ALTERNATİF TURİZMDE 2017 YILI BEKLENTİLERİ YÜKSEK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 28 Nisan, 13:55'de eklendi

2016 yılında turizm sektöründe yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra sağlanan istikrar ve referandum öncesi durağanlaşan ekonominin rahatlaması iç pazar ve turizme olumlu yansımalar getirdi.  2017 yılında turizm sektörünün beklentileri yükseliyor.

Turizm sektörü 2017 yılında yükselişe geçiyor. Alternatif turizmin öncüsü Şah inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel, 2017 yılında turizm sektörünü ve sektörün beklentilerini değerlendirdi.

Türkiye’de Turizm Sektörünün 2017 Beklentisi Yüksek…

2016 da yaşanan turizm sıkıntılarından sonra 2017 yılı ile ilgili konuşan Şah inn Paradise Genel Müdürü Yusuf YücelBilindiği üzere yüzde 30 kayıpla geçirilen 2016 yılından sonra umutla beklenen bir 2017 yılı vardı. Rusya ile krizin bitmiş ve ilişkilerin normale dönmüş olması bu umudu daha da güçlendirmekteydi. Ancak Avrupa ile gerilen ilişkiler sonrası turizmde moraller tekrar bozuldu. Maalesef Avrupa’da aleyhimize başlatılan olumsuz propaganda her sene ülkemizi ziyaret eden turistleri de tedirgin etti. Yine de olumsuz her şeyin yaşandığını düşündüğümüz 2016 yılında dip yapan sektör için 2017 yılının daha iyi olacağı beklentisini taşıyoruz. Referandum öncesi durağanlaşan ekonominin çıkışa geçmesiyle iç pazarın da turizmin de hareketlenmesini bekliyoruz” dedi.

Alternatif Turizm Sektörü 2017 Yılından Umutlu…

Türkiye’de son yıllarda yükselişe geçen alternatif turizm sektörünü değerlendiren Yücel “Dünyada alternatif turizm olarak adlandırılsa da biz muhafazakâr tatil, alternatif tatil veya alkolsüz aile tatili olarak adlandırmayı daha doğru buluyoruz. Zira biz muhafazakâr kesimin inançlarına uygun, değerlerine saygılı bir tatil hizmeti sunmaktayız. 2016’da yabancı turistlere hizmet veren tesisler kadar bir düşüş olmadı. Ancak darbe girişimi bizleri de olumsuz etkiledi. Referandum sonrası satışların daha da artacağına inanıyoruz. Ayrıca ağırlıklı olarak iç pazarda faaliyet gösteren tesislere giderek artan bir yabancı ilgisi mevcut. Yeni açılan ve konsept değiştirerek bu sektöre giren tesisler tecrübesiz olduklarından ve bu konsepti sadece havuzu bay ve bayanlar olmak üzere ikiye ayırmak olarak algıladıkları için hizmet noktasında pek bekleneni veremediler. 2017’de tesis tercihinde misafirlerimizin daha seçici olacağını düşünmekteyiz. Biz Şah inn Paradise Tatil Köyü olarak sektördeki 18 yıllık tecrübemizle 2016 yılında yüzde 25 oranında düşüş yaşamış olmamıza rağmen yatırımlarımıza devam ettik. Tesisimizde Haziran başında faaliyete geçecek olan 6 kaydıraklı büyük aquapark, misafirlerimize daha eğlenceli bir tatil imkânı sağlayacak. Bu arada çocukları da unutmadık, onlar için de aileleriyle birlikte kullanabilecekleri içerisinde aquatower bulunan bir su parkı yapıyoruz” dedi.

Dünyada turizm sektörünün 2017 beklentileri her şeye rağmen olumlu…

Dünya turizminin 2017 yılını değerlendiren Şah inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel olumlu mesajlar verdi. Yücel “Turizm, insanların ülkesi ile birlikte başka ülkeleri de tanımak, farklı kültürleri görmek için tatilini geçirdiği bir süreç. Bunun için de kendisini ve ailesini güvende hissetmesi gerek. Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı verilere göre her yıl turizme katılanların sayısı ve yaptıkları harcama artıyor ancak son zamanlarda çeşitli ülkelerde patlak veren terör olayları insanları tedirgin ettiği de bir gerçek. Buna rağmen dünya 2017 yılı için yine iyimser ve %3-4 gibi bir büyüme bekleniyor” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.