We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Ali Can Aksu’dan Çağrı: Turizmde Bölgesel Demeçlere Dikkat

Ali Can Aksu’dan Çağrı: Turizmde Bölgesel Demeçlere Dikkat

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Turizoom International Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, basına verilen olumsuz demeçlerin bölgesel etkilerini dile getirdi. Aksu, “Art niyetle olmasa bile verilen demeçlerin bölgelere zarar verdiğini gözlemlemekteyiz” dedi. Aksu’nun açıklamasında şu iafedelere yer verildi:

Turizmde dile getirilen olumsuz basın beyanatları, o bölgeye olan talepleri azalttığı gibi, bölgenin pazarlamasinı ciddi anlamda sekteye uğratıyor,

Son zamanlarda basından takip ettiğimiz kadarıyla malesef art niyetle olmasa bile verilen demeçlerin bölgelere zarar verdiğini gözlemlemekteyiz,

Turizmde Pazarlama kavramı,olumlu mesajlar ve sunduğu avantajlar ile her dönem ön planda olmuştur,
Pazarlama; aşamaları, stratejileri, ilkeleri ve avantajları sayesinde kullanıldığı bölgeyi olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

Turizmde Pazarlama, belirli bir strateji içerisinde hareket edildiği zaman verimli sonuçlar verir. Stratejileri düzenlemek ile başlayan süreç, ilerlemek ve sonuçlarını almak ile devam eder. Bunun da formülü pozitif davranış ve söylemlerden geçer.

Günümüzde, her bölgenin kendine has bir eylem planı olmalıdır.

Turizmde özellikle bölgesel aktör ve öncülerinin bulundukları turizm destinasyonu ile ilgili aşağıdaki tehlikeli söylemler;

“Personel çıkarmaya başlandı”,”Kötü sezon”, “Doluluklarda ciddi düşüş var”
“Deprem” “Yüksek fiyetlar” ” Sezon iyi gitmiyor” “Yangın” …….vs
beyanatlar o bölgenin turizm kalitesine, pazarlama stratejisine zarar vererek turistlerin bölgeyi tercih etmemelerine yol açar.

Sonuç olarak dijital dünyanın hızını ele alırsak ağızdan çıkan bir olumsuz söylemin hızla milyonlara yayılacağını gozardı etmememiz lazım.

Ali Can Aksu
Turizoom international
Yön.Kur.Başkanı

Yorum Yaz