We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Duty-Free 110 Milyar Dolara Koşuyor

Duty-Free 110 Milyar Dolara Koşuyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Turizm alanlarında turistlere vergisiz alışveriş imkânı sunan veren Duty-Free pazarının 2023’te 68 milyar ve 2028’de 110 milyar Doları aşacağı tahmin edildi.

Mordor Intelligence’in tahminleri

Mordor Intelligence’in konuyla ilgili raporunda sunulan verilere göre, küresel duty-free pazarı 2023-2028 yılları arasında yılda ortalama yüzde 9,8’lik büyüme yaşayacak.

Turizmdatabank’ın aktardığı ve Kerem Köfteoğlu derlediği habere göre, en hızlı büyüyen ve günümüzde bu alanın en büyük pazarını oluşturan Asya-Pasifik ve Çin, liderliğini koruyacak. Raporda duty free pazarında öne çıkan oyuncular; Çin Duty Free Grubu Dufry, Lotte Duty Free, Lagardere, DFS Grubu, Shilla Duty Free, Gebr.Heinemann, King Power Uluslararası Grubu, Dubai Duty Free, Duty Free Amerika, Sinsegae Duty Free, Ever Rich Duty Free, Aer Rianta International ve W H Smith olarak sıralanıyor.

Pazarın üçte biri Asya-Pasifik’in

Asya-Pasifik, toplam duty-free pazarının üçte birini temsil ediyor. Artan uçuş rotaları ve özel havayollarının kurulması, Asya-Pasifik’teki pazarın gelişmesine katkı sağlıyor. Öte yandan Çin ve Hindistan’ın artan tüketim ve alım gücünün de piyasayı olumlu etkilemeye devam etmesi bekleniyor.

En çok hangi ürünler satılıyor? Mordor Intelligence’nin raporunda duty-free mağazalarında satılan ürünler tüketicilerin tercih durumlarına göre şöyle sıralanıyor: Moda ve aksesuarlar, takı-saatler, şarap- alkollü içecekler, gıda-şekerleme, parfüm-kozmetik, tütün, kırtasiye ve elektronik.

Yorum Yaz