We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Kı̇mler Burun Estetı̇ğı̇ İçı̇n Uygun?

Kı̇mler Burun Estetı̇ğı̇ İçı̇n Uygun?

Op. Dr. Hasan KARATAŞ- Medikalpark Antalya

Burnun hem vücutta oldukça önemli fonksiyonlara sahip bir yapı hem de insanın dış dünyayla kurduğu yüz yüze ilişkilerde bir oran noktası olduğunu vurgulayan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hasan Karataş, burun estetiği (rinoplasti) konusunda bilgilendirmede bulundu.

ALTIN ORANIN SIRRI

Burunda altın oran, aslında sağlıklı nitelikte fonksiyonlarını gerçekleştirebilen bir burun ve dolayısıyla estetik bir görünüm anlamına gelmektedir. Burun bölgesinde, rinoplasti adı verilen burun ameliyatları yoluyla, oran ve simetri temeline dayalı nitelikte hem fiziksel olarak sağlıklı hem de estetik olarak ideal bir burun oluşturulabilmektedir.

MÜKEMMELLİĞİ DEĞİL, GÜZELLEŞMEYİ HEDEFLEYİN

Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi artırabilir. Ancak bu, ameliyatın görüntünüzü mutlaka sizin hayal ettiğiniz yüz görünümüne uyacak şekilde değiştireceği ve diğer insanların ameliyattan sonra size farklı davranacağı anlamına gelmez. Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

GENÇLERİN SOSYAL VE RUHSAL UYUMUNA DİKKAT EDİLMELİ

Birçok cerrah buluğ çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatı ertelemeyi tercih etmektedir. Bu bekleme süresi genç kızlar için 14 -15 yaş civarı, erkekler için ise biraz daha geçtir. Ameliyat kararının aileleri tarafından değil, bizzat kendilerinin hayata geçirmek istediği bir karar olduğundan emin olmak için, gençlerin sosyal ve ruhsal uyumunu dikkate almak önemlidir.

RİNOPLASTİ TEKNİKLERİ NELERDİR?

Kapalı Rinoplasti Ameliyatı:

Burun bölgesinde yapılacak olan müdahaleler için, burun içinden kesi yapılan burun ameliyatları kapalı rinoplasti adını almaktadır. Burun bölgesinde, şekil bozukluklarının ve bu şekil bozuklukları doğrultusunda ortaya çıkan sorunların daha az nitelikte olduğu kişilerde, bütün kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği kapalı rinoplasti ameliyatı tercih edilmektedir.

Açık Rinoplasti Ameliyatı:

Açık rinoplasti ameliyatlarında, burun ucu ile dudak bölgesi arasına, burun alt kısmından 0,5 cm’lik bir kesi gerçekleştirilmektedir. İyi bir cerrahi uygulama ile bu bölgede herhangi bir iz kalmamaktadır. Açık rinoplasti ameliyatları daha çok, burun bölgesinde ciddi şekil bozuklukları bulunan ve bu şekil bozuklukları sebebiyle çeşitli problemler yaşayan kişilerde uygulanan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun kemiklerinde eskiden gerçekleştirilen kırma işleminin yerini, microcerrahi veya ultrasonik rinoplasti uygulaması almıştır. Bu yeni tekniklerle beraber, burun kemikleri daha detaylı şekilde görülerek, daha milimetrik kesiler gerçekleştirilmekte ve başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Ayrıca bu yöntemle, burun kemikleri arasında bulunan kılcal damarlara hiç zarar verilmemekte, dolayısıyla ameliyat sonrası şişlik ve morarma minimum seviyede yaşanmaktadır.

Yorum Yaz