We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TUI’nin geliri ilk kez 20 Milyar Avroyu aştı

TUI’nin geliri ilk kez 20 Milyar Avroyu aştı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

TUI Group, 2023 mali yılını önemli bir başarıyla tamamladı. FVÖK, geçen yıla kıyasla yüzde 139’luk bir artışla 977 milyon avroya ulaştı. Gelir, 20,7 milyar avro ile rekor seviyeye çıkarak pandemi öncesi dönemin toplam gelirini önemli ölçüde aştı.

Tüm iş segmentleri, olumlu faaliyet gelişmeleriyle kazançlardaki önemli iyileşmeye katkıda bulundu. TUI CEO’su Sebastian Ebel, Londra’da yapılan finansal rakamların sunumunda, “2023 TUI için büyük bir başarı yılı oldu. Ana işimizi güçlendirdik ve yeni büyüme alanları kazandık” dedi. Oteller ve gemi seyahatleri gibi büyüme alanları ön plana çıkarken, tur operatörlüğü gibi bazı segmentler de dönüşüm geçirerek kârlılıklarını artırmaya odaklandı.

Ebel, “Hedefimiz TUI’yi tüm segmentlerde daha kârlı, daha verimli ve daha güçlü hale getirmektir. 2023 yılı, sürdürülebilir ve kârlı büyüme için sağlam bir temel oluşturdu” diye ekledi. Şirket, 2023 mali yılında net borcunu bir önceki yıla göre 1,3 milyar avro azaltarak 2,1 milyar avroya düşürdü. Bu olumlu gelişme, Nisan 2023’teki bedelli sermaye artırımından elde edilen gelir ve işletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit girişi ile desteklendi.

Ebel, “Önümüze bakıyoruz: 2024 yılında stratejik girişimlerimiz ve tedbirlerimiz değer artışına çok önemli bir katkı sağlayacak, daha fazla ürünle daha fazla müşteri kazanacak ve pazar payımızı genişleteceğiz. Mevcut kış rezervasyonları ve önümüzdeki yaz için ilk göstergeler, 2024 yılında daha fazla iyileşme beklememize yol açıyor. Bu nedenle temel FVÖK’ün en az yüzde 25, gelirin ise en az yüzde 10 artmasını bekliyoruz. İçinde bulunduğumuz mali yıl için öngörülerimiz, markamıza, pazardaki konumumuza ve çalışanlarımızın bağlılığına olan güvenimizi ve hırsımızı yansıtmaktadır. Zorlu bir pazar ortamında, tüm TUI ekibi doğru stratejiye, doğru iş modeline ve her gün misafirlerimize hizmet etme konusunda kararlı, yaratıcı ve tutkulu olan doğru insanlara sahip olduğumuzu kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz