We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İGA İstanbul Havalimanı’nda kışa hazırlık

İGA İstanbul Havalimanı’nda kışa hazırlık

Dünyanın önemli küresel aktarma merkezlerinden olan İGA İstanbul Havalimanı, çetin geçmesi beklenen kış mevsimi için hazırlıklarını tamamladı. Uçuşların kesintisiz devam etmesi, yolcuların konforlu ve güvenli şekilde seyahat edebilmesi için 404 kişilik personel ve 176 araçla hizmet verileceği açıklandı.

İGA İstanbul Havalimanı’ndaki karla mücadele ekipleri & alanları ve kullanılan de-icing maddelerine ilişkin detayların aktarıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Kar ve buz ile mücadele kapsamında Hava Tarafı Operasyon Direktörlüğünde görev yapan 404 personelin, 176 araçla birlikte gerekli durumlarda anında müdahale için hazır beklediği vurgulandı. Her yıl, yaklaşık 7 bin saatlik “zorlu iklim koşullarıyla mücadele” eğitimi alan personel tarafından araç filosunun bakım ve onarımlarının da düzenli olarak gerçekleştirildiği ifade edildi.

Karla mücadele süreçlerine ve hazırlıklara ilişkin açıklama yapan İGA İstanbul Havalimanı, Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış, “İGA İstanbul Havalimanı, her gün dünyanın dört bir yanından gelen 200 binden fazla misafire ve 1200’den fazla uçuşa ev sahipliği yapıyor. Yolcularımızı ve sunduğumuz hizmetten yararlanan tüm paydaşlarımızı kar, kış demeden aynı misafirperverlik anlayışı ve hizmet kalitesiyle ağırlamak bizim için çok önemli. Bu sorumluluğumuzu kesintisiz sürdürebilmek için özellikle kış aylarında teyakkuzdayız. Eğitimlerimiz, araç filomuzun bakımları ve planlamalarımızla en zorlu şartlara bile hazırız,” ifadelerini kullandı.

İGA İstanbul Havalimanı’nın kar ve buz ile mücadele kapsamındaki hazırlıkları şöyle:

Kaplamalı alanlarda kullanılmak üzere 1750 ton sıvı (potasyum asetat); 700 ton katı (sodyum format vb.) malzeme depolandı.
Kar ve buzla mücadele amacıyla, hareket sahası yedi sektöre bölünerek her sektörde bir ‘karla mücadele filosu’ yerleştirildi. Yedi filo, birbiriyle eş zamanlı ve kesişim noktalarında komşu filolarla bağlantılı olarak çalışmak üzere görevlendirildi.
Pist, Taksiyolu, Apron Asfalt Kaplı Apron Alanları, Beton Kaplı Apron Alanları, Apron Servis Yolları ve Çevre Yolu olmak üzere toplam 12 milyon m2’den daha geniş bir bölge, ‘karla mücadele alanları’ olarak belirlendi ve buna uygun planlamalar yapıldı.
Toplamda, 404 kişilik Hava Tarafı Operasyon Direktörlüğü personeli ve 176 araç, anında müdahale için bekliyor. Araçların bakımları tam zamanlı olarak yapılıyor.
Bu kapsamda İGA İstanbul Havalimanı’ndan kış şartlarıyla mücadele için şu araçlar yer alıyor:

1 Mobil Komuta Merkezi, 34 Çekilebilir Tip Karla Mücadele Aracı, 15 Kompakt Tip Karla Mücadele Aracı,
4 Kar Rotatifi, 10 Sıvı De-icing Püskürtme Aracı, 3 Katı De-icing Serpme Aracı, 30 Çok Fonksiyonlu Karla Mücadele Traktörü, 10 Kar Bıçaklı Kamyon, 18 Mini Kompakt Tip Kar Küreme ve De-Icing Püskürtme Aracı, 1 Yakıt Tankeri, 1 De-icing Tankeri, 5 Damperli Kamyon, 6 Lastikli Yükleyici, 1 Teleskopik Yükleyici,
23 Follow-Me Aracı, 5 Kar Bıçaklı Pick-Up, 4 Kar Paletli Pick-Up, 5 Pist Frenleme Ölçüm Cihazı

Yorum Yaz