We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel “Hijyen lezzet kadar önemlidir”

“Hijyen lezzet kadar önemlidir”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Bulaşıkhane Yöneticileri Dayanışma ve Bulaşıkhane Elamanları Eğitimi Destekleme Derneği (BULDER)’nin yeniden faaliyete geçeceği duyuruldu. 3 Kasım günü dernek üyelerini buluşturan yemekli toplantısında “Hijyen lezzet kadar önemlidir” mottosu yinelendi. Papillon Belvil Otel’de çalışan Chief Steward Mehmet Gökçe, ” ‘Hijyen lezzet kadar önemlidir’ mottosu ile çıktığımız bu yolda, sona doğru yaklaşmanın ve derneğimizi tekrardan faaliyete geçirecek olmanın sevinci ile birleşerek yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

BULDER’in 3 Kasım günü yapmış olduğu toplantıdan önemli kararlar alındı. Mehmet Gökçe, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ortak hareket etmemiz sürdürebilir ve devamlılığı olan bir dernek olmamız için tüm ekibe görevler düştüğü, derneğimizin kuralları, tüzüğü hedefleri, amaçları doğrultusunda yavaş ve emin adımlar ile yol almamız gerektiği konusunda kararlar aldık. Şikâyet, bahane, eleştiri ve suçlamayı bir kenara bırakıp öncelik chief stewardlar olarak kendi kişisel gelişimimiz, sonra ekibimizin gelişimi, derneğimizin gelişimi ve daha sonra işletmeler de steward ekibine bakış açılarını sözde değil özde değiştirebilmek için birleşerek, gelişerek ve büyüyerek mücadelemizi sürdürmemiz gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunduk.”

“MESLEK HASTALIKLARININ İŞ BAŞVURULARINDA ÇIKMASI BİZİ ÇOK ÜZÜYOR”

Gökçe, her yıl mesleği bırakan şef ve çalışanların ortak bırakma nedenlerinin meslek olarak görülmemediği ve geleceğinin olmadığı algısını değiştirmek için uğraş verdiklerinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Birçok çalışanımızda meslek hastalıkları yeni bir işyerine başlayacağı zaman istenen evraklar da ortaya çıkmakta. Bu bulaşıkhane çalışanları olarak bizleri çok üzmekte. Elimizden gelenin en iyisini yapmak kendimize, ekibimize derneğimize ve işletmelerimize nasıl daha yararlı olabilmenin arayışları içerisinde BULDER olarak tek çatı altında buluşmaya karar verdik. Derneğimizi kurmaktan daha önemlisi sürdürebilir olması konusunda karar verdik.”

BULDER’in tekrardan faaliyete geçeceğini duyuran Gökçe, “Buluştuğumuz yemekli toplantımız da inanarak yola çıkan ekip arkadaşlarımız ile görüşmeler de gerekli imza dilekçe muhasebe kayıtları tüzüklerin gözden geçirilmesi sonucunda dernekler kanunu çerçevesinde yetkili kuruluşlara dilekçelerimizi sunacağımızı belediyeden yer aldığımızı ve en kısa sürede BULDER (Bulaşıkhane Yöneticileri Dayanışma ve Bulaşıkhane Elamanları Eğitimini Destekleme Derneği) faaliyete geçireceğimizi bilmenizi isterim.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz