We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel AKTOB BAŞKANI: TATİL SATIŞLARINDA TAKSİT UYGULAMASI KESİNLİKLE KALDIRILMAMALI

AKTOB BAŞKANI: TATİL SATIŞLARINDA TAKSİT UYGULAMASI KESİNLİKLE KALDIRILMAMALI

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu Hürriyet Editör Masası’na konuk oldu, turizm sektörünün 2024 plan ve hedeflerini değerlendirdi.
Kavaloğlu’nun kredi kartına taksit uygulamasının kaldırılması konusundaki açıklamaları dikkat çekti.
YERLİ TURİST ERKEN ALIP 9’A BÖLÜYOR
Tatil satışlarında kredi kartına taksit uygulaması kesinlikle kaldırılmamalı. Çünkü özellikle iç pazarda taksitli tatil satışı çok fazla. Biz bunu detaylıca araştırdık, raporladık. Tatilci erken rezervasyonunu yapıyor bunu da 9 ya da 6 taksite bölüyor. Kredi kartındaki taksit uygulaması turizm harcamaları için çok değerli. Eğer böyle bir kısıtlama gelirse turizm olumsuz yönde etkilenir. Şöyle de bir şey var; iç turizm eskiden temmuz-ağustos ayına sıkışırdı. Şimdi ise erken rezervasyon hareketi başladı. Öyle bir kitle oluştu ki aynı Avrupalı gibi işi biliyor. Kasım ayında tatil satın alıyor yüzde yüze ulaşan fiyat avantajı yakalıyor. Biz bu çekincelerimizi ilgili tüm kurumlarla paylaştık.

İSPANYA VE FRANSA’DA TURİZM ŞIMARIKLIĞI OLUŞTU
Türkiye’nin turizmde 2 rakibi var. İspanya ve Fransa. Bu iki ülkede turizm şımarıklığı oluşmuş durumda. Neden? Çünkü bizim bu son 2 yılda elde ettiğimiz geliri bunlar yaklaşık 15-20 yıldır elde ediyor. Biz ise maraton koşuyoruz, rakiplerimizi geçmeye çalışıyoruz. İlk 5’in içerisinde de varız. Rakiplerimizde sistem de değişiyor. Fransa-İspanya her şeyin ekstra olduğu bir sisteme geçiyor. Neredeyse sahile yiyecek, içecek servisi yapmamaya kadar gidiyor. Ama buna rağmen tercih ediliyorlar. Bu yaklaşımı iyi araştırmak lazım. Biz de buna bakarak Türkiye ile ilgili olan algı metodolojisini değiştirmeye yönelik çok ciddi bir çaba içerisindeyiz.

Yorum Yaz