DÜN TÜRKİYE GÜNDEMİNDEKİ EN ÖNEMLİ 10 OLAY

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Nisan, 10:45'de eklendi

1. ‘Böyle Gerizekâlılarla Yeni Türkiye’yi Bok Kurarsınız’

1

Yeni Şafak gazetesinin İnönü’nün Atatürk’ü zehirletmekle suçladığı haberine İlber Ortaylı’dan çok sert açıklama geldi. Yeni Şafak gazetesi muhabiri, İlber Ortaylı’yı arayıp belgeleri sordu. Gazetenin yayınladığı “belgeleri” mahalle dedikodusu” olarak niteleyen Ortaylı, bunların yeni Türkiye kurma çabası olduğunu belirterek “Bok kurarsınız. Güldürmesinler adamı. Yeni Türkiye böyle gerizekalılar olmadan kurulabilir ancak” dedi. Röportajın basına yansıması ardından #BokKurarsınız Twitter’da TT oldu…

2. Akkuyu Hidroteknik İhalesini Cengiz İnşaat Kazandı…

2

Akkuyu Nükleer Santrali’nin deniz hidroteknik yapılarının “anahtar teslimi” projelendirilmesi ve inşası ihalesini Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı.

3. Erdoğan: ‘Ben de Bir Nevi Türkiye’nin Muhtarıyım’

3

Ak Saray’da  6. kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili olarak İstanbul Barosu Başkanı’nı, muhalefeti ve medyayı sert sözlerle eleştirdi. “Mevcut sistemle buraya kadar. Daha ileriye gitmek istiyorsak sistemi değiştirmek zorundayız” ifadesi kullanan Erdoğan “Ben de bir nevi Türkiye’nin muhtarıyım.” dedi.

4. YSK’dan Seçim Günü İçin ‘Kedi’ Önlemi

4

30 Mart yerel seçimlerinde elektrik kesilmiş ve Enerji Bakanı Taner Yıldız trafoya kedi girdiğini, bu nedenle de kesinti yaşandığını söylemişti. YSK Başkanı Sadi Güven, bir daha böyle bir kesintinin yaşanmaması adına jeneratör olmayan yerler için çalışma başlatıldığını açıkladı.

5. ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ Savcısına Hapis

5

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, kamuoyunda “Hayata Dönüş Operasyonu” olarak bilinen Tufan operasyonuyla ilgili soruşturmayı geciktirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel’e, “görevi kötüye kullanmak” suçundan 1 yıl hapis cezası verdi. Savcı Demirel’in cezası ertelenmedi.

6. Gıda İthalatı Rekordan Rekora: Kuru Soğan İthalatı 21 Kat Arttı

6

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2014 yılında kuru soğan ithalatı 21 kat, lahana ithalatı 39 kat, nar ithalatı yüzde 136, karpuz ithalatı yüzde 122, kırmızı mercimek ithalatı yüzde 179 arttı.

7. Yeni Şafak’ın İsmet İnönü ile İlgili Haberlerine, Mahkemeden Tedbir

7

Yeni Şafak gazetesinin, “Atatürk’ü İnönü zehirleyerek öldürdü” yönündeki haberlerine mahkemeden ihtiyati tedbir kararı verildi. Mahkeme, gazetenin benzer haberler yapmasının önüne geçti.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçer’in haberine göre, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, önceki gün akşam avukatı Mehmet Ali Köksal aracılığı ile mahkemeye başvurdu. İhtiyati tedbir talebi ile yapılan başvuruya Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi bu sabah karara bağladı.

8. Fenerbahçe Saldırısı: Gözaltına Alınan 2 Kişi Adliyeye Sevk Edildi

8

Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüse düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin gözaltına alınan Nihat S. ve Emre A. Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

9. Bolu Dağı’nda Kar ve Sis

9

BOLU Dağı’nda aralıklarla etkili olan kar yağışı sonucu yeşil alanlar beyaza bürünürken, yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 10 metreye kadar düştü.

10. Dünya Romanlar Günü Kutlu Olsun

10

8 Nisan, tüm Romanlar tarafından, 1971 yılında Londra yakınlarındaki Orphington kentinde düzenlenen ilk Dünya Roman Kongresi’ne atfen, 1990 yılından beri kutlanıyor.(onedio.com)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.