We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İLK SUUDİ KRAL GELDİ !

İLK SUUDİ KRAL GELDİ !

G-20’nin Antalya Zirvesi için kente liderlerle birlikte onlara eşlik edecek 13 bin kişi gelecek. Kente geleceklerin ilk ayak basacakları nokta Antalya Havalimanı’ndaki VIP salonu, konuklar için baştan sona yenilendi. Ayrıca 2 dış hatlar terminaline sahip havalimanında, 1’inci Dış Hatlar Terminali 10- 17 Kasım tarihleri arasında sadece G-20 Zirvesi için hizmet verecek.

ilk-gelen-suudi-kral-oldu-6275021

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, G-20 zirvesine katılmak üzere Antalya Havalimanı’na iniş yaptı. Kral Salman, zirve için gelen ilk lider oldu. Havalimanında 2 helikopter hazır bekletildi. Kral, 50 araçlık konvoyla otele geçti. Antalya’ya inen ilk uçaksa Suudi Prens Telal ve heyetini getiren uçak oldu.

Zirvede 1400’ü trafik ekibi 12 bin polisin yanı sıra, 11 bin personel de havalimanında karşılamadanBelek’te toplantıların yapılacağı otellere kadar pek çok alanda görev alacak. Belek’te G-20 Zirvesi için 28 otel kullanılacak. Liderler toplantılarını Regnum Carya Golf & SPA Resort’ta yapacak. Zirve Pazar günü saat 12.00’de gerçekleştirilecek ’Resmi Karşılama Töreni’ ile başlayacak. Saat 13.00’te zirvenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Saat 15.00’te ise bu toplantıların klasiği haline gelen aile fotoğrafı çektirilecek. Liderler, otelin 2 bin metrekarelik salonu ’Carya’da, dünyanınbugün karşı karşıya olduğu sorunları ve o sorunlara yönelik çözüm önerilerini konuşacak. Ayrıca dünya liderleri ikili görüşmelerde bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin ikinci günü, yani 16 Kasım Pazartesi saat 15.30’da kapanış konuşmasını gerçekleştirecek.

OBAMA SAVAŞ GEMİSİNDE KALABİLİR

Zirveye katılacak liderlerin ne zaman gelip ayrılacağı, hangi otelde kalacağı gibi konular, güvenlik gerekçesiyle açıklanmıyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın Antalya’ya başkanlık uçağı ’Air Force One’ ile havalimanına pazar günü gelip, buradan helikopterle zirvenin yapılacağı Belek’teki otele geçmesi bekleniyor. Obama için zirvenin merkez oteli Regnum Carya’da kurşun geçirmez camları olan lüks bir villa inşa edildi. Deniz kenarındaki bu villanın çevresi de karşı hava savunma sistemleriyle donatıldı. Ancak Obama’nın bu villa yerine Antalya Körfezi’ne demirleyecek ABD donanmasına ait bir savaş gemisinde kalması daha yüksek bir ihtimal.

KARAYOLUNDA HAYAT DURACAK

G-20 üyesi ülkelerin yanı sıra 6 ülkenin de davetli olduğu zirvede, heyetler Belek’e 27 kilometrelik karayoluyla ulaşacak. Zirve için güzergahta 4 kavşak inşa edildi ve hat kesintisiz ulaşıma açıldı. Çift şeritli yolun Belek’e giden bölümü zirve için konukların gelmeye başlamasıyla birlikte sadece heyetlerin geçişine ayrılacak. Yolun diğer kısmı ise sivil araçların gidiş ve gelişine ayrılacak. Devlet başkanları karayolunu tercih ederse 27 kilometrede tüm trafik duracak. Yoğun güvenlik önleminin alınacağı karayolu 87 kamerayla gözetlenecek ve 7 noktaya kurulacak plaka tanıma sistemiyle de takip edilecek. Kameralar ayrıca aracı kullanan kişinin de yüzünü kaydedecek.

Eğer, yolda G-20’de plaka kaydı olmayan bir araca rastlanırsa ya da şoförün görüntüsünün G-20 güvenlik sistemiyle uyuşmadığı görülürse güvenlik güçleri o araca anında müdahale edecek.

