DOĞU AKDENİZ’DEKİ KRİZ ALMAN SEYAHAT SEKTÖRÜNE 1 MİLYAR AVRO KAYBETTİRDİ

Güncel 28 Ekim, 10:44'de eklendi
Alman Seyahat Birliği (DRV) raporuna göre Türkiye, Mısır, Tunus’daki kriz ülkede seyahat sektörüne 1 milyar avro zarara maloldu.
 euro
 Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika’daki siyasal çalkantıların turizm sektörü üzerindeki etkileri sürüyor.
Turizmde Avrupa’nın en önemli hedef pazarı olan Akdeniz çanağında, bölgenin özellikle doğusundaki savaş ve terör tehdidi, bölge ülkeleri dışında kaynak pazar konumundaki Avrupa ülkelerini de etkiliyor.
2009’dan bu yana ilk kez kayıp yaşandı 
Almanya’nın en büyük seyahat sektörü çatı örgütü Alman Seyahat Birliği (DRV)’nin 31 Ekim 2016 itibariyle sona erecek olan 2015/2016 mali yılına yönelik hazırladığı rapora göre, Almanya’da seyahat sektörü 2009’dan beri ilk kez ciro kaybı yaşadı.
DRV raporunda, özellikle Türkiye, Mısır ve Tunus gibi hedef pazarlardaki siyasal çalkantılar sonucunda oluşan krizlerin Almanya’da sektöre toplam 1 milyar avoluk ciro kaybı olarak yansıdığına dikkat çekiliyor.
Yüzde 4’e yaklaşan kayıp söz konusu 
DRV raporunda, Alman tur operatörü pazarının toplam cirosunun 2015/2016 mali yılında yüzde 3 ile 4 arasında azalarak 26,3 milyar avroya gerilediği, böylece 2014 seviyelerinin de altına düştüğü ifade ediliyor.
DRV raporuna göre, Almanya’da yerleşik seyahat satış acentelerinin aynı dönemdeki toplam cirosu da yüzde 2-3 civarında azalarak 23 milyar avroya geriledi.
GfK verileri baz alındığında Almanya’da seyahat rezervasyonlarında doğudan batıya bir kayış olduğunun görüldüğüne işaret eden DRV Başkanı Norbert Fiebig, bundan özellikle İspanya’nın tatil adaları Kanarya ve Balearlar başta olmak üzere Yunanistan, Portekiz ve Bulgaristan’ın kazançlı çıktığını belirtti.
Türkiye, Tunus ve Mısır’ın pazar payı düştü 
Türkiye, Mısır ve Tunus’un ise buna karşılık yüzde 40 ile 60 arasında ciro kaybı yaşadıklarına dikkat çeken Fiebig, bir yıl önce bu ülkelerin toplam cirodaki payları yüzde 25’in üzerinde iken bu yıl bu payın yüzde 20’ye gerilediğinin altını çizdi.
Türkiye her şeye rağmen ilk üçte 
Türkiye’nin yaşadığı büyük kriz ve kayıplara rağmen 2016’da ilk üç önemli destiansyon arasına girmeyi başardığını kaydeden Fiebig, Kanarya ve Balear adalarının ardından üçüncü sırada olduğuna işaret etti. Yunanistan’ın dördüncü sırada olduğunu belirten Fiebig, Portekiz’in de bu yılki başarısı ile ilk 10’a girmeyi başardığını söyledi.
Özellikle yüzde 16 artış yaşanan Karibikler’in artış yaşanan uzak destinasyonlar arasında bu yıl en çok talep gören destinasyon olduğunu ifade eden Fiebig, Afrika destinasyonlarının da yüzde 14 artış yaşadıklarını kaydetti.
Güvenliğin önemi artıyor 
Güvenliğin Alman tatilciler için taşıdığı öneminin arttığına değinen Fiebig, Alman tur operatörü ve seyahat acentelerinin yaşanan olumsuzluklarda müşterilerinin yanlarında olduklarının altını çizdi.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.