27.3 C
Antalya
Cumartesi, Eylül 25, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Kı̇mler Burun Estetı̇ğı̇ İçı̇n Uygun?

Op. Dr. Hasan KARATAŞ- Medikalpark Antalya

Burnun hem vücutta oldukça önemli fonksiyonlara sahip bir yapı hem de insanın dış dünyayla kurduğu yüz yüze ilişkilerde bir oran noktası olduğunu vurgulayan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hasan Karataş, burun estetiği (rinoplasti) konusunda bilgilendirmede bulundu.

ALTIN ORANIN SIRRI

Burunda altın oran, aslında sağlıklı nitelikte fonksiyonlarını gerçekleştirebilen bir burun ve dolayısıyla estetik bir görünüm anlamına gelmektedir. Burun bölgesinde, rinoplasti adı verilen burun ameliyatları yoluyla, oran ve simetri temeline dayalı nitelikte hem fiziksel olarak sağlıklı hem de estetik olarak ideal bir burun oluşturulabilmektedir.

MÜKEMMELLİĞİ DEĞİL, GÜZELLEŞMEYİ HEDEFLEYİN

Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi artırabilir. Ancak bu, ameliyatın görüntünüzü mutlaka sizin hayal ettiğiniz yüz görünümüne uyacak şekilde değiştireceği ve diğer insanların ameliyattan sonra size farklı davranacağı anlamına gelmez. Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

GENÇLERİN SOSYAL VE RUHSAL UYUMUNA DİKKAT EDİLMELİ

Birçok cerrah buluğ çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatı ertelemeyi tercih etmektedir. Bu bekleme süresi genç kızlar için 14 -15 yaş civarı, erkekler için ise biraz daha geçtir. Ameliyat kararının aileleri tarafından değil, bizzat kendilerinin hayata geçirmek istediği bir karar olduğundan emin olmak için, gençlerin sosyal ve ruhsal uyumunu dikkate almak önemlidir.

RİNOPLASTİ TEKNİKLERİ NELERDİR?

Kapalı Rinoplasti Ameliyatı:

Burun bölgesinde yapılacak olan müdahaleler için, burun içinden kesi yapılan burun ameliyatları kapalı rinoplasti adını almaktadır. Burun bölgesinde, şekil bozukluklarının ve bu şekil bozuklukları doğrultusunda ortaya çıkan sorunların daha az nitelikte olduğu kişilerde, bütün kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği kapalı rinoplasti ameliyatı tercih edilmektedir.

Açık Rinoplasti Ameliyatı:

Açık rinoplasti ameliyatlarında, burun ucu ile dudak bölgesi arasına, burun alt kısmından 0,5 cm’lik bir kesi gerçekleştirilmektedir. İyi bir cerrahi uygulama ile bu bölgede herhangi bir iz kalmamaktadır. Açık rinoplasti ameliyatları daha çok, burun bölgesinde ciddi şekil bozuklukları bulunan ve bu şekil bozuklukları sebebiyle çeşitli problemler yaşayan kişilerde uygulanan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun kemiklerinde eskiden gerçekleştirilen kırma işleminin yerini, microcerrahi veya ultrasonik rinoplasti uygulaması almıştır. Bu yeni tekniklerle beraber, burun kemikleri daha detaylı şekilde görülerek, daha milimetrik kesiler gerçekleştirilmekte ve başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Ayrıca bu yöntemle, burun kemikleri arasında bulunan kılcal damarlara hiç zarar verilmemekte, dolayısıyla ameliyat sonrası şişlik ve morarma minimum seviyede yaşanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER