ALMANLAR OCAK AYINDA HANGİ DESTİNASYONLARI TERCİH ETTİ ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 11 Şubat, 21:17'de eklendi

Ocak ayı boyunca Almanya’dan gerçekleştirilen rezervasyon rakamlarında Girit, Kanarya Adaları ve Bulgaristan’a yönelik talep artarken Türkiye ve Mısır rakamlarında gözle görülür düşüş yaşandı.

1425476090_alman-turist1

Alman rezervasyon sitesi Traveltainment tarafından yapılan araştırmaya göre, Alman turistlerin Yunan Adaları’nın merkezi havalimanı olan Heraklion Havalimanı’na dönük rezervasyonları Ocak ayında geçen senenin aynı ayına oranla %25 arttı. Heraklion Havalimanı’na dönük rezervasyonlar, Kasım ayında %5, aralık ayında ise %23 oranında düşmüştü. Yunanistan’da artış kaydeden bir diğer havalimanı ise, Alman tatilcilerin en çok tercih ettiği 9. havalimanı olan Rodos oldu. Rodos’ a dönük rezervasyonlarda %12’lik bir artış kaydedildi.

İspanya’ya yönelik taleplerde ise genel olarak artış yaşandı. İspanya’ya dönük yüksek talep de rakamlara olumlu yansıdı: Kanarya Adaları havalimanlarından Fuerteventura’da bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %27, Las Palmas’da %28, Tenerife South’da %18, Arrefice’de ise %10 oranında rezervasyon artışı yaşandı. Palma Havalimanı ise %8’lik rezervasyon artışı ile Alman turistlerin en çok tercih ettiği destinasyon havalimanları arasında %29’luk pay ile birinciliğini korumaya devam etti.

ANTALYA HAVALİMANI’NDA %40 GERİLEME YAŞANDI

Öte yandan rakip destinasyonlar büyük artışlar kaydederken Antalya Ocak ayında kan kaybetti. İstanbul Sultanahmet’te yaşanan patlama sonrası Alman seyahatseverlerin başka destinasyonlara yönelmesi sonucu Antalya Havalimanı’na dönük rezervasyonların %40 oranında düşmesine sebep oldu. Kasım ayında %24, aralık ayında yüzde 26’lık kayıp yaşayan Antalya Havalimanı, bu büyük kayıplara rağmen Alman turistlerin en çok tercih ettiği 10 destinasyon havalimanı arasında %19’luk pay ile ikinci sıradaki yerini korumayı başardı.

Mısır’ın en çok tercih edilen havalimanı Hurghada ise gözle görülür bir kayıp yaşadı. Kasım ayında %42, Aralık ayında ise %29 oranında kayıp yaşayan Hurghada’ya dönük rezervasyonlar, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %57 oranında düştü. Bu düşüş, Hurghada’yı Alman turistlerin en çok tercih ettiği 10 havalimanı arasında 7’inci sıraya geriletti. 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.