BUDAK: “TURİZM RAKAMLARINI GİZLEYEREK BİR YERE VARILMAZ “

Güncel, Sektörel Haberler, slide 10 Mart, 10:56'de eklendi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizm hareketliliğinde gerilemenin devam ettiğine dikkat çekerek, 2016’nın ilk üç ayı için hiçbir adım atılmamasını eleştirdi.

MECLIS GENEL KURULU YEMIN TORENI ICIN TOPLANDI. CHP ANTALYA MILLETVEKILI CETIN OSMAN BUDAK (RIZA OZEL / ANKARA)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, uçak yakıt desteğini gündeme taşıdı. Geçen yıl da verilen uçak desteğinin Nisan-Mayıs ayı ile sınırlı tutulup yalnızca Kütahya Zafer Havaalanı’nın eklendiğine dikkat çeken Budak, “Bu yaklaşım, turizm sektöründe yaşanan ve diğer sektörleri de etkilemeye başlayan çöküntünün doğru okunamadığını göstermektedir” dedi.

“TURİZM VERİLERİNE SANSÜR”

Ocak ayında Türkiye genelinde yabancı turist sayısında yüzde 6.44’lük gerileme olduğunu, Antalya’da ise Ocak ayında yüzde 18 olan gerilemenin Şubat ayında yüzde 29’a çıktığına dikkat çeken Budak, “Antalya’ya turist gönderen 32 ülkeden 30’unda eksi var. Kayıp oranları Rusya’dan yüzde 80, Almanya’dan yüzde 25, İngiltere’den yüzde 29, Hollanda’dan yüzde 31 düzeyinde. Geçmiş yıllarda günlük yayınlanan rakamlar, artık turizm müdürlüklerinin internet sayfalarına konmuyor. Aylık verilere bile ulaşmak mümkün değil. Biz verilere başka kanallardan ulaşıyoruz. Rakamları gizleyerek, bir yere varılamayacağı açıktır” diye konuştu.

Turist getiren acentelere sağlanacak 6 bin dolarlık desteğin yanlış kurgulandığını ve Nisan-Mayıs dönemi ile sınırlı tutulduğuna vurgulayan Budak, “Destek kapsamına geçen yıldan farklı olarak, Kütahya Zafer Havaalanı’nın alınmasının gerekçesi nedir? Zafer Havaalanı’nın destek kapsamına alınması, turizmde yaşanan daralmayı durduracak nitelikte bir adım mıdır? Önemli kitle turizmi merkezlerinden Nevşehir Kapadokya Havaalanı, Mardin Havaalanı gibi havaalanları neden alınmamıştır?” diye sordu.

“TURİZM ÇALIŞANLARI VE ESNAF DESTEK BEKLİYOR”

Geçen yıl verilen desteklerin etkisini de gündeme taşıyan Budak, “2015 yılında kaç acentaya ne kadar ödeme yapılmıştır? Destek kapsamında hangi havaalanına kaç turist gelmiştir? Turizmde yaklaşık 10-12 milyar dolar gelir kaybı hesaplarının yapıldığı bir süreçte, Nisan-Mayıs ayları (düşük sezon) için verilecek destek, turizmde yaşanan kan kaybını durdurmada ne kadar etkili olacaktır?” sorularına yanıt istedi.

Hükümetin açıkladığı turizm paketinde turizm çalışanları ve esnafın yok sayıldığına dikkat çeken Budak, Bakan Ünal’a “Otel, kafe ve restoran gibi işletmelerde çalışan binlerce turizm emekçisinin işsiz kalmasını önleyecek bir adım atılacak mıdır? Turizm bölgelerinde zor günler geçiren esnafa destek verilecek midir? Turizmdeki çöküntüyle örtüşen, tedarikçiler, turizm emekçileri ve esnafı gözeten ek bir destek paketi oluşturulacak mıdır?” sorularını yöneltti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.