30 BİN EYLEMCİ BEKLENİYOR

Devlet başkanlarının katılacağı zirvenin ayrılmaz bir parçası protestolara karşı da hazırlıklar tamamlandı. Polis zirveyi protesto için Antalya’ya dünyanın değişik ülkelerinden 30 bin civarında eylemcinin gelmesini bekliyor.

PROVASI TRAFİĞİ FELÇ ETTİ

Sadece G-20 için kullanılacak Antalya Havalimanı’ndan Belek’e uzanan 27 kilometrelik yolda, öğle saatlerinde küçük bir prova gerçekleştirildi. Zirve boyunca trafik akışının tek şeritten verileceği güzergahta gidiş yolu G-20 dolayısıyla protokol yolu olarak ayrılırken, polis öğle saatlerinde yolun tek şeride düşürülmesinde izlenecek yolu belirlemek için Havalimanı Kavşağı’ndan itibaren yolu trafiğe kapattı. Aynı zamanda Antalya’yı Serik, Manavgat veAlanya’ya bağlayan tek ana ulaşım aksında taşıt trafiğinin, üç şeritten tek şeritlik ara geçişle yolun güneyine alınması sırasında kilometrelerce uzunluğunda kuyruk oluştu.

ZİRVEYE İLK GELEN SUUDİ PRENS

G-20 Zirvesi’nde Mardan Palace Hotel’de konaklayacak olan Suudi arabistan heyetinden Prens Telal ve heyeti, zirve için kente gelen ilk ülke heyeti oldu. Prens Telal’in içinde bulunduğu Suudi Arabian yazılı özel uçak, saat 12.00’de Antalya Havalimanı’na indi. Ayrıca heyetin yer aldığı ikinci bir uçak da Antalya’ya geldi. Prens Telal ve heyetini havalimanında 60’ı aşkın lüks araçlardan oluşan konvoy karşıladı. Özel uçaklardan inen Prens Telal ve heyeti, araçlarla havalimanından Mardan Palace Hotel’e geçiş yaptı. Otel girişinde tüm araçlar dedektör köpekler tarafından bomba kontrolünden geçirildi. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz’in ise saat 16.00 sıralarında özel uçakla kente geleceği kaydedildi.

HAVALİMANINDA HAREKETLİLİK

G-20 Liderler zirvesi için Antalya Havalimanı’nda büyük hareketlilik başladı. İlk olarak Suudi Arabistan Prensi Telal’in geldiği Antalya’ya G-20 ülkelerinin heyetlerine ait eşyaları taşıyan uçaklar da gelmeye başladı. ABD’ye ait iki askeri kargo uçağının iniş yaptığı Antalya Havalimanı’na, Rusya’ya ait de bir askeri kargo uçağı iniş yaptı. Zirvenin ev sahibi statüsündeki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Cumartesi günü Antalya’ya gelecek.

İLK GELEN LİDER KRAL OLDU

Antalya’nın turizm merkezi Belek’te 15-16 Kasım’da düzenlenecek G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, Antalya’ya geldi. Kral Salman, 50 araçlık konvoyuyla konaklayacağı otele geçti.
Antalya’daki G-20 Liderler Zirvesi için 16 milyon dolar karşılığında Mardan Palace’yi kapatan Suudi Kralı Salman, Antalya’ya geldi. Salman bin Abdülaziz, saat 17.00 sıralarında Antalya Havalimanı’na iniş yaparken, havanın kararması nedeniyle konaklayacağı otele helikopterle değil, karayoluyla gitti.
Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, Suudi Arabistan yazılı özel uçakla Antalya Havalimanı’na indi. Kral, yaklaşık 50 araçlık özel konvoyla konaklayacağı Mardan Palace Otel’e hareket etti. Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz’in havaalanına inişi sırasında 2 helikopter, 2 ambulans pistte hazır bekletildi.
Kral Salman ve beraberindeki heyet yaklaşık 50 adet özel yapım makam aracı ile Kundu bölgesinde bulunan Mardan Palace Otel’e geçti. Polis eskortu eşliğinde ve sağlık ekiplerinin yer aldığı konvoy otel girişinde bomba arama köpekleri tarafından arandı. Günler öncesinden özel uçaklarla Kral ve Prens’in yatağından çarşafına, kullanacakları bardaktan elbiselere kadar özel eşyaları, havalimanından konaklayacakları Mardan Palace Otel’e getirilmişti.

Yorum Yaz