Dünyanın En Değerli Pasaportu Mu Geliyor?

Güncel 21 Ocak, 09:56'de eklendi

Dünyanın En Değerli Pasaportu Mu Geliyor?

Dünyada bir çok ülkenin dönem dönem sınırlarını kapattığı korona sürecinde bu değerli- en azından Korona gündemde olduğu sürece- pasaportların bir anlamı kalmadı. Pasaportlar evlerde tozlu raflara terk edilirken, geçtiğimiz hafta Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Avrupa Birliği Komiseri Van Der Leyen’e gönderdiği mektupta, bir aşı Pasaportu oluşturarak, aşılanan insanların AB ülkeleri içinde kısıtlamasız seyahat edebilmelerinin önünün açılması önerdi. Avrupa’da bazı ülkelerin karşı çıktığı, bazılarının ise olumlu yaklaştığı bu teklif yarın AB ülkeleri tarafından görüşülecek.

pasaport

Teklife göre aşı olma zorunluluğu olmamakla birlikte , aşı olanların sahip olacağı Aşı Pasaportu ile sorunsuz seyahat edebilmelerinin önü açılıyor. Sadece AB çerçevesi içinde düşünülen bu tasarı ile Avrupalı turistin Avrupa’da kalması hedeflenerek,  aralarında Türkiye’nin de bulunduğu , Karadağ, Arnavutluk , Makedonya, Bosna, Hersek, Kosova gibi AB dışındaki Avrupa ülkelerinin önü kesilmeye çalışılmış gibi sanki.

turizm

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz

Geçtiğimiz yıl turizmde yaşadığı ekonomik çöküntünün can havliyle Yunanistan’ın apar topar gündeme getirdiği ve başlangıçta çok mantıklı ve makul gibi gözüken bu teklifin üzerinde biraz çalışılınca bir çok sakınca içerdiği ortaya çıkıyor.

 

  1. Avrupa’da daha bir kaç hafta önce başlanılan aşılanma sürecinde yaz dönemine kadar milyonlarca insanın aşılanmasının mümkün olmadığı bilinirken, aşı olamayanı cezalandırmak anlamına gelebilecek bu uygulamanın ülkelerle vatandaşları arasında yeni bir gerginlik yaratacağı kaçınılmaz.

 

  1. Henüz aşılanan kişilerin hastalığı başkalarına bulaştırıp, bulaştırmadığı netleşmemişken aşı olanların hiç bir tehlike taşımadığını söylemek için bir kaç ay daha beklemek gerekecek.

 

  1. Avrupa’nın bir çok ülkesinde aşıyı reddeden ve sayıları hiçte az olmayan insanlar var. Bu insanları seyahat yasağı sopası ile aşı olmaya zorlamak hukuksal sorunlar barındırıyor.

 

  1. Bu teklifin sadece AB ülkeleri içinde kalması AB dışında seyahat etmek isteyen milyonlarca insanı istemediği bir yere yönlendirmesi, kabul edilemez bir dayatma olarak algılanacaktır.

 

Eğer hayata geçirilirse an itibarı ile  dünyanın en değerli pasaportu olabilecek aşı pasaportu, yarın AB ülkeleri tarafından masaya yatırılacak. Eminim  yukarıdaki çekincelerim  onların da gündemindedir.

 

Günün birinde hayata geçirileceğine kesin bakılan aşı pasaportuna  ben bugün itibarı ile ancak;

 

  1. Herkesin aşıya ulaşabilmesi sağlanırsa,

 

  1. Seyahat edilecek ülke kısıtlaması olmaması durumunda sıcak bakıyorum.

 

Eğer bunlar sağlanamıyorsa, üzerinde daha detaylı düşünmek gerekir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.