We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ALMANYA’DA DÖNER FİYATLARINA ÜST SINIR TARTIŞMASI

ALMANYA’DA DÖNER FİYATLARINA ÜST SINIR TARTIŞMASI

Almanya’da döner fiyatlarının yüksekliği üzerinden başlayan tartışmaya Başbakan Olaf Scholz da dahil oldu. Özellikle gençlerin döner fiyatlarına bir üst sınır getirilmesi ile ilgili taleplerine karşılık bir açıklama yapan Başbakan Olaf Scholz’un “serbest piyasa” çıkışı tepkilere neden oldu.
Gençlerin sürekli olarak dönerin fiyatıyla ilgili talepler dile getirdiğini belirten Scholz, ‘Bundeskanzler’ adlı resmi Instagram hesabından yaptığı video paylaşımında şunları söyledi:

“Bu çok dikkat çekici bir soru. Son zamanlarda özellikle gençlerden döner fiyatına bir üst sınır getirilmesi yönünde talepler geliyor. Ancak serbest pazar ekonomisinde yaşıyoruz ve fiyatlar, arz talebe göre belirleniyor. Aynı zamanda döner üreticilerinin üstesinden gelmeleri gereken bir maliyet fiyatları var. Yani dönerin fiyatı için bir üst tavan sınırlaması getirilmeyecek. Ancak Almanya’da enflasyon son zamanlarda ciddi oranda düştü ve daha da düşecek. Bu konuda Avrupa Merkez Bankası çok güzel bir iş ortaya çıkardı ve tabii federal hükümet de aynı şekilde.”

Olaf Scholz’un mesajının altına ise takipçiler ‘Merkel döner fiyatını kontrol altında tutuyordu’ yorumunu yaptı.
Geçen yıl da Başbakanlığın sosyal medya ekibi döner fiyatlarıyla ilgili açıklamalar yapmak zorunda kalmıştı.
Sosyal medya ekibi “Politikacılar ne yapıyor?” sorusuna, “Federal hükümet küçük işletmelere enerji fiyatları konusunda yardımcı oluyor. Döner üreticilerine de. Yardım paketleri hepinizi destekliyor” yanıtını vermişti.

Yorum Yaz