece önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, “Temizliğe dikkat edilmezse ve reçetede verilen antibiyotik kullanımı gerçekleşmezse bölgede enfeksiyon oluşabilir. Dikişler düşmeden tahriş edici cinsel ilişki girişimi bölgede açılma, kanama dolayısı ile yara yapabilir. Bu sebeple bu konularda hassas olmakta fayda vardır. Yaranın durumuna göre tekrar dikiş atılması gerekebilir veya yara pansuman yapılarak tedavi edilebilir. Operasyon sonrasında yapılan uyarılara harfiyle uyulduğu takdirde herhangi bir risk oluşmaz” ifadelerini kullandı. 

Doğum sonrası vajina estetiği

Normal doğum yapan kadınların en çok karşılaştıkları sorunlardan biri olan doğumsal bozuklukların günümüzde cerrahi ile giderildiğini belirten Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, şu bilgileri paylaştı:

“Genellikle epizyotomi kesisine ya da kontrolsüz doğuma bağlı olarak gelişen vajina girişi ve vajina yapısında oluşan kalıcı bozukluklar ve haznenin genişlemesi, kadınlar için sorun teşkil etmektedir. Doğumsal bozukluklar çiftlerin cinsel hayatlarını etkilemenin yanı sıra, idrar kaçırma, genital enfeksiyonlara ve rahim sarkmalarına sebebiyet vermektedir. Bu gibi sıkıntılar hem cinsel anlamda hem de görünüm açısından kadınlar için problem yaratmaktadır.”

Hem cinsel hem de psikolojik açıdan sağlıklı olmayı sağlıyor

Vajina estetiği operasyonları ve bununla ilgili başvuruların günümüzde her geçen gün artarak yaygınlaşan bir hal aldığını da sözlerine ekleyen Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, “Doğumsal bozukluklar ile ilgili olarak çözüm arayan pek çok kadın kadın-doğum uzmanlarına başvurmaktadır. Vajina estetiği ve cinsel hayatının sağlıklı olmasını isteyen kadınlar vajina ameliyatı olup hem cinsel açıdan hem de psikolojik açıdan rahatlamaktadırlar. Bu tür operasyonlara Vajinaplasti ameliyatları da denmektedir” diye konuştu. 

Vajina düzeltme- daraltma operasyonları

Vajina estetiğinin problemlerinin iki türlü olduğunu ifade eden Op. Dr. Sanem Çimen İrgil, bunları şöyle anlattı:

“Birincisi doğum esnasında yapılan epizyotomi kesisinin iyi dikilmemesinden kaynaklıdır ya da iyileşmemiş olması sebebi ile vajina girişindeki genişlik ve estetik bozukluktur. Bu tür durumlarda eski kesi bölgesi çökmüş, buruşmuş, deri kıvrımları bozulmuş ve rengi ile yapısında değişmeler meydana gelir. Kadınlar genital bölgelerindeki yapı bozukluğu sebebi ile cinsel birleşme sırasında ağrı, cinsel utangaçlık ve cinsel hayatlarında aksaklıklar yaşarlar. Vajinadaki bozukluklar basit bir estetik operasyon ile giderilmektedir. Adet döneminin bittiği dönemlerde, genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Hastanın isteğine bağlı olarak genel anestezi uygulaması da yapılabilir.”

 

Yorum Yaz