Cem Kınay: “Bakan Mehmet Ersoy Turizm İçin Bir Şans”

Güncel 3 Haziran, 09:41'de eklendi

Cem Kınay: “Bakan Mehmet Ersoy Turizm İçin Bir Şans”

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) düzenlediği “Zoom Tv Buluşmaları”na konuk olan “Futurist otelci”, “deneyim tasarımcısı” olarak tanımlanan turizmci Cem Kınay; sektöre girmesinden bu yana pek çok bakan gördüğünü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un turizm için bir şans olduğunu söyledi.

ETİK’in korona virüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele sürecinde internet üzerinden başlattığı çevrim içi “Zoom TV buluşmaları” sürüyor. ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler’in yönettiği, “Post corona dönüşüm ve değişim tasarımı” konulu altıncı buluşmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile deneyimli turizmci, turizm danışmanı Cem Kınay konuk oldu.

“Biz anlayan bakanla karşılaştık”

Cem Kınay, sektöre girmesinden bu yana pek çok bakan gördüğünü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizm için bir şans olduğunu söyledi. Sektörün bugüne kadar pek çok krizle karşılaştığını anlatan Kınay, “Kriz ortamında turizmin sorunlarını anlatıncaya kadar kriz bitiyordu. İlk kez bizi anlayan ve sorunlara çözüm getiren bir bakanla karşılaştık” dedi. Ersoy’un İzmir’in ve bölgenin kaderini değiştirecek bir proje ortaya koyduğunu söyleyen Cem Kınay, “Turizmin içinden gelen iki insan, Mehmet Nuri Ersoy ve Tunç Soyer. Geçmişte yapılan hataların yapılmayacağına ve yapılabileceğin en iyisinin yapılacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Yerelleşme ve dijitalleşme önemli”

Yerelleşmenin tüm dünyada önemli bir trend olduğunun altını çizen Kınay; dijitalleşmenin öneminin korona virüs pandemisi sürecinde başka türlü anlaşılmaya başladığını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bunu uygulayan az sayıda başkandan biri olduğunu belirten Cem Kınay, “Yerelleşme, öze dönüş çok önemli. Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma amaçları bazı ülkelerde ciddiye aldı ve uygulamaya kondu. Bizim de bu doğrultuda yol almamız gerek. Yerel yönetimlerin ve hükümetin bu amaçları bir yol haritası olarak alması gerek” dedi.

“Küçük otellerin işi zor”

Post korona sürecinde sağlık, güvenlik ve yeni hijyen kurallarının öne çıktığını belirten Cem Kınay, bu kuralları küçük otellerde sağlamanın çok güç olduğunu, büyük otellerin kuralları zaten uyguladığını ve kapasite planlaması yapabildiğini söyledi. “Mutlaka normalleşeceğiz, ama hijyen kurallarına, sosyal mesafe kuralına mutlaka uymak gerek. Besin konusu, sağlık konusu önemli” diyen Kınay, şu görüşleri dile getirdi:

“Son dönemde başarı bizi çok endüstriyel hale getirdi, özümüzden uzaklaştık. İş hayatımızda ve özel hayatımızda özümüze dönmekte fayda var. Türk misafirperverliğinin markalaşması unutuldu, tekrar hatırlatalım, daha fazla iletişimini kuralım. Seyahatlerde HES uygulaması diye bir şey başladı, bunlara dikkat etmek gerekiyor. Büyük oteller için her akış gözden geçirilmeli. Otellerimiz dijitalleşmiş olsa, işlemler temassız, dokunmasız, sürtünmesiz işlemler yapılabilse iyi olur. Hastalığın ilerlemesi, ikinci defa başlaması bizi duman eder. Seyahati açıp kapatmamız bizi zor duruma düşürebilir. Kuralları mutlaka hayata geçirmemiz gerek.”

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.