Cengiz Topçu: “İskandinav Pazarındaki Tereddütler”

Güncel 27 Ocak, 17:40'de eklendi

Cengiz Topçu: “İskandinav Pazarındaki Tereddütler”

Exotic Tourism’in Kurucusu Cengiz Topçu, “İskandinav Pazarındaki Tereddütler” konulu makalesini GM Dergi okurları için kaleme aldı. İşte merakla beklenen o yazı!

cengiz topçu

İskandinav pazarı önemli

16.01 -19.01 tarihleri arasında Finlandiya’da  Matka Nordic fuarında aldığımız izlenimler Türkiye’nin yükselişine dair işaretler verdi. Özellikle Antalya ve Gazipaşa ve Dalaman Havalimanı’na yapılan uçuşların yanı sıra İzmir bölgesine de planlanan uçuşlar bu bölge ile ilgili gelecek için pozitif haberler oldu. Her zaman söylediğimiz gibi İskandinav pazarı özellikle yarattığı katma değer anlamında üzerinde özenle durulması gereken bir pazar olarak karşımızda duruyor.

cengiz

İskandinav Pazarı Boş Bırakılmamalı

Hal böyle iken fuarda  Bakanlığı’ın standı ve gelecek yıllarda olmayacak haberleri ve bu pazara verilen önemle ilgili soru işaretlerine yol açmış durumda. Dünyanın bir çok ülkesi bu pazarlardan daha çok misafir çekmek için fuarlar dahil bir çok çalışma içerisinde. Bizim sadece İsveç’te bulunan ki; onunda görev süresinin bu sene bitmesi söz konusu tek bir turizm ateşesi istediğimiz ivmeyi yakalamamız zor gözüküyor. İskandinav pazarının böyle boş bırakılmaması gerektiğine inananların sayısı oldukça fazla.. Fuar sayılarının getirdiği faydaya göre azaltılması planlanırken özellikle İskandinav ülkelerinde bunun tekrar değerlendirilmesi düşüncesindeyiz. Danimarka, Finlandiya ,İsveç ve Norveç de fuar çalışmalarının ve bu ülkelerde görevlendirilecek Turizm ateşelerinin bu ülkelerden üretilecek paxın arttırılmasına katkı sunacağını düşünüyoruz.

Tanıtım Ajansından Beklentim…

Çalışmalarına henüz başlayan turizm ajansından beklentimiz katma değeri yüksek bu ülkelerdeki fuar ve benzeri etkinliklere  katılımı konusunda yol haritalarını çizerken paydaşların fikirlerini alma konusunda hassasiyetlerini bekliyoruz. Bu çalışmalar bu bölgede oluşan olumsuz algının da yıkılmasında önemli rol oynayacaktır. 25 milyonun üstünde nüfusa hip olan , hem gittikleri yerlerde sosyal-kültürel ve ekonomik anlamda verdikleri katkı,  ekonomik düzeyi yüksek bir misafir profiline sahip olan ve de yurt dışına çıkışlarda her sene artış trendinde olan böyle bir pazarı boş bırakmak sektör adına kayıp olacaktır.

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.