DÜNYA TURİZMİNDE YENİ TRENDLER…

Güncel 17 Haziran, 17:47'de eklendi

Turizmciler dünyadaki yeni turizm trenlerini açıkladı. İşte yeni dünya da yeni turizm trendleri…

701

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Aksu;

 “Dünyada yılda 1 milyar civarında insanın çeşitli nedenlerle geziyor. Yapılan projeksiyonlara göre; 2030 yılında da dünya nüfusu yüzde 23’ünün turizm hareketlerine katılacak. Türkiye dünyada yabancı ziyaretçi sayısında 6, turizm gelirleri bakımından da 12’nci sırada yer alıyor. Ana pazarlarımızdan Almanya’dan her yıl 142 milyon insan seyahat ediyor, Türkiye olarak yaklaşık 5 milyon Alman turisti ağılıyoruz. Ana pazarlarımızı da gözden geçirmemiz ve yeniden değerlendirmemiz gerekiyor

,.hacıyusuf süleymanoğlu

 AKTOB ve Antalya Tanıtım A.Ş Başkanı Yusuf Hacı Süleyman;

“Dünyada seyahate karar verme araçları hızla değişiyor. Türkiye’de hala tatiller gazete ilanları ile karar verilirken, dünya internet ve sosyal medya araçlarından tatile gideceği yeri ve oteli seçiyor. İnsanlar bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor. Dijital ortamda ve özellikle akıllı telefonlarla bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Sektör olarak bu dijital marketing’in gelişimine ayak uydurmamız gerekiyor.

Yeşil Bir Antalya Yaratılmalı

Artık otellerin hepsi çok kaliteli ve güzel. Cazibeyi artırmak rekabet ortamında önemli hale geldi. Rakiplerimiz karşısında yarışırken cazip yönlerimizi göstermeliyiz.  Güzel yanlarımızı gösterip, çirkin yanlarımızı tamir etmeliyiz. Bunun en başında ulaşım ve konaklama geliyor. Sonrasında ise temiz çevre ve temiz deniz geliyor. Artık Antalya’daki yıkılması gereken beton yığınlarını yıkmalı ve yıkılamayanlar ise yeşillendirilmelidir.

nizameettin şen

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen;

Şen, çevre olmazsa turizm diye bir şeyin olamaz. Turizmci olarak çevreyi satıyoruz. Çevre bilinci son yıllarda arttı. Bu nedenle çevrenin korunmasına önem verilmeli. Doğa, deniz ve kültür mirasları olmazsa ülkemizi satamayız. Bunun yanı sıra dünyada Greenmetting trendi var. Greenmetting kavramında, kongre için seçilen destinasyonun uçaklardan çıkan karbon gazı salınımını dikkate alarak yakınlığından tutunda, otellerin çevreye karşı duyarlığına kadar birçok çevreci koşulların sağlanması dikkate alınıyor.

Antalya greenmetting’e Hazır mı?

Antalya çevreci bir hava alanı ünvanına sahip, çöpünü geri dönüşüm kurallarına göre ayrıştırıyor. Transfer otobüsleri çevreye duyarlı. Otellerimizde çevre konusunda bilinçlenmeye başladı. Dünya çevre konusuna önem veriyor.  Çevre bilincinin yanı sıra turistler için güvenlik önemli bir unsur. Turist kavgacı bir toplumun olduğu bir ülkede tatile gelmez. Barışçıl hareketlerde yer almalıyız.

volkan şimşek

Rixos Hotels Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Volkan Şimşek;

 ise “artık misafir beklentisini iyi analiz edebiliyor ve buna göre önlem alıp kendini geliştiren oteller daha çok kazanıyor.” dedi.  “Günümüzde müşteriler; “parası az, vakti çok” ve “parası çok, vakti az” şeklinde ikiye ayrılıyor. Artık otellerde akıllı odalar gelişmeye başladı. Teknolojinin hat safhada olduğu, tek düğme ile ışıktan ısıya kadar birçok konforun sağlandığı odalar geliştiriyor ve bu da müşteriler tarafından çok tercih ediliyor.” diye ekledi.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Serkan KILIC 18 Haziran 2014

Yusuf Haci Bey durumu guzel ozetlemis. Turizm de `dijital marketing` e ayak uydurmak zorunda.

Savaş Armağan 06 Kasım 2017

selam kolay gelsin. benim sorum olacaktı hocamız Gelecekte Turizm Trenleri nelerdir bulun dedi. Hem Dünyada hem Türkiye de nelerdir arastırın en az 15 ile 20 sayfa olsun dedi. tesekkürler