We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa DÜNYA Amsterdam yolcu gemilerini yasakladı

Amsterdam yolcu gemilerini yasakladı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Hollanda’nın başkenti ziyaretçi sayısını sınırlamaya ve kirliliği azaltmaya çalışırken, Amsterdam belediyesi yolcu gemilerinin şehir merkezine girişini yasakladı.

BBC’nin haberine göre yetkililer gemilerin kentin sürdürülebilir hedefleriyle uyumlu olmadığını söyledi. Her yıl başkente demirleyen 100’den fazla kruvaziyer gemisinin sorunun sembolü olduğuna dikkat çeken yetkililer; bu kararın aynı zamanda kentteki kitle turizmini kısıtlamaya yönelik son önlem olduğunu ifade ettiler.

Kruvaziyer gemilerinin kaldırılmasının bir diğer önemli nedeninin de; Amsterdam’daki hava kirliliği seviyesini düşürmek olduğu belirtildi. Büyük bir kruvaziyer üzerinde 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, geminin bir günde 30 bin kamyonla aynı düzeyde nitrojen oksit (NOx) ürettiğinin saptandığı söylendi.

Kruvaziyer yasağı ile Amsterdam’ın ana tren istasyonu yakınındaki IJ Nehri üzerindeki merkezi kruvaziyer terminali kapanacak. Şehir merkezinden uzaktaki diğer demirleme alanları bir süredir değerlendiriliyor ancak henüz bir karar alınmadı.

“Kruvaziyer yolcuları şehri tüketiyor”

Şehri İşçi Partisi ve çevrecilerle birlikte yöneten liberal D66 partisinden Ilana Rooderkerk, “Şehrin merkezindeki kruvaziyer gemileri Amsterdam’ın turist sayısını azaltma görevine uymuyor” dedi. Rooderkerk, kısa bir süre önce kruvaziyer turistlerini şehre bir anda inen bir tür “çekirge salgını”na benzetmişti.

Amsterdam’daki diğer yetkililer bu tür bir üsluptan rahatsız olduklarını ifade etti. Ancak Belediye Başkanı Femke Halsema, geçen yıl kruvaziyer turistlerinin birkaç saatliğine serbest bırakıldıklarından, bu süre zarfında uluslararası zincirlerde yemek yediklerinden, müze ziyareti için bile zaman bulamadıklarından yakındı. Turistlerin şehri tükettiklerini söyledi şehre bir katkıları olmadığından şikayet etti.

Kırmızı Işık Bölgesi de temizleniyor

Amsterdam Belediyesi bir süredir, ‘kırmızı ışık bölgesinin’ sokaklarında esrar içilmesini yasaklayarak şehri temizlemeye çalışıyordu. Mart ayında şehir, bekarlığa veda partilerini Amsterdam’da yapmayı düşünen genç İngiliz erkekleri uzak durmaya çağıran bir online kampanya başlatmıştı.

Yorum Yaz